Tesco zamyka nierentowne sklepy w Polsce

Tesco poinformowało o zamknięciu 9 nierentownych sklepów w Białymstoku, Głogowie, Koninie, Łodzi, Opolu, Oświęcimiu, Wałbrzychu, Ścinawie i Żywcu.

– Decyzja o zamknięciu sklepów nigdy nie należy do łatwych. W każdym z 9 przypadków, przez minione lata sklepy przynosiły straty, zmniejszając w ten sposób środki, które moglibyśmy przeznaczyć na rozwój naszego biznesu w Polsce z myślą o naszych klientach i pracownikach w całej Polsce – mówi Martin Behan, dyrektor zarządzający Tesco w Polsce.

– Poinformowaliśmy już o tym pracowników, naszym priorytetem jest teraz wspieranie ich i zaoferowanie alternatywnych stanowisk w sklepach w regionie. Ta trudna decyzja pozwoli nam budować silniejszy, trwalszy biznes Tesco w Polsce – dodaje.

Sklepy Białystok Białostoczek, Głogów Jedności, Konin Chopina, Łódź Galeria, Opole Łąkowa, Oświęcim Majzla, Wałbrzych Główna, Ścinawa Lubińska i Żywiec Kościuszki zostaną zamknięte do 14 września.

Słabe wyniki

W ostatnim roku finansowym Tesco zanotowało wzrost przychodów i wyższą sprzedaż. Wyjątek stanowi rynek polski. Dochód grupy wzrósł w roku finansowym 2016/2017 o 3,7 proc., osiągając poziom 55,9 mld funtów. Sprzedaż zwiększyła się o 4,3 proc. do poziomu 49,9 mld funtów. W Polsce sprzedaż towarów w sieci Tesco, łącznie z paliwami, wyniosła 10,8 mld zł netto, wobec 11,2 mld zł rok wcześniej.

Na koniec lutego 2017 roku firma posiadała w Polsce 429 placówek, o 11 mniej niż rok wcześniej. Tesco funkcjonuje w Polsce od 1995 r. Obecnie zatrudnia ponad 28 tys. osób i oferuje produkty 3,7 tys. dostawców. Co tydzień sklepy Tesco odwiedza ponad 5 milionów klientów.