[DEBATA, część II] ZPPOHiP: Jesteśmy skłonni podpisać aneksy na czas przejściowy

Jak może zmienić się rynek najemców i jak mają wyglądać negocjacje nowych warunków czynszu – to pytania w drugiej części debaty, w której wzięli udział właściciele galerii handlowych skupieni w Związku Pracodawców Polskich Obiektów Handlowych i Partnerów.  Na pytanie SCF News/Retailnet.pl odpowiedzieli: Ewa Bobkowska, Wiceprezes Zarządu P.A. Nova, Jan Mroczka, Prezes Zarządu Rank Progress,  Aleksander Walczak, Prezes Zarządu Dekada S.A. i Rafał Sonik, Prezes Zarządu Gemini Holding. Pierwszą część debaty można przeczytać TUTAJ.

Nikt nie wie, czy stosunkowo dobre, bo zbliżone do 60 proc., wyniki odwiedzalności z pierwszego tygodnia to trend, który się utrzyma. Czy to jest więc dobry czas na ostateczne rozstrzygnięcia dotyczące tego, jak mają wyglądać umowy najmu?

Ewa Bobkowska: Obserwujmy rynek. Nie róbmy nerwowych ruchów, Spójrzmy na to co wydarzy się w maju, czerwcu i dopiero wtedy ułóżmy warunki dalszej współpracy. Potrzebujemy wyciszenia. Mniej emocji. Emocje już były, kiedy odstępowano od umów. W tej chwili ma być spokojna konstruktywna rozmowa z kolejnymi najemcami.

Aleksander Walczak: Ubiegły tydzień pokazuje dobry trend powrotu obrotów. Wszystkie argument, które były wysuwane przez tych, którzy nie otworzyli swoich sklepów, są już nieprawdziwe. Była więc pewna hipotetyczna teza, która nie sprawdziła się. Ich klienci kupują teraz u konkurencji, która sprzedaje odzież z bardzo dużymi rabatami.

Czy sytuacja w pierwszym tygodniu handlu ma już wpływ na ewentualną zmianę stanowiska tych najemców, którzy nie otworzyli sklepów?

Aleksander Walczak; Wiemy, że właściciele zamkniętych sklepów prowadzą rozmowy, ale one idą w złym kierunku. Nikt nie zgodzi się na podpisanie nowych umów na zupełnie nowych warunkach. Wszyscy jesteśmy skłonni podpisać jedynie aneksy do istniejących umów. Obowiązywałyby one na czas przejściowy, kiedy będą obniżone obroty.

Renata Kinde -Czyż, prezes Metro Properties,  w wywiadzie dla Retailnet.pl powiedziała: „Jak wiemy natura nie znosi próżni. Z chwilą kiedy pojawiają się wolne powierzchnie, prędzej czy później, pojawiają się gracze, którzy chcą i wykorzystają nadarzającą się okazję do zwiększenia swoich udziałów w rynku” Czy sądzą Państwo, że w obecnej sytuacji może dojść do jakiegoś przetasowania na rynku najemców? 

Rafał Sonik: Jesteśmy zainteresowani tym, żeby galerie były wypełnione jak najlepszymi markami i żeby te marki rozwijały się synergicznie.

Aleksander Walczak: Na rynku powinna być konkurencja. W niektórych obszarach mieliśmy  quasi monopol, ale w zakresie odzieży mieliśmy piękną konkurencję między silnymi polskimi firmami i sieciami o globalnym zasięgu. To było bardzo dobre dla rynku i naszych klientów. Nie należy oddawać tego pola. Podpisuję się pod słowami Pani Kinde – Czyż. Rynek nie znosi próżni. To jest mądra przestroga.

Zostawmy już temat odstąpień od umów. Jak wygląda proces potwierdzania przez najemców obowiązujących umów. Zgodnie z tarczą antykryzysowa mają oni na to trzy miesiące.

Jan Mroczka: Właśnie przed chwilą podpisałem kolejną umowę o przedłużeniu najmu na tych samych warunkach na kolejne pięć lat.

Gdybym był najemcą to wziąłbym do ręki „porozumienie Papierskiego” i powiedział: dobrze to mam to zagwarantowane i teraz czekam na propozycję dalszej obniżki czynszu.

Ewa Bobkowska: Z mojego podwórka wygląda to tak, że nasi najemcy nie uważają, by ta propozycja była punktem wyjścia do negocjacji. Negocjujemy indywidualnie, uwzględniając sytuację najemcy.

Rafał Sonik: To jest referencja do której odnoszą się najemcy, niemniej jednak ze wszystkimi negocjujemy indywidualnie, analizując wspólnie szczególne uwarunkowania charakterystyczne dla różnych branż jakie reprezentują najemcy jak np.. 4F, czy Ochnik.

Aleksander Walczak: Rafał użył sformułowania “odnosić się” i rzeczywiście nie należy tej propozycji traktować jako bezwzględnego ustalenia. To jest rekomendacja. Gdyby to było obowiązujące i znalazło się w ustawie to ci, którzy mają dzisiaj zamknięte sklepy musieliby to podpisać. Dlatego dziwię się, że niektórzy najemcy nalegali na rozwiązania ustawowe, a teraz gdy jest to dobrowolne, to nie akceptują tych samych warunków.

Czy Państwo Polskie może być katalizatorem czy raczej moderatorem procesu ułożenia na nowych warunkach rynku centrów handlowych? 

Rafał Sonik: Patronat nad negocjacjami Okrągłego Stołu objęła Pani Premier Emilewicz. Wywiązała się z tego zadania znakomicie. Miała do nas mnóstwo cierpliwości. Poświęciła nam dużo czasu i energii. Ona właśnie była najgorętszym orędownikiem porozumienia, którego kierunkowe założenia ostatecznie sformułował Prezes Papierski. I mam wrażenie, że pani Premier nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Aleksander Walczak: Oczywiście mamy jeszcze „niezamkniętą” sprawę „nieotwartych” sklepów, ale generalnie możemy powiedzieć że dzięki wysiłkom Pani Premier i Rządu centra handlowe wróciły do życia. I to co najbardziej cieszy: działają lepiej niż wszyscy przewidywaliśmy.

Moderator: Radosław Rybiński

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.