Wpływ centrów handlowych na uatrakcyjnienie obszarów miejskich

Powstanie w danym obszarze miejskim nowej inwestycji może być silnym katalizatorem do zmian. Dzieje się tak szczególnie w przypadku, gdy dana dzielnica wymaga rewitalizacji. W tym wypadku współpraca inwestora z miastem daje obustronne korzyści. Centrum Handlowo-Rozrywkowe Sukcesja to nowa wizytówka Łodzi, wpływająca na gwałtowny rozwój jej południowej części. Przykładem jest m.in. Centrum Kongresowo Wystawiennicze Międzynarodowych Targów Łódzkich oraz powstające Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne Politechniki Łódzkiej.

Na skutek takich inwestycji, dynamicznemu przyspieszeniu uległa południowa dzielnica Łodzi. Z dnia na dzień staje się coraz bardziej nowoczesna. Budowa Centrum Handlowo – Rozrywkowego Sukcesja była katalizatorem kolejnych zmian w tej części miasta. To zespół mieszkalny przy ulicy Rembielińskiego 19, inwestycja Politechniki Łódzkiej – nowoczesne centrum sportowe oraz osiedle mieszkaniowe Orange Property.

Najważniejszą częścią nowego centrum Politechniki Łódzkiej będzie olimpijska pływalnia. Nowy obiekt to także hala sportowo-widowiskowa, boisko do gier zespołowych i sportów siłowych, sale treningowe oraz kompleks odnowy biologicznej. Centrum ma służyć nie tylko sportowcom i studiującym na PŁ, ale także studentom innych łódzkich uczelni wyższych oraz mieszkańcom Łodzi.

Wpływ inwestycji na atrakcyjność dzielnicy

Michał Styś, Dyrektor Zarządzający Orange Property Group, zwraca uwagę na doskonałe skomunikowanie południowej części miasta dzięki Centrum Przesiadkowemu, które aktualnie jest najważniejszym węzłem komunikacyjnym Łodzi, jakiego nie powstydziłoby się żadne europejskie miasto. Co więcej, miasto od północnych do południowych krańców łączy ścieżka rowerowa. Inwestorzy cenią sobie tę okolicę tym bardziej, że nadal jest szansa na znalezienie atrakcyjnych lokalizacyjnie działek. Odnowa sąsiadujących z CH-R Sukcesja kwartałów ma także ogromny walor ekonomiczny.

Wpływ inwestycji ocenia Profesor Stefan Krajewski, ekonomista, były wojewoda łódzki: „Wokół al. Politechniki coraz wyraźniej kształtuje się nowe subcentrum Łodzi. Sukcesja została jego istotnym elementem zaraz obok Politechniki, Centrum Wystawienniczo – Targowego oraz nowoczesnych obiektów sportowych, które są zlokalizowane w pobliżu wielogwiazdkowych hoteli. Sukcesja ma dobrą, zapadającą w pamięć nazwę, ciekawą bryłę architektoniczną, która w udany sposób łączy tradycję i nowoczesność. Zapewnia kompleksowe zaspokojenie potrzeb handlu, usług i rozrywki. Ponadto, ma inwestora, od dawna emocjonalnie związanego z Łodzią, dobrze znającego potrzeby jej mieszkańców i zainteresowanego tworzeniem właśnie tutaj trwałych biznesowych więzi.”

Na atrakcyjność tej dzielnicy Łodzi wpływ mają także liczne tereny zielone – całe południowe centrum nasycone jest pięknymi parkami, w które idealnie wpisują się nowe projekty mieszkaniowe. „Wraz z wdrażaniem w życie strategii urbanistycznej budowania miasta od środka, zdano sobie sprawę z konieczności połączenia dwóch potrzeb: wygodnej komunikacji i ucieczki przed miejskim zgiełkiem śródmieścia. W tę strategię centrum Łodzi wpisuje się idealnie, dając przyszłym mieszkańcom wygodę w lokalizacji pracy, infrastruktury, usług czy rozrywek, a także enklawę relaksu. Przykładem budowania miasta od środka jest zlecona przez OPG Property Professionals i realizowana przez wykonawcę Skanska inwestycja mieszkaniowa Artmodern, której zabudowę otacza prywatny park w ramach dużego zamierzenia urbanistycznego” – dodał Michał Styś.

Ważnym elementem zmian zachodzących w tym obszarze Łodzi są także miękkie projekty, których realizacja odwołuje się do historycznego dziedzictwa miasta. Takim działaniem była budowa Pomnika Początków Miasta przez inwestora CH-R Sukcesja.

Rewitalizacja

Rewitalizacja zdegradowanych terenów Łodzi, mocno zaniedbanej przez dziesięciolecia ma szczególny wymiar. Zwłaszcza kiedy obejmuje tak duży obszar miasta, łącznie z budową dróg i przebudową skrzyżowań, a prowadzona jest jednocześnie przez podmioty niezależne od siebie kapitałowo. Zszywa miasto i przywraca mu dawno zapomniany blask. Wpływa także na wzrost koniunktury, zachęca kolejnych inwestorów do prowadzenia inwestycji oraz generuje nowe miejsca pracy.

Centrum Handlowo-Rozrywkowe Sukcesja powstało w pobliżu ścisłego centrum Łodzi. W jego sąsiedztwie znajdują się m.in.: Międzynarodowe Targi Łódzkie, kampus Politechniki Łódzkiej oraz dwa budowane osiedla mieszkaniowe. Obiekt oferuje ponad 128 tys. mkw. powierzchni użytkowej i 44 099 mkw. powierzchni najmu, na której znajduje się ok. 160 lokali: sklepów znanych polskich i zagranicznych marek, punktów usługowych, kawiarni, restauracji w strefie food court oraz część rozrywkowa m.in. z najnowocześniejszym w Łodzi 9-salowym kinem sieci Helios. Inwestorem obiektu jest Fabryka Biznesu. Sp. z o.o., z siedzibą w Łodzi. Autorem projektu architektonicznego Sukcesji jest wrocławska pracownia Group-Arch. Za zarządzanie obiektem odpowiedzialna jest firma CBRE Sp. z o.o., a za wynajem powierzchni firmy: Colliers International, CBRE Sp. z o.o. oraz Fabryka Biznesu Sp. z o.o. Inwestycja została wpisana przez Urząd Marszałkowski w Łodzi na listę projektów kluczowych dla regionu.