Gemini Park Tychy draws ideas from Japan

Gemini Park Tychy na wzór japońskich galerii handlowych tworzy pierwszy na Śląsku program aktywności skierowany do seniorów.  Ma to być pierwsza w regionie odpowiedź rynku retail na starzenie się polskiego społeczeństwa, a co za tym idzie konsumentów.

Do tokijskiego centrum AEON Kasai klienci mający więcej niż 65 lat wchodzą już o godz. 7, czyli na długo przed jego otwarciem. Dnia nie zaczynają jednak od zakupów, ale od specjalnych ćwiczeń dla seniorów odbywających pod okiem trenera.

Jest to jedna z kilku atrakcji, jakie obiekt przygotowuje dla nich każdego dnia. Centrum handlowe całe swoje piętro poświęciło potrzebom osób starszych, oferując im m.in. rehabilitację, masaże, pokój aktywności z grami czy zadaszoną 180-metrową aleję służącą do porannych spacerów.

Z myślą o osobach starszych, od wczesnych godzin, czynne są też kawiarnie, księgarnie i piekarnie. Wszystkie oferują rabaty. Co ciekawe, swoich starszych klientów, galeria nie nazywa „seniorami”. Przyjęło się natomiast określenie „asatomo”, czyli „poranni przyjaciele”.

Gemini Park dla seniorów

I chociaż polskim centrom handlowym pod tym względem wciąż daleko do japońskich, to coraz częściej zaczynamy czerpać z tych doświadczeń. Tym bardziej, że polskie społeczeństwo starzeje się. Dziś już na 100 wnuczków przypada aż 112 dziadków – wynika z danych GUS.

Najlepszy przykład takich praktyk daje ostatnio Gemini Park Tychy. Centrum handlowe, na wzór tokijskich galerii, rusza właśnie z programem, który przez 5 dni w tygodniu oferuje seniorom różne bezpłatne atrakcje – od fitnessu, po koncerty i badania, a na rabatach kończąc.

– Na rynku handlowym obserwujemy dziś rosnącą rolę silver marketingu. Społeczeństwo się starzeje, a senior staje się klientem przyszłości, który coraz częściej znajduje się w centrum uwagi, także galerii handlowych – mówi Aleksandra Zawodzińska, dyrektor ds. marketingu i PR Gemini Park Tychy.

– W efekcie, w najbliższych 5 latach będziemy obserwować znaczny wzrost aktywności wokół osób 60+. Na tym tle chcemy być pionierami  i już dziś sięgamy po japońskie doświadczenia i rozwiązania „srebrnego” marketingu, budując wokół galerii społeczność, tak samo jak robią to centra chociażby w Tokio – mówi.

5 dni aktywności

Co konkretnie wymyśliła galeria? Co tydzień, od poniedziałku do piątku seniorzy mogą w niej skorzystać z oferty dla siebie. I tak co poniedziałek organizowane są koncerty muzyki klasycznej. We wtorki z kolei osoby 60 plus mogą korzystać ze specjalnych rabatów w sklepach.

W środy organizowane są akcje profilaktyczne i bezpłatne badania, m.in. z Polsko-Amerykańskimi Klinikami Chorób Serca. W czwartek seniorzy uczestniczą w bezpłatnych zajęciach fitness. W piątki czekać będą na nich rabaty w kawiarniach i restauracjach.

Wokół tych podstawowych atrakcji dzieje się także wiele dodatkowych. Seniorzy mają możliwość m.in. skorzystania z porad stylistów, kosmetologów, optometrystów. Mają także możliwość spotkania się z popularnymi rówieśnikami, np. zwyciężczynią programu „Sanatorium Miłości”.

Ekonomia i nie tylko

Zainteresowanie się seniorami ze strony galerii handlowych ma podłoże nie tylko czysto ekonomiczne. Jak szacują eksperci za 20 lat co czwarty Polak będzie po 60-tce. Wzrośnie więc udział seniorów w grupie konsumentów. Ponadto stale rośnie siła nabywcza tej grupy, uważanej za stabilną finansowo.

