Jadwiga Emilewicz: rząd nie przewiduje działań osłonowych dla właścicieli galerii handlowych

Rząd nie przewiduje działań osłonowych dla właścicieli galerii handlowych po ustawowych obniżkach czynszów na czas epidemii – powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz cytowana przez PAP.

Dodała, że „urlop czynszowy nie będzie stanowił większego problemu w funkcjonowaniu galerii handlowych”. Zaznaczyła również, że redukcja czynszów jest na sztywno zapisana w pakiecie składającym się na tarczę antykryzysową. Głosowanie nad pakietem odbędzie się prawdopodobnie w piątek 27 marca.

– Nie przewidzieliśmy żadnych dodatkowych działań osłonowych dla tych, u których wpływ z tytułu czynszu będzie w tej chwili na mocy nowej ustawy zredukowany. Nie wydaje nam się, żeby tutaj działania osłonowe dla tych właścicieli, którzy przez lata korzystali z oferty skali naszego rynku lokując się w nim, były nadmierną dla nich mitręgą czy obciążeniem –  powiedziała minister Emilewicz cytowana przez PAP.

Tarcza Antykryzysowa a centra handlowe

Emilewicz wskazała, że redukcja czynszów jest „zapisana na sztywno w ustawie”. – To jeden z mocniejszych przepisów, ale wydaje się, że konieczny, patrząc na rozwiązania, które były podejmowane przez ostatnie dwa tygodnie także przez rządy państw członkowskich UE – oceniła Jadwiga Emilewicz. Wskazała, że sektor sklepów wielkopowierzchniowych, centrów handlowych – nie będzie to z całą pewnością ta „gałąź gospodarki, która w znaczący sposób ucierpi”.

Szefowa resortu rozwoju dodała, że innym wprowadzonym w pakiecie antykryzysownym rozwiązaniem jest to dotyczące maksymalnych marż i cen. Wyjaśniła, że taka propozycja legislacyjna pojawiła się np. dwa tygodnie temu we Francji, „kiedy ceny towarów ochrony osobistej gwałtownie wzrosły w całej Europie”.

– My ją tutaj w tej ustawie również wprowadziliśmy – mówiła podczas dzisiejszej telekonferencji minister rozwoju. – To będzie na pewno przepis kontrowersyjny, ale nie zawahaliśmy się go wpisać – podkreśliła.

Tzw. tarcza antykryzysowa opiera się na pięciu filarach. Tworzą je: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych. W realizację pakietu będą zaangażowane takie instytucje jak Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu czy Bank Gospodarstwa Krajowego. Pakiet jest odpowiedzią rządu na kryzys wywołany panującą epidemią koronawirusa.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.