Strona główna Newsletter SCF 2023 Spring

[WYWIAD] Wiktor Pyrzyk, Plantwear: planujemy dalszą ekspansję zagraniczną

Po Ukrainie i Rumunii w tym roku, planujemy premierę serwisów w języku niemieckim skierowane do klientów z Niemiec oraz Austrii. Zaczynamy ekspansję od serwisu Giftbay, z równoczesną premierą na Ebay oraz Amazon – mówi w rozmowie z redakcją retailnet.pl / SCF News Wiktor Pyrzyk, prezes Plantwear.

Jak pandemia wpłynęła na działalność Plantwear? 

Plantwear radzi sobie całkiem dobrze, biorąc pod uwagę warunki, w których przyszło nam prowadzić działalność. Odnotowujemy wzrosty w stosunku do roku ubiegłego, choć nie ukrywamy, że liczyliśmy na więcej, mając na uwadze dynamikę wzrostu z ubiegłego roku. Sytuacja związana z pandemią wymagała od nas szybkiej aktualizacji naszej strategii rozwoju – musieliśmy ją dostosować do aktualnej sytuacji. Faktem jest, że rozwój rynku e-commerce przyśpieszył, zmieniają się nawyki zakupowe, ale zauważyliśmy też, że wzrost kosztów pozyskania klienta w Internecie – było to szczególnie widoczne na początku okresu zamknięcia galerii handlowych (w marcu i na koniec października).

W jaki sposób ta niecodzienna sytuacja na rynku wpłynęła się na tegoroczne wyniki sprzedaży podczas Cyber Monday i Black Friday? 

Nie da się ukryć, że był to dla nas bardzo intensywny czas – szczególnie, że Black Friday to już nie tylko ostatni piątek listopada, obecnie kampanie z nim związane pojawiają się w mediach praktycznie przez cały listopad. Jesteśmy zadowoleni ze sprzedaży w listopadzie, jest ona większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Byliśmy bardzo dobrze przygotowani, przede wszystkim zadbaliśmy o nasze serwery, które w minionych latach ulegały przeciążeniu. W tym roku wszyscy chętni na zakupy w Plantwear w tym wzmożonym okresie mogli ich dokonać bez przeszkód.

plantwear-wyspa-handlowa
Wyspa handlowa Plantwear

W kwietniu uruchomiony został serwis Giftbay. Jak przebiega jego rozwój? 

Cały czas rozwijamy serwis – w ofercie jest już ponad 700 produktów. Personalizowane prezenty spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem klientów – w listopadzie przebiła poziom sumaryczny pierwszych 5 miesięcy i jest nadal na bardzo wysokim poziomie. Trwają prace związane z uruchomieniem serwisu na rynku rumuńskim.

W związku z udaną premierą serwisu Giftbay podjęliśmy decyzję o dalszym zwiększaniu portfolio naszych marek. Jeszcze w tym roku odbędzie się premiera naszego nowego konceptu Just Plants. To eksperymentalna idea zakładająca sprzedaż roślin doniczkowych on-line, wszystko w designerskiej oprawie. Dodatkowo, aktualnie prowadzimy zaawansowane rozmowy ze znanymi markami modowymi na stworzenie dedykowanych kolekcji produktów.

Jak wyglądają plany rozwoju Plantwear jeśli chodzi o rynki zagraniczne? Czy są brane pod uwagę jakieś nowe kierunki? 

Po Ukrainie i Rumunii w tym roku, planujemy premierę serwisów w języku niemieckim skierowane do klientów z Niemiec oraz Austrii. Zaczynamy ekspansję od serwisu Giftbay, z równoczesną premierą na Ebay oraz Amazon.

Rozmawiał: Łukasz Izakowski