Strona główna Newsletter SCF 2023 Spring

[RANKING] Rossmann liderem rynku drogeryjnego

Niemiecka sieć Rossmann utrzymała pozycję lidera w kategorii drogerie w rankingu popularności przygotowanym przez Listonic i Moja Gazetka, w ramach V edycji raportu „Sieci handlowe”.

Limity na zakupy, świecące pustkami półki, premie dla pracowników za pracę w szczególnych warunkach – branża handlowa w dobie COVID-19 przeżywa swoisty powrót do przeszłości.

W 2019 roku nikt nie musiał się martwić, że w drogerii zabraknie mydła, papieru toaletowego czy antybakteryjnego żelu do rąk. Przywykliśmy do szerokiego wyboru produktów i komfortu kupowania, ograniczeniem była jedynie zasobność portfela. Dla handlu był to jednak trudny rok, w którym sieci dwoiły się i troiły, by poradzić sobie z zaostrzeniem zakazu sprzedaży w niedziele i dynamicznie zmieniającymi się postawami konsumentów. Niemiecki Rossmann zdał ten egzamin celująco.

Rekalma Apsys
r e k l a m a

Rossmann liderem, Hebe rośnie w siłę

Niemiecka sieć zakończyła 2019 rok z solidnym wynikiem udziału popularności 92,18 proc. Drugie miejsce przypadło Hebe z udziałem 4,82 proc. – drogeria ta od roku 2018 urosła o 0,53 proc. Podium zamyka Superpharm z wynikiem 1,84 proc.

Rossmann w minionym roku postawił przede wszystkim na rozwój technologiczny placówek i działania zwiększające zaangażowanie konsumentów – wprowadził m.in. aplikację mobilną bezpośrednio powiązaną ze swoim asortymentem. Lider kategorii zwiększył obroty o 7,1 proc. rok do roku, osiągając 9,7 mld zł przychodu. W Polsce funkcjonuje ponad 1,3 tys. placówek niemieckiej sieci.

Drugie miejsce w rankingu popularności przypadło drogerii Hebe. W 2019 roku sieć wzbogaciła się o 46 nowych lokalizacji, a w lipcu uruchomiła platformę e-commerce. Na koniec zeszłego roku miała 273 sklepy (w tym 245 drogerii i 28 samodzielnych aptek).