ZPPHiU: nie zmieniajmy rozwiązań, które są w Tarczy Antykryzysowej

190 sieci handlowych i innych najemców skupionych w Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług apeluje o to, by nie wprowadzać zmian do rozwiązań, które zostały zapisane w Tarczy Antykryzysowej.

Zarząd ZPPHiU zaapelował o to, by nie budować nowych rozwiązań od zera.

„Nie zmieniajmy dobrych prostych rozwiązań, które już zostały zatwierdzone w pierwszym pakiecie. Tarcza 1.0 dzięki Art. 15ze wprowadza rozwiązania, które zapobiegają wzajemny roszczeniom stron i stabilizują sytuację w branży retail –  stwierdza Zarząd ZPPHiU. „Oczywiście nadal potrzebne są dodatkowe rozstrzygnięcia ale nie trzeba budować Tarczy od zera, tam gdzie już można się na niej opierać” – dodaje Zarząd ZPPHiU.

Oświadczenie takie ZPPHiU wydał po tym, jak swoje postulaty, dotyczące zasad funkcjonowania rynku centrów handlowych, przedstawili właściciele galerii handlowych skupieni w GRUPA 305 (więcej na ten temat)

ZPPHiU podkreśla, że najnowszy postulat uzupełniający dotychczasowe propozycje rozwiązań ratunkowych proponowany przez Związek to wyjście naprzeciw oczekiwaniom wynajmujących. Postulat ten prowadzi do zobowiązania najemców do uiszczania opłaty wynoszącej 8% od obrotu jako całkowita opłata dla wynajmujących (OCR) do momentu osiągniecia 90% przychodów z 2019 r.

„Postulat 8% to potwierdzenie woli dialogu pomiędzy najemcami a wynajmującymi i wyraz naszej głębokiej świadomości, że we wspólnym interesie leży osiągnięcie stabilizacji na rynku. Minimalizowanie skutków epidemii koronawirusa w Polsce, które szczególnie dotykają handlu i usług, wymaga skonsolidowanych starań prowadzących do zmniejszania ogromnego deficytu gotówkowego”  – stwierdza Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług.

„Przy jednym stole rozmawiają dziś polskie firmy, którym leży na sercu przyszłość biznesu oraz setek tysięcy pracowników, którzy za nim stoją. Rozwiązania, nad którymi solidarnie pracujemy uwzględniają interesy wszystkich stron. Przygotowaliśmy gotowy pakiet prostych rozwiązań dla polskiego Rządu, wierząc, że nasze rekomendacje poparte analizami i rzetelną oceną sytuacji zostaną ostatecznie włączone do Tarczy 2.0” – zauważa Zarząd ZPPHiU.

Postulaty Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług:

  1. 8% od obrotu jako całkowita opłata dla wynajmujących (OCR) do momentu osiągniecia 90% przychodów z 2019 r.
  2. Zapewnienie wynajmującym prolongaty terminu opłat odsetek i rat kapitałowych oraz przedłużenie umów najmu o okres zwolnienia z czynszu.
  3. Zapewnienia finansowania koniecznego do utrzymania płynności najemców i wynajmujących.
  4. Przedłużenie co najmniej do końca roku obecnie obowiązujących regulacji dotyczących wsparcia wynagrodzeń w wypadku przestojów lub obniżenia czasu pracy

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług zrzesza już 190 firm, w których zatrudnienie znajduje ponad 200 tysięcy pracowników.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.