Pasibus otwiera nowy lokal w Gdyni

Od 10 czerwca br. kultowe burgery Pasibusa dostępne są w CH Riviera w Gdyni. To już druga lokalizacja tej sieci na mapie Trójmiasta, a także ósma restauracja stworzona we współpracy ze spółką Helios.

Pasibus to marka burgerowni, która narodziła się we Wrocławiu w 2013 r. Pierwszy food truck Pasibusa stanął we Wrocławiu i szybko stał się kultowym miejscem na kulinarnej mapie miasta. Obecnie restauracje Pasibusa znajdują się już w 11 miastach w Polsce, m.in. we Wrocławiu, w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Katowicach, Olsztynie i Poznaniu. 25 lokali powstało w ramach współpracy sieci z Heliosem.

Drugi lokal Pasibusa w Trójmieście

Nowy lokal w centrum handlowym Riviera czynny będzie codziennie od godziny 10:00 do 21:00. To drugi lokal Pasibusa w Trójmieście – pierwszy znajduje się w centrum handlowym Forum Gdańsk.

Pasibus to popularna sieć burgerowni stworzona przez Dawida Bojarojcia, Jana Kulisiewicza i Piotra Staszczyńskiego. Sieć oferuje street food w wydaniu fast casual – jedzenie jest przyrządzane na bazie autorskich receptur z najwyższej jakości świeżych składników od lokalnych dostawców. Mięso na burgery jest mielone i doprawiane ręcznie, podobnie jak sosy i dodatki. W menu można znaleźć kilkanaście unikatowych burgerów, Pasi sałatki, zestawy dla dzieci (Pasi Kids), dodatki (m.in. frytki i kulki serowe) oraz napoje (m.in. Pasi Lemoniada) i alkohole (m.in. własną markę piwa). Co miesiąc w karcie pojawia się nowa propozycja – Burger Miesiąca, któremu nazwę nadają fani marki.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.