Amazon otworzył ósmy obiekt logistyczny w Polsce

Największe zrobotyzowane centrum logistyki e-commerce w Gliwicach to kolejny, ósmy już obiekt logistyczny Amazon w Polsce i trzeci na Śląsku. Centrum w Gliwicach, o powierzchni ponad 210 tys. mkw., jest największym budynkiem Amazon w Polsce, wykorzystującym technologie Amazon Robotics.

– Cieszymy się, że to właśnie w Gliwicach powstało kolejne nowoczesne Centrum Logistyki E-commerce Amazon. Wychodzimy z atrakcyjną ofertą pracy, jednocześnie dając szansę na rozwój w jednej z najbardziej dynamicznych firm technologicznych na świecie. Amazon w Gliwicach wesprze także lokalne społeczności i współpracujące z nami przedsiębiorstwa – mówi dyrektor regionalny Amazon w Polsce, Marian Sepesi.

Otwarcie centrum w Gliwicach jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie polskich oraz europejskich klientów na usługi Amazon.

Nowe centrum Amazona na Śląsku

Na Śląsku działają już dwa budynki firmy w Sosnowcu – jeden o powierzchni 11 tys. mkw., specjalizujący się w nadrukach na koszulki i etui na telefony oraz drugi, o powierzchni 105 tys. mkw., realizujący zamówienia na odzież i obuwie.

Centrum w Gliwicach będzie największym budynkiem firmy w kraju, wykorzystującym technologie Amazon Robotics. Pracownicy odpowiedzialni będą za realizację zamówień klientów na produkty o małej i średniej wielkości, takie jak książki, rzeczy codziennego użytku czy elektronika. 3,9 tys. robotów transportowych, dzięki innowacyjnej technologii Amazon Robotics pomoże w składowaniu i kompletowaniu zamówień pracownikom. Pozwala to nie tylko na ograniczenie czasu wysyłki przesyłek do klientów, ale również na znaczące zwiększenie przestrzeni magazynowej.

Amazon rozwija moce logistyczne w Polsce

Amazon działa w Polsce od 2014 r. W tym czasie firma wygenerowała w kraju ponad 14 miliardów złotych inwestycji w centra logistyczne, badania i rozwój oraz koszty osobowe. Amazon stworzył ponad 16 tys. stałych miejsc pracy w swoich 7 nowoczesnych Centrach Logistyki E-Commerce w Sadach koło Poznania, Sosnowcu, Kołbaskowie koło Szczecina, Bielanach Wrocławskich (gdzie znajdują się dwa obiekty firmy), Pawlikowicach koło Łodzi i Okmianach koło Bolesławca, w Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku i oddziale Amazon Web Services w Warszawie.

Amazon wyznaje cztery zasady przewodnie: koncentrację na kliencie, a nie na konkurencji, pasję do innowacyjnych rozwiązań, zaangażowanie na rzecz doskonałości operacyjnej oraz myślenie długofalowe. Amazon, jako pierwszy na świecie zaoferował m. in. następujące produkty i usługi: opinie klientów, zakupy za pomocą jednego kliknięcia, spersonalizowane rekomendacje, Prime, Fulfillment by Amazon, AWS, Kindle Direct Publishing, Kindle, tablety Fire, TV Fire, Amazon Echo i Alexa.

Czy Amazon otworzy sklep w Polsce?

Dotychczas polscy klienci, którzy chcieli skorzystać z oferty Amazon, musieli robić zakupy na na polskojęzycznej stronie niemieckiego Amazon.de. Wkrótce ma się to zmienić. Jak donosi prasa, jeszcze w tym roku amerykański gigant branży e-commerce zamierza uruchomić swoją platformę zakupową na polskim rynku. Zdaniem dziennika GW, obecnie prowadzone są rozmowy na temat współpracy Amazona i Poczty Polskiej. Według GW, jeśli porozumienie dojdzie do skutku, Poczta miałaby zająć się przesyłkami z polskiej wersji Amazon.com w Polsce i na Ukrainie. Ostateczne rozmowy na ten temat mają się odbyć już w kwietniu 2020 roku. Obie strony nie chcą jednak komentować tych doniesień.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.