[BADANIE] Kantar dla ZPPHiU: już połowa Polaków chce handlu w niedziele

Rośnie poparcie dla przywrócenia handlu w niedziele. Z badania przeprowadzonego przez Kantar TNS na zlecenie Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług (ZPPHiU) już 50%  Polaków jest za przywróceniem niedzielnego handlu co najmniej do końca 2020 roku. W grupie osób, które przed epidemią koronawirusa regularnie dokonywały zakupów w centrach handlowych, aż 66% chce mieć ponownie możliwość realizacji zakupów w ostatnim dniu tygodnia. Głównym argumentem przemawiającymi za jego przywróceniem jest po prostu większe bezpieczeństwo podczas dokonywania zakupów, w mniejszym tłoku.

„Ograniczenie handlu w niedziele od początku wprowadzenia tego rozwiązania budziło kontrowersje ale dziś pojawiły się zupełnie nowe obiektywne argumenty za jego zawieszeniem. Przede wszystkim dla klientów, którzy ze względów bezpieczeństwa unikają miejsc zatłoczonych, dodatkowy dzień na robienie zakupów stanowić będzie szansę na bardziej równomierne rozłożenie ruchu w centrach handlowych i podniesienie poziomu komfortu związanego z dystansem społecznym” – wskazuje Zarząd ZPPHiU.

Duży wzrost poparcia dla handlowych niedziel

Badanie TNS Kantar wskazuje, że akceptacja klientów dla przywrócenia niedziel handlowych szybko i istotnie rośnie od początku epidemii. Tylko w ciągu ostatnich siedmiu tygodni wśród osób, które przed epidemią przynajmniej raz w tygodniu kupowały w centrach handlowych, nastąpił wzrost poparcia dla przywrócenia handlowych niedziel z 50% aż do 66% (+16 pp.).

„Poczucie bezpieczeństwa podczas zakupów jest po prostu ważne dla zdecydowanej większości, jeżeli nie dla wszystkich Polaków. Powrót do niedziel z możliwością dokonywania zakupów pozwoli też na szybszą odbudowę gospodarki i stworzy dodatkowe miejsca pracy, a przynajmniej pomoże uchronić te dziś zagrożone. Nadzwyczajna sytuacja rynkowa wymaga elastyczności zarówno od  przedsiębiorców, jak i rządzących. Rozłożenie ruchu klientów na 7 a nie 6 dni w tygodniu wpisywać się tez powinno w rządowy program działań przeciwdziałających rozwoju epidemii –  dodaje Zarząd ZPPHiU.

Niedziele w walce z kryzysem

Według prognoz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w 2020 roku PKB Polski spadnie o 3,5%. Dlatego zdaniem ZPPHiU przywrócenie, przynajmniej czasowe, niedziel handlowych, może być czynnikiem przyczyniającym się do ograniczenia spadku. „Nadzwyczajna sytuacja rynkowa wymaga elastyczności zarówno od przedsiębiorców, jak i rządzących. Niezbędne są rozwiązania systemowe dlatego ZPPHiU postuluje o zmianę dotyczącą przywrócenia handlowych niedziel na czas walki z gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa” – apeluje ZPPHiU.

Badanie TNS Kantar zostało przeprowadzone na próbie 800 Polaków w wieku 18+. Wywiady przeprowadzono telefonicznie na platformie KANTAR Kartezjusz w dniach 13-14.05.2020.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.