Właściciel Empiku zwiększa sumę aktywów do 9 mld euro

Działająca w Polsce od ponad dekady Penta Investments, środkowoeuropejska grupa inwestycyjna, podsumowała działalność i wyniki finansowe za 2017 rok. Kolejny rok z rzędu wzrosły wyniki finansowe spółek portfelowych (sprzedaż, EBITDA), zwiększając wartość całej grupy. Bardzo dobre wyniki polskich spółek przekładają się na wzrost udziału polskich aktywów w łącznej wartości aktywów grupy Penta.

Założona 24 lata temu grupa inwestycyjna Penta Investments specjalizuje się w długoterminowych inwestycjach w ramach swoich sześciu platform inwestycyjnych: usług finansowych, nieruchomości komercyjnych, handlu detalicznego, usług opieki zdrowotnej, produkcji i mediów na kilku rynkach europejskich, w tym również w Polsce.

Zysk netto Penta wyniósł 236 mln euro (wobec 251 mln euro w 2016 roku). Łączna suma aktywów spółek portfelowych Penty wzrosła do 9 mld euro (z 8,5 mld euro w 2016 roku).

– Rok 2017 był udanym rokiem dla grupy Penta Investments. Sukcesywnie rosły zyski naszych spółek portfelowych, osiągając na poziomie skorygowanej EBITDA 382 mln euro. To kolejny dobry rok, pokazujący pozytywne wyniki realizacji strategii rozwoju sześciu głównych platform inwestycyjnych i międzynarodowej ekspansji naszych spółek portfelowych. Warto podkreślić, że łączna wartość poniesionych inwestycji w ramach obecnych platform była większa niż poziom zysku EBITDA i przekroczyła 540 mln euro. Oznacza to, że nasze spółki portfelowe były  w stanie dostarczyć wiele możliwości inwestycyjnych, które uznaliśmy za bardzo atrakcyjne, jednocześnie licząc na efekty tych inwestycji w przyszłości. W rezultacie, Penta potwierdziła swoją pozycję czołowego inwestora w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – skomentował Łukasz Waszak, Dyrektor Inwestycyjny / Zarządzający Penta Investments w Polsce.

Polskie porfolio

Polska jest jednym z kluczowych rynków dla Penty – w 2017 roku polskie spółki portfelowe wygenerowały 24 proc. dochodu netto z całego portfela Penty.

Polskie portfolio Penty obejmuje aktualnie 10 projektów inwestycyjnych, w tym: lidera w dystrybucji produktów w kategorii kultura, rozrywka i lifestyle – Grupę Empik; Learning Systems Poland, prowadzącej sieć szkół językowych Speak Up; Clar Systems (usługi facility management), a także oddziałów międzynarodowych inwestycji takich jak sieć aptek Dr.Max.

– Jesteśmy zadowoleni z rozwoju portfela inwestycyjnego w Polsce. Dobre wyniki sprawiają, że udział polskiego portfela w całości grupy wzrósł i wyniósł około 17 proc. Jednocześnie na Polskę przypada jedna trzecia wszystkich miejsc pracy w spółkach portfelowych Penty. Największe inwestycje dla Penty to Grupa Empik, sieć aptek Dr.Max, zakłady bukmacherskie Fortuna, Iglotex czy EMC Instytut Medyczny. Jesteśmy zainteresowani dalszym rozwojem wszystkich kluczowych inwestycji oraz poszukiwaniem nowych projektów – dodaje Łukasz Waszak.

Kluczowe wydarzenia

Podsumowanie kluczowych wydarzeń operacyjnych w spółkach z portfolio grupy Penta Investments w 2017 roku:

– Ekspansja sieci aptecznej Dr.Max, jednej z największych sieci aptecznych w Polsce, w Rumunii, Serbii i we Włoszech, z planami dalszej ekspansji w Bułgarii, Chorwacji i innych krajach Europy Południowej i Wschodniej.

– Akwizycja rumuńskiej A&D Pharma przez Dr.Max, ogłoszona pod koniec grudnia 2017 roku, jest największą, pojedynczą inwestycją w historii Penta Investments oraz jedną z większych transakcji M&A w krajach Europy Środkowo-Wschodniej ogłoszonych w 2017 roku. W wyniku tej transakcji Dr.Max powiększyła sieć do ponad 2 tys. aptek, z łącznymi przychodami blisko 2,3 mld euro, i osiągnęła pozycję czwartej największej sieci aptecznej w Europie.

– Stopniowe zwiększenie udziałów Penta Investments w Fortuna Entertainment Group w ramach przygotowań do delistingu spółki z GPW w Warszawie i BCP w Pradze.

– Wsparcie dalszego dynamicznego rozwoju Grupy Empik poprzez realizację inwestycji o wartości około 100 mln złotych w rozwój sieci, rozwój platformy e-commerce empik.com (uruchomienie tzw. marketplace) oraz budowanie nowych przedsięwzięć w Grupie Empik: ekspansji zagranicznej Empikfoto (w Czechach i na Słowacji), oferty cyfrowej ebooków i audiobooków EmpikGo, rozwoju start-upu online Livro.pl.

– Międzynarodowa ekspansja sieci szkół języka angielskiego Speak Up w modelu franczyzowym – otwarcie szkół Speak Up w Stanach Zjednoczonych (Nowym Jorku), Egipcie, Wietnamie i Arabii Saudyjskiej.

Dynamiczny rozwój Penta Real Estate

Penta jest jednym z istotnych graczy w segmencie nieruchomości komercyjnych w regionie CEE i dynamicznie rozwija portfolio projektów. Inwestycje nieruchomościowe stanowią 13,4 proc. wartości aktywów grupy Penta Investments, a portfolio obejmuje aktualnie 27 projektów na Słowacji, w Czechach i Polsce, w tym m.in. flagowe inwestycje takie jak Masaryk w Pradze i Sky Park w Bratysławie, realizowane we współpracy ze światowej sławy studiem architektonicznym Zaha Hadid Studio. W portfolio Penta Real Estate inwestycje w segmencie biurowym stanowią 64 proc., a projekty mieszkaniowe – 36 proc.

– Rok 2018 rysuje jeszcze większe perspektywy do rozwoju biznesu nieruchomościowego Penty. Od 1 stycznia br. ze struktur całego funduszu Penta Investments została wydzielona część nieruchomościowego biznesu, która od tej pory działa jako Penta Real Estate. Oprócz kontynuacji rozwoju na obecnych rynkach Penta Real Estate rozważa ekspansję do innych krajów – dodał Damian Grzywacz.

Penta jest środkowoeuropejską grupą inwestycyjną, założoną w 1994 r, działającą głównie w sektorach: ochrony zdrowia, usług finansowych, produkcji, handlu detalicznego i nieruchomości. Grupa zarządza funduszem typu evergreen,  należącym do partnerów – jedynych udziałowców firmy. Spółki portfelowe Penta zapewniają ponad 41 tys. miejsc pracy. Całkowita wartość aktywów Penta wyniosła w 2017 r. 9 mld euro. Penta działa w ponad 10 krajach Europy i prowadzi biura w Pradze, Bratysławie i Warszawie. www.pentainvestments.com