Causa Finita: restrukturyzacja firmy szansą na przetrwanie kryzysu

Apel powstałego właśnie Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług nie pozostawia złudzeń – sieci handlowe stoją na krawędzi. Muszą ponosić koszty stałe, w tym koszty zatrudnienia pracowników i koszty najmu, a zakaz handlu odciął ich od dopływu gotówki.

Z podobnymi problemami zmaga się branża hotelowa, gastronomiczna oraz szeroko pojęty sektor usług. Pakiet pomocowy opracowywany właśnie przez rząd, zakładający między innymi obniżenie czynszów w galeriach handlowych o 90 proc., przerzuci sporą część problemu na banki i właścicieli nieruchomości, co z kolei sprawi, że kryzys natychmiast rozleje się na całą gospodarkę. Aby uniknąć upadłości, coraz więcej firm przygotowuje wnioski o otwarcie uproszczonego postępowania układowego.

Uproszczone postępowanie układowe sposobem na przetrwanie

Nie wiadomo, czy apel Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług zostanie ostatecznie wysłuchany przez rząd. Pandemia koronawirusa kiedyś się jednak skończy, a wraz z nią – odwołane zostaną ograniczenia prowadzenia biznesu. Dobrze przeprowadzone uproszczone postępowanie układowe z pewnością pomoże wówczas firmom złapać głęboki oddech.

Wznowienie działalności będzie o wiele łatwiejsze, gdy komornicy nie będą pukać do drzwi, a wynajmujący grozić wyrzuceniem z obiektów. Postępowanie, wdrożone odpowiednio wcześnie, pozwoli uniknąć upadłości, a także ochroni menadżerów przed odpowiedzialnością osobistą. Nie stanowi cudownego remedium na odzyskanie wigoru po trwającym kilka lub kilkanaście tygodni kryzysie. Niemniej, w połączeniu z innymi instrumentami pomocowymi, projektowanymi aktualnie przez władze, może pomóc firmie powrócić do gry.

Więcej o procesie składania wniosku o restrukturyzację można przeczytać TUTAJ.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.