Strona główna Newsletter SCF 2023 Spring

Rząd ogłasza ponowny lockdown. Sklepy w galeriach będą zamknięte

Od soboty 7 listopada sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte. Lockdown nie dotyczy sklepów spożywczych, drogerii, aptek i usług – poinformował Mateusz Morawiecki.

Jak zapowiedział Premier ponowny lockdown będzie obowiązywał do 29 listopada br., a najbardziej poszkodowane branże będą wspierane. Postojowe, dotacje i zwolnienie z ZUSu to wsparcie, którego Rząd planuje udzielić branżom, którym lockdown szczególnie ograniczy działalność. Działania te, jak podkreślił Premier Mateusz Morawiecki, mają pozwolić przetrwać firmom lub pomóc w przebranżowaniu.

Decyzją Rządu zmieniają się także limity klientów w sklepach. W sklepach o powierzchni do 100 mkw., będzie mogła przebywać jedna osoba na 10 mkw. W większych sklepach (powierzchnia powyżej 100 mkw.) limit pozostanie utrzymany – 1 klient na 15 mkw. Szczegóły dotyczące poszczególnych branż i firm świadczących usługi np. fryzjerskie mają zostać podane jutro – 5 listopada.

Zasadnicze ograniczenia dotkną także klubów fitness i kin. – Wszystkie będą tymczasowo zamknięte. Chcemy zmniejszyć mobilność społeczną – tłumaczył podczas konferencji premier Morawiecki.

– Jesteśmy o krok od ogłoszenia narodowej kwarantanny. Pandemia nasila się i dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Przypomnijmy, od 24 października br. cała Polska stała się czerwoną strefą i Rząd ogłosił ponowny lockdown dla gastronomii. Lokale gastronomiczne mogą sprzedawać dania tylko na wynos. Jak wówczas zapowiadał Premier, ograniczenie działalności lokali gastronomicznych miało obowiązywać przez 2 tygodnie. Teraz wiadomo, że obostrzenia przedłużono i rozszerzono dodatkowo o sklepy działające w centrach handlowych.