– Już dziś odsetek osób po 60-tce w społeczeństwie to liczba, której nie można zignorować zarówno z handlowego jak i marketingowego punktu widzenia. Koniecznością jest w więc zmiana modelu myślenia. Działania muszą być coraz bardziej otwarte nie tylko na młodego klienta, rodzinę z dziećmi, ale także na tego najstarszego konsumenta, który zajmuje coraz większą przestrzeń na rynku – mówi.

Stąd też coraz więcej działań w kierunku tej grupy. I to nie tylko z obszaru marketingu. Gemini Park wyprzedzając trendy, już na etapie budowy w 2018 roku pomyślał o osobach starszych. Centrum tworząc swój system nawigacji zaprojektowało go właśnie z myślą o seniorach.

– Czcionka, rozmiar liter, ale także kolory i piktogramy zostały tak dobrane, aby były zrozumiałe dla osób starszych. To pozwala im na sprawniejsze poruszanie się po centrum handlowym, a tym samym odszukanie sklepu, kawiarni, toalety czy strefy wypoczynkowej – mówi Zawodzińska.

Koniec ze stereotypem?

Zanim jednak silver marketing na dobre zagości w polskich galeriach, tak jak ma to miejsce w Japonii, konieczne jest przełamanie krzywdzącego wizerunku starości  i stereotypowego myślenia o seniorach. Udało się to już w Szwecji, Norwegii, Holandii i Niemczech, jest na to także szansa w Polsce.

– Przyjęło się patrzenie na seniorów przez pryzmat chorób, opieki i braku samodzielności. Tymczasem jest to grupa bardzo aktywna, chcąca uczestniczyć w życiu społecznym, szukająca dla siebie ofert handlowych i ofert czasu wolnego. Pod tym względem polscy seniorzy coraz bardziej przypominają chociażby niemieckich – mówi Zawodzińska.

– Aktywność galerii handlowych na tym polu ma szansę wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Tym bardziej, że na rynku wciąż brakuje propozycji dla osób starszych. Fakt, że będą mogli połączyć to z zakupami jest dodatkowym atutem. Powód? Seniorzy to grupa często bez dodatkowych zobowiązań finansowych, a więc niezwykle otwarta na nowości i promocje – mówi.

Gemini Park to jedna z najnowocześniejszych galerii handlowych w Polsce i pierwsza tak duża w Tychach.  Na powierzchni 36,6 tys. m kw. ma znaleźć się docelowo 130 sklepów, restauracji i punktów usługowych. Obiekt położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie uczęszczanej trasy DK1, łączącej m.in. Śląsk z Podbeskidziem, zaledwie 3,5 km od ścisłego centrum miasta. W gronie najemców galerii znajdują się m.in: H&M, TK Maxx, Reserved, Vistula, Wólczanka, Bytom, Cropp, Mohito, Sinsay, House, Kubenz, Quiosque, Big Star, Lavard, Diverse, Medicine, Monnari, Pako Lorente, Szachownica, Calzedonia, Gatta, Orsay, Lee/Wrangler/Levi’s, Apart, W.Kruk, By Dziubeka, Swiss, Time Trend, Yes, CCC, Deichmann, Ochnik, Ryłko, Wittchen, Wojas, Komfort, Komfort Łazienki, Jysk, Home&You, Pepco, Homla, Douglas, Endorphine, Hebe, Inglot, Rossmann, Vision Express, Yves Rocher, Ziaja, Empik, Kolporter, Świat Książki, Smyk, Coccodrillo. Usługi  w Gemini Park to aż blisko 30 punktów, m.in. Fabryka Formy, salony Orange, T-Mobile, Play, Plus, Poczta Polska, Maxi ZOO, Tauron, Itaka, Rainbow Tours czy E-Smoking World. Operatorem spożywczym galerii jest Biedronka. W centrum handlowym znajduje się także 11 restauracji i kawiarni, w tym KFC, McDonald’s, City Kebab, Czas na Herbatę, Grycan, Lodomania, Olimp, Companieros i Thai Express. Centrum handlowe nagrodzone The European Property Awards 2018 oraz CEE Retail Awards w kategorii Retail Project-medium.