Wybrano nowego prezesa odpowiedzialnego za rozwój sieci Media Markt

Władze spółki Ceconomy, do której należą sieci Media Markt i Saturn, powołały nowego prezesa i dyrektora finansowego. Zostaną nimi Jörn Werner i Karin Sonnenmoser. Swoje funkcje obejmą od początku marca 2019 roku.

Od kilku miesięcy sytuacja na szczytach władzy spółki Ceconomy była bardzo napięta. Pod koniec października 2018 roku Pieter Haas, prezes firmy Ceconomy, zrezygnował ze stanowiska. Powodem były gorsze wyniki finansowe osiągnięte przez sieci Media Markt i Saturn. Zastąpił go wówczas Mark Frese, dyrektor finansowy firmy. Od początku było wiadomo, że to rozwiązanie tymczasowe. Pod koniec 2018 roku Mark Frese również zrezygnował z pełnionego stanowiska. W oczekiwaniu na nowego prezesa i dyrektora finansowego, tymczasowym zarządcą firmy został Bernhard Düttman.

Decyzją zarządu spółki, od 1 marca stanowisko CEO obejmie  Jörn Werner, a Karin Sonnenmoser zostanie nową dyrektor finansową firmy. Bernhard Düttmann, który tymczasowo zarządza firmą, powróci na swoją normalną pozycję. Powyższe decyzje zostały zatwierdzone przez zarząd jednogłośnie.

– Jestem przekonany, że powyższe osoby idealne wywiążą się ze swoich ról i wniosą swój wkład w przyspieszenie cyfrowej transformacji, jaką przechodzi spółka Ceconomy – komentuje Jürgen Fitschen, przewodniczący rady.

Wyniki poniżej oczekiwań

Jak podała spółka w komunikacie, globalne obroty spadły w ubiegłym roku o 0,9 proc. Wyniosły one 21,4 mld euro. Wynik EBITDA spadł w tym okresie o 63 mln euro i wyniósł 650 mln.

Firma może pochwalić się natomiast wzrostem sprzedaży online. Kanał e-commerce zanotował 13 proc. wzrost sprzedaży. Odpowiada on już za ponad 12 proc. ogólnych przychodów Grupy Ceconomy.

Większość przychodów generowana jest przez sieć sklepów stacjonarnych, zwłaszcza tych zlokalizowanych na rynku niemieckim oraz w krajach Beneluksu. W Niemczech Ceconomy posiada 432 sklepy, których roczna sprzedaż przekracza 10,3 mld euro. W Holandii firma prowadzi 49 sklepów, a w Belgii 28. W całej Europie Ceconomy prowadzi ponad 1 tys. sklepów pod szyldami Media Markt i Saturn. Obecnie w Polsce funkcjonuje 86 sklepów sieci Media Markt.