Zarządca Galerii Cuprum Arena i Korona Kielce: nie będziemy pobierać czynszów za zamknięte lokale

Nie będziemy pobierać czynszu od najemców, których lokale są zamknięte. Nie można być teraz krótkowzrocznym, bo zagraża to całej branży. Działamy jak system naczyń połączonych – najemcy, wynajmujący, banki, dostawcy i klienci. Nikt nie może być teraz ”pijawką”, bo za chwilę nie będzie miał na kim zarabiać. W tym trudnym czasie musimy się wspierać, gdyż skutki tego kryzysu odczuje każdy z nas – mówi Jakub Puchalski, Prezes zarządu Ultro Holding Sp. z o. o. sp.k., odpowiedzialnej za zarządzanie Galerią Korona Kielce i Cuprum Arena w Lubinie.

Trwa kryzys związany z panującą pandemią koronawirusa. Od 13 marca rząd wprowadził zakaz handlu w obiektach powyżej 2 tys. mkw. z wyłączeniem sieci spożywczych, aptek i drogerii. Na razie oficjalnie zakaz ma trwać 2 tygodnie, nikt jednak nie ma wątpliwości, że zostanie administracyjnie przedłużony. Nie wiadomo tylko na jak długo. Sytuacja ta sprawia, że wielu przedsiębiorców i firm zostało z dnia na dzień pozbawionych źródła dochodu, przez co nie mają pieniędzy na ponoszenie bieżących opłat związanych z prowadzeniem biznesu, w tym czynszów. Wszyscy czekają na rozwiązania i propozycje rządowe, niemniej jednak równie ważne jest jak zachowa się biznes, a więc strony umów najmu.

– Nie czekamy na programy rządowe, nie analizujemy umów, naszych praw do naliczania opłat. Dzisiaj w sytuacji absolutnie ekstremalnej, przedstawiamy nasze silne stanowisko, decyzję o całkowitej abolicji opłat za czynsz. Reagujemy na to co jest tu i teraz, bo patrzymy na współpracę z najemcami długofalowo. Zdajemy sobie sprawę, że nawet po otwarciu centrów handlowych, odbudowanie trafików może potrwać co najmniej kilka miesięcy. Z każdym indywidualnie usiądziemy do rozmów i wypracujemy warunki, które pozwolą nam dalej wzajemnie funkcjonować, w tym trudnym okresie. Decyzja ta podjęta została przez właściciela obu obiektów pana Dariusza Miłka, Przewodniczącego Rady Nadzorczej spółki CCC S.A. W skład GK CCC wchodzą marki takie jak eobuwie.pl, Gino Rossi, DeeZee czy Modivo– dodaje Jakub Puchalski.

Solidarność sposobem na przetrwanie kryzysu

Jeśli branża nie będzie solidarna i odpowiedzialna, dla wielu spółek handlu detalicznego obecna sytuacja może wiązać się z poważnymi problemami, a nawet bankructwami, utratą pracy pracowników i ograniczeniem lub brakiem zamówień dla podwykonawców i innych firm współpracujących. Z pewnością pandemia koronawirusa będzie miała również istotny wpływ na polską i europejską gospodarkę. Zniwelowanie jej negatywnych skutków będzie wymagało działań zarówno ze strony przedsiębiorców, instytucji finansowych, jak i rządzących.

– Banki nie mogą udawać, że nie widzą co się dzieje. Nie wyobrażamy sobie, że odwrócą się teraz od właścicieli, inwestorów branży deweloperskiej i handlowej. Czas zwrotu inwestycji można wydłużyć, a spłaty kredytów i odsetek odroczyć. To niezbędne dla uratowania branży handlowej, która po pierwsze utrzymuje setki tysięcy osób, po drugie płaci podatki na rzecz Państwa. Szybkie decyzje i długofalowe myślenie, a także zrozumienie powagi sytuacji i solidarność – to elementy, które nas uratują – podsumowuje Prezes zarządu Ultro Holding Sp. z o. o. sp.k,  odpowiedzialnej za zarządzanie Galerią Korona Kielce i Cuprum Arena w Lubinie.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.