Ministerstwo Rozwoju: nie ma podstaw do zawieszenia zakazu handlu w niedziele

Funkcjonujące już rozwiązania nie są ostatecznym zestawem instrumentów wsparcia dla polskiej gospodarki. Jednak na obecnym etapie – w ocenie Ministerstwa Rozwoju – nie ma podstaw do zawieszenia zakazu handlu w niedziele – to fragment odpowiedzi jakiej Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, udzielił na interpelację poselską posła Ireneusza Rasia. Dotyczyła ona możliwości zniesienia zakazu handlu w niedziele.

Według Ministerstwa Rozwoju ustawa obowiązuje zbyt krotko by ocenić jej skutki. „Dopiero po upływie odpowiedniego czasu od przedstawionego powyżej pełnego wejścia w życie ustawy będzie możliwe dokonanie oceny skutków jej obowiązywania” – czytamy w piśmie ministra Szweda. „Wszystkie informacje są analizowane, jednak jest za wcześnie, by odnieść się do konkretnego rozwiązania, w tym propozycji zniesienia zakazu handlu w niedziele i święta” – dodaje minister.

Ministerstwo Rozwoju podkreśla , że „na bieżąco monitoruje sytuację polskich przedsiębiorców wywołaną skutkami pandemii koronawirusa. Podejmowane działania, których efektem są ustawy tworzące tzw. Tarczę Antykryzysową, mają na celu złagodzenie negatywnych skutków epidemii dla polskiej gospodarki – zarówno dla przedsiębiorców, jak i pracowników. Dwa główne cele przyjętych instrumentów wsparcia biznesu to utrzymanie płynności finansowej firm i utrzymanie zatrudnienia. Jednocześnie należy podkreślić, że funkcjonujące już rozwiązania nie są ostatecznym zestawem instrumentów wsparcia dla polskiej gospodarki. Jednak na obecnym etapie – w ocenie Ministerstwa Rozwoju – nie ma podstaw do zawieszenia zakazu handlu w niedziele. Niemniej jednak resort ten pozostaje w kontakcie z przedstawicielami różnych branż, organizacji pracodawców i pracowników i analizuje przekazywane przez nich uwagi, sugestie, postulaty. Obecnie Ministerstwo Rozwoju nie odrzuca kategorycznie żadnych potencjalnych rozwiązań, lecz przygląda się sytuacji i w zależności od pojawiających się problemów, będzie podejmować dalsze działania i wprowadzać kolejne instrumenty wsparcia.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.