Penta Investments zainwestowała w Polsce około 75 mln euro w 2015 roku

Środkowoeuropejska grupa inwestycyjna Penta Investments w 2015 roku odnotowała  spektakularny wzrost zysku netto do 200 mln euro (vs 70 mln euro w 2014 r.). Łączna wartość aktywów Penty wzrosła do 7 mld euro (vs 6,7 mld euro w 2014 r.). Są to zatem najlepsze wyniki Penty w historii jej działalności.

W 2015 r. Penta zainwestowała łącznie ponad 340 mln euro zarówno w akwizycje nowych projektów, jak i rozwój dotychczasowego portfolio inwestycyjnego. Łączna wartość inwestycji na rynku polskim wyniosła około 75 mln euro. Jednocześnie, Penta stworzyła ponad 2 tys. nowych miejsc pracy w swoich spółkach portfelowych.

Najistotniejsze wydarzenia w 2015-2016 to między innymi:

Zakończona sukcesem kompleksowa restrukturyzacja Grupy Empik Media & Fashion i zwiększenie zaangażowania poprzez nabycie udziałów od Grupy Eastbridge.

Dalszy rozwój sieci aptecznej Dr. Max w Polsce – akwizycja dwóch sieci aptecznych „Apteka pod Lwem” i „Apteka Magiczna”.

Rozpoczęcie działalności na rynku rumuńskim przez Fortuna Entertainment Group.

Rozpoczęcie procesu akwizycji słowackiego oddziału banku Sberbank, której zakończenie jest planowane w II kwartale 2016 r.

Akwizycja czeskiej grupy medialnej Vltava-Labe-Press.

– Zakończona sukcesem restrukturyzacja Grupy EM&F oraz holdingu Carnibona, wraz z inwestycjami Penty w sektorze ochrony zdrowia – przyczyniły się w największym stopniu do spektakularnego wzrostu wyników Penty. Cieszę się, że nasza decyzja o przeprowadzeniu głębokiej restrukturyzacji najtrudniejszych aktywów z naszego portfolio, przyniosła oczekiwane efekty – skomentował Jaroslav Haščák, Partner Zarządzający Penta Investments.

Polska jest jednym z kluczowych rynków dla Penty

Aktualnie Penta rozwija na rynku polskim 9 projektów inwestycyjnych, w tym trzy spółki notowane na GPW w Warszawie. Polskie portfolio Penty stanowi blisko 20% łącznej wartości aktywów grupy wycenianych metodą Fair Value:

Iglotex – lider na rynku dystrybucji i produkcji produktów mrożonych.

Grupa EM&F – notowana na GPW w Warszawie, wiodący dystrybutor produktów w kategorii: media, rozrywka, artykuły dziecięce, kosmetyki, odzież i obuwie sportowe w kanale tradycyjnym i internetowym (w tym m.in. ogólnopolska sieć salonów Empik, sklep internetowy empik.com, etc.).

EMC Instytut Medyczny – notowana na GPW w Warszawie, największy prywatny właściciel sieci szpitali i przychodni na polskim rynku usług medycznych (grupa 10 szpitali i 19 przychodni).

Fortuna Entertainment Group – notowany na GPW w Warszawie i BCP w Pradze, lider na rynku zakładów sportowych.

Dr. Max – jedna z wiodących sieci aptecznych w Polsce, z około 350 punktami.

Clar Systems – wiodący dostawca usług w zakresie facility management.

Learning Systems Poland – sieci szkół językowych Speak Up i empik school.

D48 – projekt biurowy klasy A w Warszawie (Mokotów), o pow. ponad 26.tys. mkw. – w budowie.

Projekt biurowy o pow. około 29 tys. mkw. w Warszawie (Wola) – w przygotowaniu.

Największy udział w portfolio Penty stanowią inwestycje w sektorze handlu detalicznego (35%), ochrony zdrowia (20%), a w następnej kolejności – działalność w sektorze nieruchomości (18%), usługi finansowe (11%) i produkcja (11%).

Penta jest środkowoeuropejską grupą inwestycyjną, założoną w 1994 r, działającą głównie w sektorach: ochrony zdrowia, usług finansowych, produkcji, handlu detalicznego i nieruchomości. Grupa zarządza funduszem typu evergreen,  należącym do partnerów  – jedynych udziałowców firmy. Spółki portfelowe Penta zapewniają ponad 37 tys. miejsc pracy. Penta działa w ponad 10 krajach Europy i prowadzi biura w Pradze, Bratysławie, Warszawie i Monachium.