Magdalena Kowalewska, Immofinanz: aktualna propozycja rządu dramatycznie pogorszy i zaburzy płynność finansową wynajmujących

Propozycja rządu zbyt daleko ingeruje w stosunki gospodarcze natury cywilnoprawnej. Jako Immofinanz chcemy wspólnie sprostać wyzwaniom i bardzo poważnie podchodzimy do odpowiedzialności wobec najemców, ich pracowników i klientów. Jednak w naszej ocenie aktualna propozycja rządu dramatycznie pogorszy i zaburzy płynność finansową wynajmujących – pisze w oświadczeniu firmy Immofinanz Magdalena Kowalewska, Country Manager Operations Poland.

Immofinanz funkcjonuje w Polsce od 2008r. Łącznie oferujemy na wynajem 328 tys. m kw. powierzchni biurowej i 186 tys. m kw. powierzchni handlowej w 14 obiektach na terenie całego kraju. Współpracujemy z około 680 najemcami i z ponad 700 usługodawcami. Z tytułu danin publicznych uiszczamy rocznie ok. 60 mln zł na rzecz Skarbu Państwa i budżetów samorządów lokalnych.

Mając te dane na uwadze wyrażamy niepokój i sprzeciw wobec propozycji zmian legislacyjnych związanych z wprowadzonym stanem epidemii, w szczególności wobec propozycji całkowitego zwolnienia z czynszów w tym okresie, w sektorze handlowym.  W naszym przekonaniu takie działanie to zbyt daleko idąca ingerencja Państwa w wypracowane stosunki pomiędzy wynajmującym a najemcami. Poważne wątpliwości budzi istota takiej konstrukcji prawnej, gdzie w sposób arbitralny Państwo określa wysokość świadczeń jednej strony stosunku prawnego wobec jej kontrahenta. Taki mechanizm reglamentacji jest w naszej ocenie sprzeczny z fundamentami państwa prawa, w tym z zasadą równości i z zasadą ochrony własności. Proponowane przez Rząd rozwiązanie, spowoduje istotne zachwianie równowagi gospodarczej w zakresie stosunków najmu powierzchni. Propozycja procedowana przez Rząd zupełnie pomija fakt, że wynajmujący jest również przedsiębiorcą działającym w takich samych uwarunkowaniach gospodarczych jak najemcy. Spoczywają na nas zobowiązania kredytowe wobec banków, których zabezpieczeniem są przychody z najmu, oraz liczne zobowiązania wobec naszych dostawców, takich jak np. firmy ochroniarskie, serwisowe, sprzątające czy dostawcy mediów.

Jako Immofinanz chcemy wspólnie sprostać wyzwaniom i bardzo poważnie podchodzimy do odpowiedzialności wobec najemców, ich pracowników i klientów. Jednak w naszej ocenie aktualna propozycja rządu dramatycznie pogorszy i zaburzy płynność finansową wynajmujących. Nie widzimy dla takich rozwiązań uzasadnienia w zasadach współżycia społecznego. Stan epidemii jest sytuacją tymczasową i według nas tymczasowe powinny być środki podejmowane w celu minimalizacji jego skutków. Takim środkiem jest np. odroczenie płatności czynszu lub rozłożenie płatności  na raty; a nie trwałe i nieodwracalne pozbawianie wynajmujących jedynego źródła dochodu.

Autorem komentarza jest Magdalena Kowalewska, Country Manager Operations Poland, Immofinanz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.