[KOMENTARZ] Tomasz Szczęśniak, Briefly: dwie trzecie restauracji, hoteli i kawiarni całkowicie wstrzymało działalność

Przed epidemią Polacy wychodzili do restauracji średnio raz w tygodniu, natomiast w imprezie okolicznościowej (prywatnej lub firmowej) organizowanej w lokalu uczestniczyli 3-4 razy do roku – pisze Tomasz Szczęśniak, współzałożyciel i CEO serwisu Briefly.

Zgodnie z przeprowadzoną przez nas ankietą, po wprowadzonych w połowie marca ograniczeniach dwie trzecie restauracji, hoteli i kawiarni wstrzymało całkowicie działalność. Odsetek ten wśród pubów i klubów był bliski 100%.

Z danych naszego serwisu Briefly wynika, że pary młode zaczęły zamieniać duże wesela na bardziej kameralne obiady ślubne dla bliższej rodziny, dla około 20-30 gości. Większość przyjęć komunijnych została przeniesiona na jesień.

Co ciekawe, w trakcie pandemii Polacy prawie całkowicie zrezygnowali z planowania wydarzeń firmowych, jak integracje oraz imprez urodzinowych, z wyjątkiem osiemnastek. Ale nawet osiemnastki były planowane na dosyć odległe terminy – w ostatnim kwartale 2020 i na początku 2021 roku.

Przyszłość branży gastronomiczno-eventowej

Jaka przyszłość rysuje się dla (właścicieli) lokali z branży gastronomiczno-eventowej? Wydaje się, że decydujące nie będą zakazy i nakazy rządowe, ale nastawienie zwykłych ludzi. Jeśli będą czuli się komfortowo w przestrzeni publicznej, to branża restauracyjna będzie stopniowo wracała do normalności. Ważnym elementem będzie wynajmowanie przestrzeni na wyłączność, co zwiększy poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego organizatorów i gości. Już widać, że pierwszym krokiem w tym powrocie do normalności w segmencie eventowym będą zasiadane rodzinne przyjęcia organizowane w lokalu lub wydzielonej sali.

Autorem komentarza jest Tomasz Szczęśniak, współzałożyciel i CEO Briefly, serwisu ułatwiającego organizowanie imprez okolicznościowych i firmowych oraz eventów.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.