Strona główna Newsletter SCF 2023 Spring

SCF: Dworce Premium to atrakcyjna destynacja dla branży retail

Dworce kolejowe Premium, należące do Polskich Kolei Państwowych S.A., to szczególne miejsca na mapie największych polskich miast. To interesujące obiekty dla najemców, w których, jako jednych z nielicznych podróżni i mieszkańcy mogą także zrobić zakupy i skorzystać z usług przez siedem dni w tygodniu. Spółka PKP jest wystawcą jesiennej edycji SCF 2020 CEE

W całej Polsce funkcjonuje ponad 630 dworców kolejowych, a 90 proc. z nich stanowią budynki zarządzane przez Polskie Koleje Państwowe S.A. Na wyjątkową uwagę zasługują dworce Premium – obiekty zlokalizowane w dużych miastach, m.in. w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, czy Krakowie. PKP zarządzają 17 takimi dworcami.

Dobra lokalizacja, bogata oferta

Dworce kolejowe Premium postrzegane są jako wizytówki miast i całego kraju. Przyciągają najemców atrakcyjną lokalizacją w centrach wielkich ośrodków aglomeracyjnych, co gwarantuje duży przepływ pasażerów, czyli potencjalnych klientów. Największe węzły komunikacyjne, takie jak np. Warszawa, Poznań, czy Kraków, obsługują średnio kilkadziesiąt tysięcy podróżnych na dobę. Według opracowania Urzędu Transportu Kolejowego „Największe dworce kolejowe w Polsce” na stacjach Wrocław Główny i Poznań Główny obsłużono średnio ok. 58 tys. pasażerów dziennie, na stacji Warszawa Wschodnia ponad 47 tys. pasażerów na dobę. 

W trakcie wizyty na dworcu pasażerowie mogą skorzystać z bogatej oferty handlowo-usługowej zrobić zakupy w sklepie spożywczym lub punkcie prasowym, spędzić miło czas oczekiwania na pociąg przy filiżance kawy w kawiarni lub cukierni, skorzystać z restauracji, a nawet nadać list polecony w punkcie pocztowym.

Wielką zaletą posiadania lokali na dworcach kolejowych Premium, w porównaniu do tradycyjnych lokalizacji ulicznych oraz obiektów stricte handlowych, jest też to, że mogą one być otwarte przez cały tydzień, również w niedziele i święta. Obiekty te są również atrakcyjne dla najemców ze względu na wysokość stawek czynszów, zróżnicowanych w zależności od miasta, w którym są zlokalizowane.

Komfortowe i funkcjonalne dla wszystkich

Większość dworców kolejowych Premium została zmodernizowana w ramach programu inwestycyjnego, realizowanego przez PKP S.A. Obiekty są dostosowane do potrzeb różnych grup podróżnych, w tym do osób z niepełnosprawnościami. Posiadają pochylnie, obniżone okienka kasowe, nowoczesne toalety. Na terenie dworców są również ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz mapy dotykowe obiektów.

Na atrakcyjność dworców Premium wpływają nie tylko ich funkcjonalność i komfort obsługi, ale również walory estetyczne. To w dużej części budynki historyczne z bardzo ciekawą architekturą, jak np. obiekty w Lublinie, Gdyni, czy Wrocławiu. Są wśród nich także obiekty bardzo nowoczesne, takie jak główne dworce w Katowicach i Krakowie.