Ministerstwo Rozwoju: umowy najmu w galeriach będą czasowo wygaszone

centrum-handlowe-shopping-center

Umowy najmu w galeriach będą czasowo wygaszone, a po ustaniu epidemii najemca będzie zobowiązany do złożenia oferty galerii, tak jak wynikało to ze starej umowy, jednak na dłuższy okres i na początek z niższym czynszem – wynika z autopoprawki, która do specustawy ws. pakietu antykryzysowego, która jeszcze w piątek poddana będzie pod głosowanie w Sejmie.

Taka zmiana oznacza odejście od pierwotnego zapisu który wprowadzał 90 proc. redukcję czynszów za okres zamknięcia sklepów. .

“Umowy najmu albo inne umowy o korzystanie z powierzchni w tych galeriach powinny zostać czasowo wygaszone, aby najemcy i wynajmujący nie byli zobowiązani do wzajemnych świadczeń, generujących dla obu stron koszty w tym okresie” – napisano w autopoprawce.

Przedłużenie umów najmu po pandemii

“Po ustaniu zakazu dotychczas korzystający z powierzchni w galerii handlowej będą zobowiązani do złożenia oferty przedłużenia czasowo wygaszonego stosunku prawnego na takich samych zasadach jak wynikające z postanowień umowy, jednak przez dłuższy okres, tj. okres zakazu i dodatkowo 6 m-cy od dnia odwołania tego zakazu. Jeśli oferta nie zostanie złożona w terminie 3 m-cy od dnia zniesienia zakazu, umowy będą uważane za niewygaszone czasowo” – dodano.

Z wypowiedzi minister rozwoju Jadwigi Emilewicz wynika ponadto, że czynsze płacone po ustaniu zakazu będą przez kilka miesięcy niższe, niż przed okresem zakazu.

“Na mocy nowych umów wydłużamy pas startowy i te pierwsze miesiące będą obłożone niższym czynszem niż przed czasem wirusa” – powiedziała minister Emilewicz.

Zgodnie z rządową autopoprawką przepis o czasowym wygaśnięciu umów powinien obowiązywać od dnia ogłoszenia zakazu, natomiast przepis o powinności złożenia oferty od dnia zniesienia tego zakazu.

Facebook
LinkedIn

PARTNERZY PORTALU

Informacje partnerów portalu

Najnowsze informacje

Scroll to Top