Strona główna Newsletter SCF 2023 Spring

Knight Frank: pandemia i wysokie ceny energii wpłyną na koszty eksploatacyjne w obiektach handlowych

Koniec pierwszego kwartału to standardowy czas na rozliczenie kosztów eksploatacyjnych za rok poprzedni w nieruchomościach komercyjnych. W tym roku zbiegło się to z pandemią, która ogarnęła niemal cały świat.

Zarządcy m.in. galerii handlowych mimo natłoku obowiązków związanych z organizacją funkcjonowania obiektów „w czasie zarazy”, zapewnieniem wszelkich możliwych środków ochrony czy też wprowadzenia planu oszczędnościowego na czas ograniczenia korzystania z obiektu lub też całkowitego jego zamknięcia, wykonują corocznie rozliczenie kosztów – pisze Magdalena Oksańska, Dyrektor Działu Zarządzania Nieruchomościami Compliance, Knight Frank.

Rozliczenie kosztów

Zgodnie z umowami najmu wystawiane są faktury korygujące i przedstawiane tabelaryczne zestawienia wszystkich kosztów. Najemcy mają też prawo (najczęściej w ciągu miesiąca od otrzymania rozliczenia) do ich kontroli, czyli sprawdzenia poprawności i zasadności wystawionych faktur.

Rekalma Apsys
r e k l a m a

Rok 2019 nie różnił się znacznie jeśli chodzi o wysokość kosztów eksploatacyjnych i udział w całości ich poszczególnych elementów w porównaniu do 2018 roku. Nieznacznie wzrósł koszt ochrony i sprzątania ze względu na podwyżkę minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej. Minimalne wynagrodzenie podniesiono o 7,1 proc., natomiast stawkę za godzinę o złotówkę – do 14,7 PLN/h.

Budżety i finalne rozliczenie za rok 2019 uratowało utrzymanie stawki za energię elektryczną na poziomie z roku poprzedniego. Niestety zbyt późno wprowadzone przepisy spowodowały niemały zamęt w rozliczeniach na najemców. Księgowi obsługujący nieruchomości spędzili znaczną część czasu korygując faktury wiele miesięcy wstecz.

Wszystko wskazuje na to, że podział kosztów w 2019 roku będzie wyglądał bardzo podobnie jak w roku 2018, ale nad dokładną analizą poszczególnych składowych jeszcze pracujemy.

Rok 2020 prawdopodobnie wiele zmieni  i to nie tylko ze względu na znacznie wyższe stawki za energię elektryczną – kształtujące się na poziomie  ok. 320-340 PLN/MWh, ale i obecną pandemię. Dzisiaj trudno jest jeszcze wyrokować jaki to będzie miało wpływ na kształtowanie się kosztów eksploatacyjnych oraz na prognozy dotyczące poszczególnych elementów kosztów w 2021 roku. To trochę jak wróżenie ze szklanej kuli…

Autorką komentarza jest Magdalena Oksańska, Dyrektor Działu Zarządzania Nieruchomościami Compliance, Knight Frank.