Strona główna Newsletter SCF 2023 Spring

Solix: postępuje automatyzacja procesów w przestrzeni handlowej

„Jak gospodarka przetrwa czasy koronawirusa?” – to pytanie zadajemy sobie wszyscy. Z pomocą w funkcjonowaniu firm i społeczeństw przychodzą nowe technologie.

Obecna, bardzo dynamiczna sytuacja nie pozostawia złudzeń – świat, jaki był nam znany jeszcze na początku tego roku, szybko nie powróci. Są branże, które notują wzrost popytu na swoje produkty, jednak skutki wprowadzonych ograniczeń oddziałują na większość firm negatywnie. Dlatego przedsiębiorcy zaczęli dostosowywać swoją ofertę do bieżących, zupełnie nowych potrzeb rynku i klientów.

Firma Solix znana jest przede wszystkim z realizacji innowacyjnych projektów Digital Signage. Spółka współpracując z dotychczasowymi partnerami i bazując na wieloletnim doświadczeniu, rozszerzyła swoją ofertę o technologie wspierające bieżącą walkę z Covid-19. Wykorzystując sztuczną inteligencję i analizę obrazu opracowała nowe rozwiązania, które umożliwiają ochronę zdrowia dziś – i w przyszłości.

– Jako firma technologiczna, mamy obowiązek zapewnić sprawdzone rozwiązania odpowiadające na potrzeby naszych klientów. Dlatego przy budowie oferty skorzystaliśmy wyłącznie z technologii cenionych producentów, z którymi działamy od wielu lat. Dodatkowo stworzyliśmy system zdalnej konfiguracji i uruchomienia urządzeń bez naszej fizycznej obecności u klienta, który minimalizuje ryzyko dla obu stron – komentuje Prezes spółki Solix, Tomasz Sepioło.

Bezpieczne zarządzanie obiektem z systemem przepływu osób

W wielu obiektach (m.in. sklepy, poczty i banki) obowiązuje obecnie limit ilości osób, które mogą znajdować się wewnątrz placówki. System przepływu osób pomaga skutecznie zarządzać ilością osób w obiekcie, bazując na kamerze do analizy ruchu Hikvision. Pozwala informować klientów o możliwości wejścia (lub jego braku) na teren obiektu poprzez komunikaty wyświetlane na monitorze przy wejściu oraz sygnały dźwiękowe. Komunikaty mogą też zostać wysłane na smartfon lub inne urządzenie ochrony obiektu. Dodatkowo możliwy jest monitoring ilości osób stojących w kolejkach (wraz z czasem oczekiwania), co zmniejsza prawdopodobieństwo zakażenia i optymalizuje przemieszczanie się klientów.

Eliminacja Covid-19 z bezdotykowymi dozownikami do dezynfekcji rąk

Odkażanie dłoni przed wejściem do sklepu, firmie, obiektu to jedyny sposób, by nie wpuścić wirusa do środka. Bezdotykowe dozowniki do rąk stworzone dzięki firmie Solix automatycznie uwalniają płyn dezynfekujący. Funkcja bezdotykowa chroni sam dozownik przed transmisją wirusa, dzięki czemu nie staje się on kolejnym nośnikiem Covid-19. Rozwiązanie jest dostępne w wersji stojącej i wiszącej – z możliwością personalizacji.

Skuteczne wykrywanie gorączki dzięki monitorom i kamerom termowizyjnym

Innowacyjne 8-calowe monitory termowizyjne namierzają twarz osoby w zasięgu 0,5 – 1 metra i określają jej temperaturę ciała z dokładnością do +/- 0,2℃. Sprawdzają się szczególnie podczas kontroli na wejściach do firm, instytucji, sklepów i innych obiektów. Wystarczy zintegrować je np. z kartą dostępową (lub innym systemem ochrony). Monitor szybko analizuje i wychwytuje podwyższoną temperaturę – co automatycznie uruchamia alarm, blokadę drzwi i osoba nie zostaje wpuszczona do obiektu. Przebieg scenariusza zależy od potrzeb klienta. System opcjonalnie wykrywa również, czy osoby wchodzące na teren obiektu mają założone maski oraz czy ich twarze znajdują się w bazie danych.

Kamery termowizyjne dzięki wbudowanej sztucznej inteligencji potrafią w ciągu sekundy określić temperaturę ciała w tłumie do kilkudziesięciu osób. Są skierowane szczególnie do obiektów wielkopowierzchniowych, jak firmy przemysłowe, galerie handlowe, obiekty użyteczności publicznej, sklepy, lotniska i inne miejsca, w których przemieszcza się duża liczba osób. Kamery termowizyjne pozwalają ochronie obiektu na monitorowanie temperatury osób w czasie rzeczywistym – i szybką reakcję na wykrycie gorączki. System monitoruje równocześnie temperaturę wielu osób wchodzących do obiektu. Po wykryciu podwyższonej temperatury następuje alarm akustyczny oraz opcjonalnie przesłanie informacji do ochrony, nagranie osoby wchodzącej, blokada wejścia.

Wsparcie pracy zdalnej z zestawami do Home Office

W ofercie firmy Solix znalazły się również zestawy do pracy zdalnej (home office) złożone z interaktywnego flipcharta Samsung Flip i urządzenia do wideokonferencji Polycom Studio. Przedstawiciele firmy zapewniają również darmową konfigurację i szkolenia m.in. z systemu Microsoft Teams, na którym oparte są zestawy.

Każdy z nas zadaje sobie pytanie, jak będą funkcjonowały różne podmioty i przestrzeń publiczna w dobie izolacji społecznej i nowych technologii ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa. Co jednak, jeśli na czas nie wprowadzimy właściwych rozwiązań mających na celu ochronę zdrowia, zapewnienie bezpieczeństwa i profilaktykę?