Strona główna Newsletter SCF 2023 Spring

Paweł Świst, Multikino: widzowie w naszych kinach czują się bezpiecznie

Doceniamy fakt, że pomimo znaczącego rozszerzenia wprowadzanych obecnie obostrzeń, rząd umożliwił kontynuację działania kin w całej Polsce. W naszym odczuciu to słuszna decyzja – mówi Paweł Świst, Prezes Zarządu Multikino S.A.

Sieć kin Multikino oraz YourCX w październiku br. zbadali odbiór reżimu sanitarnego, który został wprowadzony w kinach wraz z ich ponownym otwarciem po wiosennym lockdownie. Wyniki jednoznacznie pokazują, że widzowie w kinach sieci Multikino czują się bezpiecznie.

Działalność kin w czasie pandemii

Kina w Polsce zaczęły wznawiać działalność po lockdownie w czerwcu br. wdrażając rządowe wytyczne. Według październikowego Raportu Multikina nt. odbioru reżimu sanitarnego w kinach 91 proc. badanych podczas seansu w kinie czuło się na tyle bezpiecznie, że planuje kolejną wizytę. Wśród czynnika, który ma największy wpływ na poczucie bezpieczeństwa 70 proc. osób wskazało limit miejsc na sali kinowej, który pozwala na zachowanie bezpiecznego dystansu pomiędzy widzami.

– Cieszymy się, że tak duży procent badanych czuje się bezpiecznie w naszych kinach, tym bardziej, że nasi pracownicy każdego dnia dokładają wszelkich starań aby tak było dzięki przygotowanemu zapleczu sanitarnemu. Kino jest miejscem bezpieczniejszym niż inne podobne miejsca spędzania wolnego czasu, ponieważ na salach miejsca alokowane są przez system biletowy, który automatycznie narzuca odpowiedni odstęp, a widzowie podczas seansu siedzą tyłem do siebie i nie prowadzą rozmów oraz mają obowiązek zakrywania nosa i ust – podkreśla Paweł Świst, Prezes Zarządu Multikino S.A.

W salach kinowych widzowie są zobowiązani do zajmowania wskazanego na biletach miejsca, zachowując bezpieczny odstęp. Obowiązek zachowania wolnego miejsca między osobami nie dotyczy opiekuna z dzieckiem poniżej 13 roku życia, opiekuna osoby niepełnosprawnej oraz osób, które na co dzień razem mieszkają.

Przygotowanie sanitarne kin

– Z badań monachijskich naukowców zaprezentowanych przez serwis medonet.pl wynika, że zachowanie bezpiecznej odległości oraz właściwej cyrkulacja powietrza na sali teatralnej – analogicznej do sali kinowej – sprawia, że osobom siedzącym na widowni zakażenie się wirusem nie zagraża – dodaje Świst.

W październiku w Polsce wprowadzono żółte i czerwone strefy. Kina sieci Multikino znajdujące się w poszczególnych strefach są otwarte w reżimie sanitarnym i utrzymują obowiązujące limity. Liczba dostępnych miejsc na salach kinowych została ograniczona do 25 proc.

– Doceniamy fakt, że pomimo znaczącego rozszerzenia wprowadzanych obecnie obostrzeń, rząd umożliwił kontynuację działania kin w całej Polsce. W naszym odczuciu to słuszna decyzja, ponieważ na świecie od miesięcy prowadzone są badania, które potwierdzają, że kina, choć są pomieszczeniami zamkniętymi stanowią najniższy stopień zagrożenia pod względem rozprzestrzeniania koronawirusa. Jedno z takich badań zostało przeprowadzone przez UC Davis Health, a Natascha Tuznik, profesor chorób zakaźnych na Uniwersytecie Kalifornijskim podkreśla, że nosząc maseczki i będąc w przestrzegającym zasad bezpieczeństwa kinie, które zapewnia zaplecze sanitarne istnieje mniejsze ryzyko transmisji wirusa z osoby na osobę niż w wielu innych miejscach, w których codziennie przebywają ludzie – dodaje Paweł Świst.

Poza zapleczem sanitarnym, dla zapewnienia bezpieczeństwa, klienci kupujący w kasach Multikina bilety mogą płacić za nie bezgotówkowo kartą płatniczą, Blikiem i telefonem bądź nabyć je online poprzez stronę www.multikino.pl lub przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej Multikina.

Zaprezentowana część raportu Multikina nt. odbioru reżimu sanitarnego w kinach powstała na podstawie anonimowego mailowego badania ankietowego przeprowadzonego przez firmę badawczą YourCX w październiku 2020 roku.

O spółce Multikino

Multikino, należące do Grupy Vue International – to operator, który w 1998 roku uruchomił w Polsce multipleks. Obecnie pod szyldem Multikino działają 33 kina w 27 miastach Polski z łączną liczbą 267 ekranów. W maju 2019 r. sieć przejęła kina Cinema3D, powiększając tym samym liczbę lokalizacji do 44 w 37 miastach.