Kevin Turpin, Colliers: monitorujemy perspektywy dla sektora nieruchomości komercyjnych w CEE

W związku z panującą pandemią, Colliers International uruchomił pakiet informacyjny dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej w celu monitorowania dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynkach nieruchomości w regionie.

Stanowi on kontynuację serii pt. Special Insight Series – Opportunities and Challenges in Extraordinary Times. Pakiet zawiera informacje o nastrojach na poszczególnych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej oraz aktualne dane dotyczące m.in. podaży całkowitej, nowej podaży, czynszów, stóp zwrotu i popytu dla wszystkich sektorów nieruchomości.

– Oprócz danych i parametrów rynkowych w pakiecie informacyjnym prezentujemy również wiadomości dotyczące działań podejmowanych wobec ludności i firm, wsparcia ze strony władz lokalnych, a także trendów i perspektyw dla sektorów nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej w tych bezprecedensowych czasach – mówi Kevin Turpin, dyrektor regionalny ds. badań rynku na Europę Środkowo-Wschodnią w Colliers International.

Kluczowe informacje zawarte w pakiecie

– Kraje Europy Środkowo-Wschodniej były jednymi z pierwszych, które wprowadziły ograniczenia dla ludności i firm, w związku z czym do tej pory odnotowano w regionie stosunkowo niewiele zachorowań. W wielu krajach jednak dane te mogą być błędne ze względu na niewystarczającą liczbę wykonywanych testów.

– Na władze państw wywierany jest ogromny nacisk, aby ogłaszały i wdrażały środki pomocowe dla ludności, firm i gospodarki. Pomoc ta powoli zaczyna być wdrażana, jednak przy tak ogromnej skali działań potrzeba czasu, aby przyniosła realne efekty.

– Gospodarki krajów Europy Środkowo-Wschodniej po wielu latach solidnego wzrostu znalazły się pod presją. Chociaż dotkliwość pandemii będzie zależała od czasu jej trwania, a następnie czasu potrzebnego na powrót do normalności, w 2020 r. wszystkie kraje odnotują spadki lub recesję.

– Rynki handlowe w Europie Środkowo-Wschodniej muszą się mierzyć z najbardziej restrykcyjnymi ograniczeniami w związku z pandemią. Zamknięto lokale gastronomiczne i rozrywkowe, punkty usługowe oraz galerie handlowe. Ograniczono także działalność wielkopowierzchniowych sklepów budowalnych. W odpowiedzi na znaczący wzrost popytu rozwijają się platformy handlu elektronicznego, zwłaszcza w branży produktów spożywczych.

– Przemysł w regionie CEE również stoi przed trudnymi wyzwaniami, ponieważ branża motoryzacyjna, idąc w ślady swoich dostawców, w zasadzie zaprzestała produkcji. Niektórzy producenci – w miarę możliwości – przestawili produkcję na sprzęt oraz artykuły medyczne i higieniczne.

– Wzrosło zapotrzebowanie na krótkoterminowe rozwiązania w zakresie magazynowania. Jest to wynik zmian wprowadzanych przez podmioty z branży e-commerce, które mają umożliwić płynne funkcjonowanie łańcuchów dostaw przy rosnącym popycie ze strony konsumentów i przedsiębiorstw działających w zupełnie nowych okolicznościach.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.