[ANALIZA] CDRL: trwa odmrażanie handlu w Europie. Przegląd sytuacji na poszczególnych rynkach

Równolegle z odmrażaniem handlu w Polsce, spółka CDRL, właściciel sieci Coccodrillo, przywraca funkcjonowanie salonów również na rynkach zagranicznych. Część z nich w ogóle nie była zamknięta.

Odmrażanie gospodarki trwa zarówno w Polsce, jak i na zagranicznych rynkach. Na prośbę redakcji Retailnet.pl, przedstawiciele spółki CDRL przeanalizowali, jak wygląda sytuacja na poszczególnych rynkach.

Rynki wschodnie

Na Białorusi nie zostały wprowadzone żadne obostrzenia, dlatego centra handlowe pozostają cały czas otwarte.  Z uwagi na brak ograniczeń w handlu, nie ma wsparcia dla najemców ze strony Państwa. Obecnie toczone są rozmowy na temat renegocjacji umów z centrami handlowymi, mające na celu redukcję stawek czynszu lub zamrożenie kursu EUR, z uwagi na znaczące osłabienie się białoruskiego rubla.

W Moskwie centra handlowe pozostaną zamknięte do końca maja i nie ma informacji, że zostaną otwarte w czerwcu. Z uwagi na fakt, że kornery Coccodrillo mieszczą się w supermarketach dziecięcych, sprzedających żywność i pieluchy, ich działalność nie została zawieszona.

W rosyjskiej Dumie pojawił się projekt ustawy, pozwalający najemcom na natychmiastowe wypowiedzenie umowy centrom handlowym w jednostronnym trybie, bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji finansowych. W jakiej formie zostanie ostatecznie uchwalony pozostaje na razie nie wiadomą.

W Armenii sklepy otwarte zostały 18 maja.

W Kazachstanie są otwarte od 4 maja.

Sklepy franczyzowe w UE

Większość salonów w krajach UE wznowiła już swoją działalność. Na Węgrzech i na Łotwie sklepy nie były w ogóle zamykane.

Pod koniec kwietnia otwarte zostały czeskie, słowackie i rumuńskie sklepy przy ulicach oraz sklepy w Niemczech, a 11.05 centra handlowe w Czechach.

W pierwszej połowie maja otworzyły się także sklepy na Litwie, w Austrii, Portugalii i Estonii. W przyszłym tygodniu wznowią działalność sklepy w Bułgarii, w słowackich centrach handlowych oraz rumuńskich o powierzchni nie przekraczającej 15 tys. mkw.

Generalnie wysokość czynszy została obniżona lub centra handlowe dokonały zwrotu całości (tak było np. w Czechach) za okres, kiedy sklepy pozostawały zamknięte.

Oczywiście we wszystkich otwartych placówkach obowiązują limity dotyczące ilości klientów i obowiązek stosowania środków ochronnych.

Globalna działalność CDRL

Na koniec 2019 r. sieć sklepów własnych liczyła 109 salonów w Polsce, 1 na terenie Czech oraz 47 na Białorusi. Równolegle z siecią salonów własnych Grupa rozwija sieć salonów prowadzonych na podstawie umów franczyzowych. W 2019 r. na terenie polski funkcjonowały 143 sklepy w tym modelu sprzedażowym. Do grupy sklepów franczyzowych poza granicami Polski zalicza się zarówno salony prowadzone pod szyldem Coccodrillo, jak i sklepy typu shop in shop, których koncepcja polega na wydzieleniu w ramach większej powierzchni handlowej przestrzeni z produktami marki. Aranżuje się je tak, by oddawały charakter typowego sklepu Grupy.

Eksport odzieży pod marką Coccodrillo odbywa się również za pośrednictwem przedstawicieli zagranicznych – są to podmioty działające na danym rynku hurtowym lub właściciele sklepów monobrandowych. Osobną kategorię partnerów zagranicznych stanowią przedstawiciele rozwijający sieć salonów pod marką Coccodrillo. Takie formy współpracy Grupa stosuje przede wszystkim w krajach nienależących do Unii Europejskiej. Dystrybucja przez przedstawicieli zagranicznych prowadzona jest obecnie w wielu krajach Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej: Rosji, Rumunii, na Ukrainie i Białorusi oraz w innych regionach: Arabii Saudyjskiej, Libii, Omanie, Azerbejdżanie, Kazachstanie, Mongolii, Egipcie, Iranie.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.