Posnania doceniona za proekologiczne rozwiązania

Certyfikaty BREEAM – na poziomie Excellent w kategorii Asset oraz Outstanding w kategorii Building Management. BRE Enviromental Assesment Method to kolejne oznaczenia, którymi może poszczycić się Posnania. Tym samym centrum dołączyło do ścisłej czołówki centrów handlowych w Polsce, których proekologiczne rozwiązania w zakresie zarządzania budynkiem zostały docenione przez organizację BRE.

Posnania na etapie inwestycji uzyskała certyfikację BREEAM na z wynikiem „Excellent”. Potwierdziła tym samym, że od początku tworzona była jako budynek zrównoważony, posiadający odpowiednio dobrane materiały budowlane i wykończeniowe. Podczas certyfikacji materiały budowlane były zarówno pod względem efektywności izolacyjnej, szczelności, wpływu na środowisko naturalne, trwałości, jak również pod względem ich wpływu na zmniejszenie kosztów całkowitych budynku.

Wysokie wymagania ekologiczne i ekonomiczne

Oprócz wspomnianej BREEAM New Build, dla budynków nowopowstających, jest również certyfikacja BREEAM In-Use dla budynków istniejących i użytkowanych min. dwa lata. Właśnie w tej kategorii Posnania uzyskała certyfikaty na poziomie Excellent w kategorii Asset oraz Outstanding w kategorii Building Management. Jest to pierwszy przypadek certyfikacji na poziomie Outstanding w historii Apsys.

– Stworzenie obiektu spełniającego tak wysokie wymagania ekologiczne i ekonomiczne, stawiane przez organizację przyznającą wyróżnienie, nie było łatwe. Już w fazie koncepcyjnej projekt Posnanii uwzględniał wykorzystanie wielu nowatorskich i proekologicznych rozwiązań. Na etapie budowy dołożono wszelkich starań, by zastosowane zostały najnowsze technologie, co znalazło odzwierciedlenie w pierwszym audycie. Po dwóch latach mogliśmy po wystąpić o kolejny rodzaj certyfikatu. W kategorii Asset Rating brane pod uwagę są m.in. komfort użytkowników, zużycie energii, gospodarka wodno-ściekowa, zarządzanie odpadami, wykorzystanie terenu oraz innowacyjność, zaś w kategorii Building Management oceniany jest głównie sposób zarządzania nieruchomością, wprowadzone procedury i rozwiązania oraz ich przestrzeganie – mówi Marek Ćwiek, Dyrektor Posnanii.

Procedury działania

Posnania, która otwarta została w październiku 2016 r., od początku swojego funkcjonowania stawia na proekologiczne rozwiązania. Na bieżąco prowadzona jest wnikliwa kontrola zużycia mediów wraz z prowadzonymi dokładnymi analizami, system wykrywania wycieków wody. Ponadto centrum wyposażone jest w system, który wykorzystuje wodę deszczową do spłukiwania toalet, zaś same toalety wyposażone w armaturę zapewniającą niskie zużycie wody. W częściach wspólnych zainstalowane są czujniki ruchu i czujniki zmierzchowe. Posnania posiada zautomatyzowany system sterowania oświetleniem, opartym znacznej większości na oprawach LED. Obiekt wyposażony jest także w zoptymalizowany system wentylacji i klimatyzacji mający na celu zapewnienie komfortu termicznego w budynku przy jak najmniejszym zużyciu energii elektrycznej, umożlwiający sterowanie z poziomu użytkownika w lokalu dodatkowo rozbudowany o pomiar CO2 na częściach wspólnych. Na dachu Posnanii znajdują się ule, mieszkające w nich pszczoły przyczyniają się do ochrony bioróżnorodności w Poznaniu.

– Wprowadzone przez nas procedury i polityki pozwalają kontrolować stan budynku i szybko reagować na ewentualne problemy i przewidywać koszty – mówi Aleksandra Szrajer-Kolanko, dyrektor operacyjny Posnanii.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.