scf-news-retailnet-pl-logo-white.svg

Newbridge inwestuje w rozwiązania proekologiczne

nowe-czyzyny-fot-newbridge-8

Centra handlowe należące do Newbridge stają się coraz bardziej proeko. Obiekty nie tylko przeszły już przez certyfikację BREEAM In Use, ale także dalej inwestują w rozwiązania m.in. ograniczające zużycie energii i wody. Realizowana jest w nich także unikalna na rynku kampania edukująca klienta – Eco Smart.

Newbridge stawia na rozwiązania proekologiczne i zrównoważony rozwój. Tylko ostatnie lata przyniosły w trzech centrach należących do firmy kilkanaście inwestycji, które mają zapewnić m.in. oszczędność energii elektrycznej oraz wody.

– Stale poszukujemy rozwiązań, które minimalizują wpływ naszych centrów handlowych na środowisko. Zmiany, które obecnie wdrażamy realizowane są zarówno poprzez inwestycje w technologię, jak również poprzez nową politykę środowiskową i procedury dotyczące m.in.  zużycia wody czy segregacji śmieci. Staramy się działać na wielu frontach jednocześnie – mówi Elwira Pyrkowska, Asset Manager Newbridge Poland.

Proekologiczne rozwiązania

I tak w ramach realizowanej w Nowych Czyżynach, Nowych Bielawach i Nowej Górnej Polityki Ochrony Środowiska we wszystkich trzech obiektach na stałe prowadzona jest analiza zużycia energii elektrycznej, wody i ciepła. Wdrażane są także nowe technologie, minimalizujące zużycie zasobów.  Przykładem jest niedawna wymiana oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego na LED. Inwestycja ta pozwoliła nie tylko na oszczędność, ale przede wszystkim na zmniejszenie zużycia energii przez wszystkie trzy obiekty. 

Inwestycje oszczędnościowe dotyczą także zużycia wody. Np. w Nowych Bielawach zainstalowano specjalne sanitariaty zużywające mniej wody, niż te tradycyjne.  Zamontowano też w pełni zautomatyzowany system nawadniania, który utrzymuje zieleń, mając jednocześnie pod kontrolą ilość wody, która w tym celu jest zużywana.

Ograniczenie zużycia zasobów to nie jedyne na czym koncentruje się realizowana tu polityka proeko. Dzięki raportowi w zakresie różnorodności biologicznej, jaki wykonano dla każdego obiektu, centra Newbridge dokładają wszelkich starań, aby minimalizować swój wpływ na otoczenie, w tym m.in. na powietrze i jakość wód.

 Dla przykładu, redukcja gazów cieplarnianych możliwa jest dzięki stosowaniu jako źródła ogrzewania ciepła systemowego, a redukcja zanieczyszczeń gruntu odbywa się dzięki systemowemu odprowadzaniu wód deszczowych z parkingu do sieci miejskiej. Newbridge także regularnie bada ścieki, wodę oraz wody gruntowe.

Obiekty dbają także o swoje zielone otoczenie oraz redukcję dwutlenku węgla. Najlepszym przykładem są tutaj Nowe Czyżyny. W 2019 roku wokół galerii ustawiono aż 60 donic z roślinnością. Nasadzenia te co roku są odnawiane. Ciekawostką jest to, że zastosowano tu gatunki przyjazne m.in. pszczołom oraz ptakom. 

O środowisko dbamy wielowymiarowo. Z jednej strony poprzez obowiązujące zasady, politykę i procedury, z drugiej poprzez inwestycje, poprzez które do centrów wprowadzane są rozwiązania minimalizujące np. zużycie wody czy energii elektrycznej. Stawiamy także na monitoring zużycia, tak aby móc na bieżąco wprowadzać korekty – mówi Pyrkowska.

W działalności proekologicznej Newbridge istotną rolę odgrywa także właściwa gospodarka odpadami. W rękach najemców są m.in. instrukcja gospodarki odpadami niebezpiecznymi, instrukcja segregacji odpadów oraz regulamin gospodarki odpadami. Do ich dyspozycji są natomiast specjalne kosze ułatwiające segregację. W centrach Newbridge co roku prowadzone są także audyty ekologiczne, dotyczące m.in. gospodarki odpadami, emisji zanieczyszczeń, gospodarki wodno-ściekowej. W oparciu o te audyty na bieżąco podejmowane są także działania naprawcze.

– Nieustannie przyglądamy się temu, jak działają nasze obiekty i jaki wpływ mają na otoczenie. Taki monitoring pozwala nam na wychwytywanie tych miejsc, w których możemy jeszcze bardziej ograniczyć np. negatywny wpływ poprzez wdrożenie nowych procedur lub rozwiązań technologicznych – mówi.

Te działania już przynoszą efekty. Nowe Czyżyny oraz Nowe Bielawy na początku tego roku pomyślnie przeszły proces certyfikacji BREEAM In Use, uzyskując wynik „bardzo dobry”. Podobny proces czeka teraz Nową Górną. Jednocześnie toruński obiekt uzyskał także nowe świadectwo charakterystyki energetycznej, a pozostałe dwa obiekty właśnie się o nie ubiegają.

Działalność proekologiczna Newbridge koncentruje się jednak nie tylko na tym, jak działają centra. Wszystkie trzy obiekty starają się także aktywizować społeczność lokalną wokół tematu ekologii. Pomagają w tym m.in. warsztaty poświęcone zero waste/less waste czy trash art’owi. Od marca br. Newbridge także we wszystkich trzech centrach zaczął realizować kampanię edukacyjną Eco Smart, która na każdym kroku ma przypominać klientom o tym, że nawet nasze najdrobniejsze decyzje jak np. zakupy do torebki foliowej czy kupowanie na wynos, może mieć negatywny wpływ na środowisko.

To kampania, która przypomina o tym, jak każdego dnia, wykonując bardzo proste czynności zadbać o środowisko naturalne. Dzięki serii haseł, ale także warsztatom, pokazujemy naszym klientom, jak oszczędzać w domu wodę i energię oraz jak robić zakupy bez plastiku. Takie swoiste zalecenia, może stosować każdy, bez względu na wiek. Projekt wdrażany jest obecnie we wszystkich naszych centrach i potrwa przynajmniej rok – mówi Pyrkowska.

Sześć obiektów handlowych w portfolio Newbridge

Newbridge Poland to spółka założona w 2015 roku przez międzynarodową grupę Somerston, skupiająca się na inwestowaniu w centra handlowe typy ‘convenience’ oraz parki handlowe.  Obecnie Newbridge jest właścicielem sześciu obiektów handlowych w Polsce: Centrum Nowe Czyżyny w Krakowie, Centrum Nowe Bielawy w Toruniu, Centrum Nowa Górna w Łodzi oraz Parków Handlowych Newbridge, zlokalizowanych w Grodzisku Mazowieckim, Włocławku i Namysłowie. 

Facebook
LinkedIn
PARTNERZY
PULS RYNKU
SCF DATABASE
logo blue SCF News - Retailnet.pl-clear
Codzienny newsletter

dla profesjonalistów rynku centrów handlowych: najemców, deweloperów i inwestorów.

Subscribe

* indicates required