Strona główna Newsletter SCF 2023 Spring

[WYWIAD, część I] Dawid Zyskowski, New Balance: chcemy otwierać nowe sklepy, ale New Balance Global wstrzymał ekspansję na wszystkich rynkach

W dalszym ciągu mamy ambitne plany rozwoju w Polsce. W przyszłym roku zamierzamy powiększyć sieć o cztery lokalizacje w centrach handlowych. Oczywiście jest to uzależnione od tego, czy New Balance Global odwoła swoją decyzję o wstrzymaniu ekspansji na wszystkich rynkach – w rozmowie z SCF News/retailnet.pl mówi Dawid Zyskowski, Retail Director w New Balance Poland.

Jak obecna sytuacja związana z pandemią wpływa na przebieg rozwoju marki New Balance? 

Dawid Zyskowski:  Cały czas widzimy przestrzeń i potencjał do rozwoju marki New Balance w Polsce. Potwierdzeniem tego są nasze ostatnie otwarcia, które udało się zrealizować, pomimo kryzysu ekonomicznego z jakim wszyscy, jako przedsiębiorcy, musimy się mierzyć. Nowe punkty otworzyliśmy w CH Ogrody w Elblągu i Galerii Trzy Korony w Nowym Sączu. Każdy z tych sklepów jest zaaranżowany według najnowszego konceptu wizualnego Metropolitan Athlet i dysponuje znacznie większą powierzchnią, niż dotychczasowe lokale. Nie chcemy już schodzić z powierzchnią lokalu poniżej 170 mkw., bo nie daje nam to możliwości odpowiedniego wyeksponowania asortymentu. Obecnie optymalna powierzchnia dla sklepów New Balance to 200 mkw. 

Czy oprócz sklepów w Elblągu i Nowym Sączu będą kolejne lokalizacje?

DZ: Przede wszystkim, te otwarcia doszły do skutku, bo dużo wcześniej podpisaliśmy umowy najmu. Nawet planowaliśmy jeszcze kilka innych lokalizacji, ale sytuacji uległa zmianie jeszcze w kwietniu 2019 roku. Wówczas firma Tarmax, dystrybutor produktów marki New Balance w Polsce, została przejęta przez amerykańską grupę kapitałową New Balance Global. Od tego momentu działamy jako New Balance Poland, a decyzje związane z nowymi lokalizacjami, nie są już podejmowana wyłącznie lokalnie, wymagają konsultacji z udziałowcem. Ponadto New Balance Global podjął arbitralną decyzję o wstrzymaniu ekspansji sieci sklepów na wszystkich rynkach do odwołania. 

A jednak udało się otworzyć dwa sklepy  

DZ: Tak, po negocjacjach z inwestorem, udało się zrealizować plan otwarcia sklepów w Elblągu i Nowym Sączu. Staraliśmy się być lojalni i dopełnić wszystkich zobowiązań wobec naszych partnerów – jakimi są właściciele galerii handlowych. Dodam, że nowe sklepy osiągają zakładane parametry sprzedaży, które są zgodnie z naszymi oczekiwaniami, więc nasza determinacja opłaciła się.

Czy to oznacza, że dalsza ekspansja została zamrożona? 

DZ: W dalszym ciągu mamy ambitne plany rozwoju. W przyszłym roku zamierzamy powiększyć sieć o cztery lokalizacje m.in.: Centrum Wroclavia we Wrocławiu, Centrum Victoria w Wałbrzychu, Galeria Piast w Legnicy i Galeria Biała w Białymstoku. Oczywiście jest to uzależnione od tego, czy New Balance Global odwoła swoją decyzję. Mam nadzieję, że będziemy mieli okazję kontynuować plan rozwoju marki, by w ten sposób wzmocnić pozycję New Balance na polskim rynku. Na ten moment są to tylko nasze plany, ale dołożymy wszystkich starań żeby je zrealizować i osiągnąć założone cele. Cały czas prowadzimy rozmowy z właścicielami tych obiektów, aby wypracować odpowiednie umowy najmu, co do których New Balance Global nie będzie miał żadnych zastrzeżeń. 

Rozmawiał: Wojciech Wojnowski