PARTNERZY PORTALU

[WYWIAD] Urszula Porębska, Metro Properties: centra starszej generacji są bardziej gotowe na zmiany niż nowe obiekty handlowe

Wszystkie centra M1 to obiekty dojrzałe – pierwszej i drugiej generacji, ale o prostym układzie, typu convenience. To nam daje obecnie przewagę – mówi w wywiadzie udzielonym redakcji Retailnet.pl / SCF News Urszula Porębska, Head of Marketing Department, Metro Properties

Pandemia spowodowała wiele zmian w zachowaniach zakupowych klientów. Czy centra handlowe starszej generacji są gotowe na te zmiany?
Urszula Porębska: Paradoksalnie bardziej niż nowe obiekty handlowe. To prawda, że wszystkie centra M1 to obiekty dojrzałe. Byliśmy pionierami na rynku otwierającymi pierwsze galerie na przełomie lat 90. i 2000. Są to zatem centra pierwszej i drugiej generacji, ale o prostym układzie, typu convienience. To nam daje obecnie przewagę. Do nas łatwo jest dojechać, nie można się u nas zgubić, komunikacja w centrum jest pozbawiona wind, schodów, zawiłych korytarzy czy pięter. Nasza oferta to dominujący najemcy czyli hipermarket spożywczy, market budowlany i sklep z elektroniką i to w tych trudnych czasach bardzo dobrze nam się sprawdza. Komunikacja klienta w centrum jest łatwa i nie jest narażona na błądzenie i szukanie, a dzisiaj właśnie takich obiektów klient szuka i do takich chce się udać. Spędzanie czasu w centrach handlowych przestało być priorytetem. Zakupy w dobie pandemii nie są kojarzone z przyjemnym przechadzaniem się po galerii handlowej, a raczej z przyjściem w konkretnym celu, na konkretne zakupy. Ta zmiana zachowań jest bardzo widoczna.

Czy to będzie Pani zdaniem trend który przetrwa?
UP: Wszystko zależy od tego, co centrum handlowe będzie klientowi oferowało oraz od sytuacji i nastrojów, jakie będą panowały za jakiś czas. Dla mnie najważniejszy jest customer experience. Jeśli zakupy będą dla klienta ciekawym doświadczeniem, będą formą rozrywki i miłym sposobem spędzenia czasu, to klienci nie zrezygnują. Polacy lubią zakupy, lubią spędzać czas w fajnych, ciekawych miejscach dostarczających nowych wrażeń i nowych emocji. A centra handlowe takie są. Stale dostarczają nowych wrażeń i doświadczeń. Dlatego uważam, że jeśli wszystko wróci do normy, i oby tak się stało jak najszybciej, to i klienci wrócą do swoich przyzwyczajeń. Bądźmy dobrej myśli.

Jak skutecznie realizować działania marketingowe w centrum handlowym w czasach pandemii?
UP: Marketing, z mojej perspektywy, jest jedną z najbardziej plastycznych części biznesu. Nawet w przypadku działań typowych, zaplanowanych – każdorazowo dostosowywany jest do rynku i trendów. Również przez pandemię marketing (szczególnie centrów handlowych) wymagał dużego przekształcenia i ze względu na bieżącą sytuację, która nie jest każdego dnia taka sama wciąż ewoluuje. Również nasi najemcy musieli stawić czoła tej trudnej rzeczywistości i wspólnymi siłami robimy co w naszej mocy, żeby dzięki synergii naszych działań nasz klient końcowy przyszedł do nas, czuł się bezpiecznie i wyszedł zadowolony.

Jakie działania podejmowane są w centrach M1?
UP: W dzisiejszym świecie, szumie informacyjnym i spadających na nas nowych ograniczeniach marketing stał się bardzo trudny. Dlatego my staramy się robić wszystko, by dodatkowo nie był nachalny. Ma wspierać i pomagać, ale nie być wymuszającym i natrętnym. Chcemy aby klient czuł, że centra M1 o niego dbają, zapewniają komfort i bezpieczeństwo. Spełniamy zatem w pierwszej kolejności wszystkie wytyczne, zachowujemy wszelkie normy i wymagania sanitarne. Robimy nawet wiele więcej, niż nakazują wymogi, jednocześnie pokazując klientowi, że każde nasze działanie sprawia, że może czuć się u nas komfortowo.

Z wiadomych względów akcje promocyjne, eventy i różnego rodzaju wydarzenia nie wchodzą obecnie w grę. Czy można to czymś zastąpić?
UP: Oczywiście, tak jak wspomniałam na początku – marketing jest i musi być plastyczny, zatem należy go dostosować do aktualnych wymogów. W tym trudnym dla nas i dla najemców czasie podejmujemy działania prosprzedażowe. Oferujemy dzięki temu klientom odwiedzającym centra M1 różnego rodzaju vouchery, co istotne – nabyte i przedpłacone u naszych najemców. Dzięki temu my nagradzamy klientów w podziękowaniu za to, że robią u nas zakupy, a karta zakupiona u najemcy skłania dodatkowo do zakupów w danym salonie.

Jakie są skutki takich działań? Czy widać już pierwsze efekty?
UP: Dzięki takim działaniom zwiększamy konwersję i koszyk zakupowy, widać, że Centrum nie pozostaje bierne. Oczywiście trudno jest mówić o skutkach tych działań i konkretnych liczbach, gdyż z powodu pandemii porównywalne okresy są… nieporównywalne. Ale na tę chwilę widzimy, że i najemcy i klienci centrów M1 są zadowoleni. Obie strony chętnie korzystają z tych możliwości.

Czy to są czasowe akcje, czy będą kontynuowane?
UP: Czas wakacji pokazał odbicie w kwestii częstotliwości odwiedzin i zakupów. Był też okresem, kiedy wszyscy trochę zapomnieliśmy o wirusie i stęsknieni zakupów wracaliśmy do galerii handlowych. Wówczas proponowaliśmy klientom np. kino samochodowe i rozrywkę na świeżym powietrzu. Teraz ani sytuacja pandemii ani aura takim wydarzeniom nie sprzyjają. Stąd zaproponowaliśmy działania prosprzedażowe, które trwają od września i będą kontynuowane przynajmniej do końca roku.

Rozmawiała: Katarzyna Łabuz

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

LET'S TALK RETAIL

Informacje partnerów portalu

Projekty

galeria handlowa
38 300 m2
M1 Zabrze to rodzinne centrum handlowe z ofertą ponad 100 sklepów i punktów handlowo-usługowych. Obiekt jest zlokalizowany przy ul. Plutonowego…
Baza danych

Firmy

Metro Properties jest spółką z branży nieruchomości będącą częścią międzynarodowego koncernu Metro A.G., który zarządza ponad 840 obiektami w 30…
Baza danych

Najnowsze informacje

Scroll to Top