PARTNERZY PORTALU

[WYWIAD] Piotr Andrzejewski, Teletorium: czekamy na przywrócenie pełnego handlu w galeriach

Obecnie rozważając kolejne inwestycje z dużo większą rezerwą podchodzimy do otwierania sklepów w centrach handlowych. Bardzo wnikliwie weryfikujemy każdą propozycję najmu – mówi w rozmowie z redakcją Retailnet.pl / SCF News Piotr Andrzejewski, Dyrektor Generalny / Prokurent Teletorium Sp. z o.o.

W jakim stopniu epidemia koronawirusa zmieniła plany ekspansji sieci Teletorium?

Piotr Andrzejewski: Pandemia wpłynęła na cały rynek retailowy w Polsce, a co za tym idzie, także na takie podmioty jak firma Teletorium. Podczas wiosennego zamknięcia centrów handlowych, zostaliśmy zmuszeni do przełożenia otwarć kilku punktów, bo mimo tego, że ich terminy były ustalone dużo wcześniej zbiegły się one z okresem lockdownu. Na szczęście udało nam się te lokalizacje prolongować o kilka tygodni później. Obecnie rozważając kolejne inwestycje z dużo większą rezerwą podchodzimy do otwierania sklepów w centrach handlowych. Bardzo wnikliwie weryfikujemy każdą propozycję najmu. W tej „nowej rzeczywistości” nasze kryteria oceny potencjału lokalizacji są ostrzejsze. Stąd dużo mniej ofert przechodzi pozytywną weryfikację.

Czy doszliście do porozumienia z wynajmującymi w zakresie opłat czynszowych?

PA: Co do zasady tak. Chociaż sytuacja pomiędzy najemcami a wynajmującymi nie jest idealna. Mam wrażenie, że w większości przypadków obie strony umowy pozostały „trochę niezadowolone”, ale to oznacza, że negocjacje zakończyły się względnym kompromisem. 

W listopadzie rząd wprowadził kolejne obostrzenia dla centrów handlowych. Jakie zatem podjęliście działania, po zamknięciu sklepów stacjonarnych, aby utrzymać biznes?

PA: Prowadzimy sklep internetowy, który notuje dobre obroty, jednak dla nas biorąc pod uwagę liczbę 190 placówek offlinowych nie jest to znaczący kanał sprzedaży. Jako sieć franczyzowa jesteśmy też odpowiedzialni za naszych partnerów, którzy prowadzą sklepy w formule franczyzowej. W tym trudnym czasie wprowadzamy rozwiązania wspomagające ich lokalny biznes. Przez pierwszy tydzień listopadowego lockdownu realizowaliśmy między innymi prace porządkowe, inwentaryzacyjne. Ponadto analizujemy i szukamy wsparcia finansowego z rządowych i samorządowych programów pomocowych. Ponieważ nie z naszej winy zostaliśmy wyłączeni z możliwości prowadzenia podstawowej działalności biznesowej.

Czy Pana zdaniem centra handlowe zachowują wszelkie normy bezpieczeństwa?

PA: Zdecydowanie tak. Duże obiekty handlowe są bardzo dobrze przygotowane pod względem środków i norm bezpieczeństwa, dlatego wydają się nie nieść dużego zagrożenia epidemiologicznego. W takich obiektach każdy klient może zachować dystans społeczny 1,5-2 m, bo przestronne korytarze galerii pozwalają omijać innych odwiedzających. Do tego wszędzie obowiązuje powszechna osłona twarzy i nosa, a także dezynfekcja rąk. Te okoliczności pokazują, że handel mógłby nadal  trwać na terenie całego obiektu, a nie tylko w wybranych placówkach. Proszę zwrócić uwagę na  stłoczenie klientów w popularnych sklepach spożywczych czy drogeriach, w korelacji z zagęszczeniem w salonach odzieżowych czy przy wyspach handlowych.

Czy obecnie mocniej inwestujecie w rozwój kanału online?

PA: Kanał online nie jest to dla nas istotnym składnikiem biznesu. Bardziej uzupełnieniem i miejscem prezentacji produktów. W dalszym ciągu będziemy koncentrować się na odwiedzających centra handlowe, którym oferujemy nie tylko produkty, ale również usługi m.in. montaż ochronny ekranu smartfona (szkło/folia), czy naprawę i konfigurację telefonów. Tego typu usług nie da się wykonać online. Dlatego wielu naszych klientów nie może zrozumieć powodu zamknięcia punktów Teletorium.

Rozmawiał: Wojciech Wojnowski

Facebook
LinkedIn

Informacje partnerów portalu

Najemcy

telefony komórkowe
190 lokalizacji
Teletorium to największa ogólnopolska sieć specjalistycznych punktów sprzedaży związanych z branżą gsm. Sieć Teletorium tworzą zarówno salony własne jak i…
Baza danych

Firmy

Spółka Teletorium jest obecna na polskim rynku od 2004 roku. Działalność firmy obejmuje sprzedaż i serwis telefonów komórkowych oraz sprzedaż…
Baza danych

Najnowsze informacje

Scroll to Top