PARTNERZY PORTALU

[WYWIAD] Michał Najgrodzki, Capital Park: rozmawiamy z każdym najemcą indywidualnie

Podczas pierwszego lockdownu wiosną b.r. udało nam się porozumieć praktycznie ze wszystkimi najemcami w naszych obiektach. Będziemy dalej iść tym tropem i rozmawiać z każdym najemcą, który zwróci się o pomoc, abyśmy mogli skierować ją tam, gdzie jest najbardziej potrzebna i z podobnym efektem zakończyć ten rok – mówi w rozmowie z redakcją Retailnet.pl / SCF News Michał Najgrodzki, dyrektor działu zarządzania nieruchomościami Grupy Capital Park. 

Co oznacza dla rynku nieruchomości handlowych wprowadzenie nowych obostrzeń wynikających z pandemii?

Michał Najgrodzki: Sytuacja związana z wprowadzeniem kolejnych obostrzeń uderza bardzo mocno nie tylko w nas, jako właścicieli centrów i parków handlowych, ale przede wszystkim w naszych najemców. Drugi lockdown nastąpił praktycznie z dnia na dzień, w okresie poprzedzającym święta, który zazwyczaj był dla handlowców i usługodawców czasem wzmożonego ruchu, a co za tym idzie – znacząco większych obrotów. W chwili obecnej najemcy pozostali z zakupionym towarem w sklepach stacjonarnych, które nie mogą działać w galeriach handlowych. Obawiamy się, że czas po zniesieniu obostrzeń może nie wystarczyć, by wyprzedać towar w regularnych marżach, a co za tym idzie – wyniki finansowe  najemców będą znacznie niższe niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. To wpływa również na dochody zarządców – zwłaszcza tam, gdzie umowa obejmuje możliwość naliczenia dodatkowego czynszu od obrotu. Trzeba wziąć także pod uwagę fakt, że nie wszystkim jeszcze udało odrobić się straty z pierwszego lockdownu i dla części najemców kolejny lockdown może być zbyt dużym obciążeniem.

Czy Grupa Capital Park, jako właściciel nieruchomości handlowych, była przygotowana na taką decyzję rządu? 

MN: Obserwując dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiologiczną spodziewaliśmy się, że mogą zostać wprowadzone kolejne obostrzenia. Niestety, po raz kolejny informacja o nich pojawiła się w zasadzie z dnia na dzień. Z dużym zaskoczeniem przyjęliśmy jednak fakt, że zakaz obejmuje także parki handlowe, które ze względu na swoją specyfikę (osobne wejścia do sklepów wprost z parkingu, brak lub minimalna powierzchnia przestrzeni wspólnych) są jednymi z najbezpieczniejszych miejsc do robienia codziennych zakupów. Dodatkowo warto wspomnieć, że my jako zarządca oraz nasi najemcy bardzo przestrzegaliśmy zarówno limitów klientów na  1 mkw., a także obowiązku zasłaniania ust i nosa tak przez klientów, jak i obsługę lokali. Ogromne środki finansowe zostały także spożytkowane na środki dezynfekcyjne oraz koszty utrzymania czystości w tych obiektach, które na chwilę obecną nie mają szans się zwracać, dopóki działanie parków i centrów handlowych nie zostanie odmrożone. 

Nowe obostrzenia dotknęły wielu najemców, którzy apelują o zwolnienie z czynszu. Jak podchodzicie do tego typu rozwiązań?  

MN: Naszym kluczem do porozumienia z najemcami jest szczera komunikacja, a także rozpatrywanie każdej sytuacji indywidualnie – funkcjonujemy bowiem jako „system naczyń połączonych” i ta szalenie trudna sytuacja dotyka nas wszystkich. W większości przypadków (obiekty powyżej 2000 mkw.) najemców objętych zakazem obowiązuje art. 15ze ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, który wygasza stosunki najmu pomiędzy stronami tych umów. Stąd za okres zakazu działalności dla tych najemców nie naliczamy czynszu najmu i opłat eksploatacyjnych. W pozostałych przypadkach – jeśli najemcy zwrócą się do nas o pomoc, to będziemy podejmować decyzję indywidualnie, starając się znaleźć odpowiednie dla obu stron rozwiązanie problemu, niemniej wszelkie tego typu rozwiązania będą musiały być zaakceptowane przez instytucje finansujące inwestycje (banki).

Czy podczas pierwszego lockdownu zostały wypracowane kompromisowe rozwiązania, które będą przydatne teraz? 

MN: Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi najemcami i staramy się z wyrozumiałością dla obiektywnie trudnej sytuacji wypracowywać kompromisowe rozwiązania. Podczas pierwszego lockdownu wiosną b.r. udało nam się porozumieć praktycznie ze wszystkimi najemcami w naszych obiektach. Będziemy dalej iść tym tropem i rozmawiać z każdym najemcą, który zwróci się o pomoc, abyśmy mogli skierować ją tam, gdzie jest najbardziej potrzebna i z podobnym efektem zakończyć ten rok.

Jakie wsparcie powinien zaoferować rząd? 

MN: Jako zarządca wielu obiektów – nie tylko handlowych – chcielibyśmy, aby pomoc ze strony Państwa objęła nie tylko naszych najemców, ale także właścicieli nieruchomości komercyjnych. Rozwiązania, które pomogłyby nam w tej niezwykle trudnej sytuacji, to m.in.  zwolnienie z podatku od nieruchomości i użytkowania wieczystego za okresy objęte zakazem handlu, jak również wsparcie w negocjacjach z bankami w sprawie umorzenia części rat za okresy obowiązujących zakazów. Wzorem innych branż warto byłoby rozmawiać również o dotacjach do utraconych czynszów i pokrycia części kosztów, których art. 15ze pozbawił Wynajmujących. Bardzo liczymy na to, że strona rządowa usiądzie także do rozmów z zarządcami galerii, w końcu nasz sektor to duży procent całego rynku handlowego w Polsce.

Czy natychmiastowe przywrócenie handlu w niedzielę może pomóc całej branży? 

MN: Zdecydowanie popieramy ten postulat z dwóch podstawowych względów.  Po pierwsze – uruchomienie handlu w niedziele pozwoliłoby najemcom zyskać więcej czasu na wyprzedanie zamówionego towaru i mniejszą konieczność jego sprzedaży w mocno zaniżonych cenach. Po drugie większa liczba dostępnych dni handlowych zmniejszyłaby ilość klientów robiących zakupy w tym samym czasie co w sposób znaczący wpłynęłoby na większe bezpieczeństwo przedświątecznych zakupów. Dodatkowo aby wesprzeć sektor handlu po zniesieniu zakazów – postulujemy pozostawienie zniesionego zakazu handlu w niedzielę przez co najmniej 6 kolejnych miesięcy co pozwoli Najemcom odbudować obroty i wypracować zyski, których w okresie zakazów zostali pozbawieni.

Rozmawiał: Wojciech Wojnowski

Facebook
LinkedIn

Informacje partnerów portalu

Projekty

mixed-use
24 000 m2
ArtN to nowatorski koncept typu mixed-use, zakładający rewitalizację zabytkowego terenu po fabryce Norblin, Bracia Buch i T. Werner, zlokalizowany w…
Baza danych

Firmy

developer/inwestor
Grupa Capital Park posiada w swoim portfolio dochodowe nieruchomości handlowo-usługowe przy głównych ulicach handlowych (tzw. high street). Portfel ten składa…
Baza danych

Najnowsze informacje

Scroll to Top