Galeria Jurajska inwestuje w najnowocześniejszy w Polsce system zarządzania parkingiem

W Galerii Jurajskiej w Częstochowie zostanie zamontowany najnowocześniejszy w Polsce system zarządzania parkingiem. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w kraju. System umożliwi m.in. odszukanie auta przy pomocy smartfona lub tabletu.

Inteligentne kamery i aplikacja

Każdego dnia przez parking Galerii Jurajskiej przewija się kilkanaście tysięcy  aut.  Na zakupy samochodem przyjeżdża do tu aż 92 proc. klientów, głównie z woj. śląskiego i łódzkiego – wynika z badań ARC Rynek i Opinia. Żeby usprawnić ruch, a jednocześnie ułatwić znalezienie wolnego miejsca postojowego, Galeria Jurajska jako pierwsza w Polsce, zamontuje najnowocześniejszy w kraju system zarządzania parkingiem. Prace nad nim ruszą jeszcze w maju.

Cały system oparty zostanie na czujkach wyposażonych w  tzw. inteligentne kamery. Umożliwiają one obserwację w czasie rzeczywistym każdego samochodu znajdującego się na parkingu. Specjalna kamera zarejestruje zarówno obraz samego samochodu, jak również sczyta jego tablicę rejestracyjną.  W praktyce oznacza to, że jeśli ktoś zapomni, gdzie zaparkował swój samochód będzie mógł go z łatwością odszukać. Pomoże w tym specjalna aplikacja, którą bezpłatnie będzie można pobrać na terenie galerii.  Wpisując w numer rejestracyjny samochodu, automatycznie otrzymamy powiadomienie, gdzie się on znajduje.

Wskaźnik wolnych miejsc

Ale to nie jedyne usprawnienie. Dzięki systemowi łatwiej  i szybciej będzie można  znaleźć wolne miejsce. Specjalna sygnalizacja świetlna kolorem zielonym będzie wskazywała wolne miejsca postojowe, z kolei kolorem czerwonym miejsca zajęte. Miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych oznaczone zostaną natomiast niebieskim światłem, co ma dodatkowo ułatwić ich odszukanie.  O liczbie aktualnie wolnych miejsc informować będą przy wjeździe na parking specjalne totemy. Z kolei wyświetlacze w alejkach wskazywać będą wolne miejsca w poszczególnych częściach parkingu. Ma to skrócić czas poszukiwań miejsca oraz wyeliminować błądzenie po parkingu – przekonują pomysłodawcy.

– Do tej pory w Polsce nikt takiego systemu nie wdrożył. Jego działanie skraca czas poszukiwania miejsca postojowego nawet o połowę, rozładowuje także korki przy wjeździe, zwłaszcza w weekendy. Fakt, że specjalne oświetlenie będzie wskazywało miejsca wolne i zajęte, pozwoli efektywniej wykorzystać cały parking. Ponadto kierowcy korzystający z parkingu z łatwością będą mogli odszukać swój samochód, jeśli zapomną, gdzie go zostawili. Dziś każdego dnia mamy kilka takich przypadków – mówi Roman Bugajczyk, dyrektor Galerii Jurajskiej.

600 kamer i 155 terabajtów nagrania

Nad bezpieczeństwem i sprawnością parkingu czuwać będzie w sumie ponad 600 kamer obsługiwanych przez pracowników monitoringu. – System obejmuje monitoringiem wizyjnym każde miejsce postojowe. Obraz w wysokiej rozdzielczości  przekazywany jest na specjalne serwery o pojemności aż 155 terabajtów.  Dzięki temu zarówno klienci jak i ich samochody są bezpieczniejsze  – dodaje Bugajczyk.  Nowe kamery CCTV pojawią się także na pasażu galerii – zapowiada dyrekcja.

Nowoczesny system zarządzania parkingiem to już kolejna inwestycja Galerii Jurajskiej w nowoczesność w ciągu ostatnich dwóch lat. W ubiegłym roku centrum handlowe m.in. zmodernizowało strefę restauracyjną (food court), stworzyło toalety rodzinne oraz wprowadziło bezpłatne wi-fi. W tym roku galeria uruchomiła już nowe poczekalnie oraz parking rowerowy.

– System działający na parkingu to jedna z naszych największych inwestycji, która ma poprawić komfort wizyt w galerii, a przede wszystkim oszczędzić nerwy kierowców. Tym bardziej, że obserwujemy nie tylko rosnącą liczbę zmotoryzowanych, ale także stajemy się ważnym i atrakcyjnym punktem postojowym na trasie Katowice-Warszawa – mówi Roman Bugajczyk.

200 sklepów w Galerii Jurajskiej

Galeria Jurajska to trzecie centrum handlowo-rozrywkowe zrealizowane przez Globe Trade Centre S.A. (GTC) w Polsce i pierwszy nowoczesny obiekt tego typu w Częstochowie. Jego otwarcie nastąpiło w październiku 2009 roku.  Galeria Jurajska usytuowana jest przy Alei Wojska Polskiego. Powierzchnia całkowita Galerii Jurajskiej wynosi 130 tys. mkw., z czego 49 tys. mkw. to powierzchnia handlowo-rozrywkowa, która mieści prawie 200 sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych oraz wielosalowe kino Cinema City.