[WYWIAD] Causa Finita: czeka nas lawina powództw

Obciążając właścicieli nieruchomości skutkami wprowadzenia ograniczeń w handlu, rząd sprawi, że kryzys przeniesie się na branżę nieruchomości i banki. Stąd zaś rozleje się natychmiast na całą gospodarkę – mówi w rozmowie z redakcją Retailnet.pl mec. Robert Szczepanek, partner w kancelarii prawniczej Causa Finita.

Podczas najbliższego posiedzenia Sejm przyjmie zapewne ten zapis specustawy, który obniża o 90 procent wysokość należnego czynszu. Mamy tam jednak zapis, że jeżeli wymagają tego względy słuszności, sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, inaczej oznaczyć wysokość czynszu. Co to będzie oznaczało w praktyce? 

Robert Szczepanek: Właściciel galerii handlowej nie mając możliwości żądania od najemcy czynszu za okres ograniczeń w handlu, i tak będzie musiał wystąpić do sądu z powództwem. Inny będzie jednak jego charakter. Będzie to powództwo o ukształtowanie stosunku prawnego. I dopiero wyrok sądu ustali odpowiedzialność najemcy za czynsz i koszty eksploatacyjne w wyższym wymiarze, niż 10 procent czynszu określonego w umowie najmu.

Takie procesy będą trwały miesiącami być może całe lata. 

RS: Tego rodzaju postępowania nie mogą być niestety prowadzone w stosunkowo szybkim trybie upominawczym. Statystyki pokazują natomiast, że na wyrok sądu pierwszej instancji musimy czekać w naszym kraju aż 14 miesięcy. Przy uwzględnieniu drugiej instancji sprawa może więc ciągnąć się całe lata. Tymczasem teraz, pomimo, że lokale są zamknięte, właściciel galerii musi obiekt utrzymać, ogrzać sklepy i pasaże, zapłacić podatki od nieruchomości, a także opłacić ochronę, by strzec majątek najemców. Jeżeli dodać do tego konieczność spłaty rat kredytowych, może to prowadzić do utraty płynności.

Takie rozporządzenie jest więc wyrazem nieświadomości ustawodawcy co do tego, jaką rolę nieruchomości komercyjne pełnią w gospodarce. Dotychczas były one traktowane przez inwestorów jako bezpieczna lokata kapitału. Obciążając teraz właścicieli nieruchomości skutkami wprowadzenia ograniczeń w handlu, rząd sprawi, że kryzys przeniesie się na branżę nieruchomości i banki. Stąd zaś rozleje się natychmiast na całą gospodarkę.

Jaka będzie skala powództw ze strony galerii handlowych.

RS: Będzie ona bardzo duża. Nie ma bowiem możliwości, by te 10 proc. opłat czynszowych wystarczyło właścicielom na utrzymanie obiektów i obsługę finansowania. Zwłaszcza, że projekt ustawy wyklucza odpowiedzialność najemców za inne opłaty w tym okresie – w tym także opłaty eksploatacyjne. Wytaczanie takich powództw będzie więc ze strony deweloperów przejawem należytej dbałości o interesy inwestorów.

Rozmawiał: Radosław Rybiński

Kancelaria Causa Finita specjalizuje się w prawie nieruchomości oraz kompleksowej obsłudze procesów inwestycyjnych obejmujących przede wszystkim nieruchomości komercyjne – centra handlowe oraz hotele.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.