Właściciel Empiku z rekordowymi wynikami

Grupa inwestycyjna Penta Investments, właściciel m.in. Empiku i sieci aptek Dr.Max, podsumowała działalność i wyniki finansowe za 2018 rok. Po okresie dużych zagranicznych akwizycji, 2018 rok przyniósł stabilny wzrost grupy, a w efekcie – grupa osiągnęła najlepsze wyniki finansowe w ponad 24-letniej historii jej działalności.

Rekordowy zysk netto Penty wyniósł 288 mln euro (wobec 236 mln euro w 2017 roku), a łączna wartość aktywów spółek portfelowych Penty wzrosła do 10,4 mld euro (z 9 mld euro w 2017 roku).

Rekordowy rok Penta Investments

W 2018 roku spółki portfelowe Penty wygenerowały łącznie 7,5 mld euro przychodów ze sprzedaży (wobec 6,8 mld euro w 2017 roku), a skorygowany zysk EBITDA wszystkich spółek portfelowych Penty wzrósł do 440 mln euro (z 382 mln euro w 2017 roku).

– Rok 2018 był rekordowym rokiem dla całej grupy Penta Investments. To kolejny rok realizacji długoterminowej strategii budowy lokalnych i regionalnych liderów w swoich branżach. Rosnące wyniki inwestycyjne utwierdzają nas w przekonaniu, że jest to niezmiennie atrakcyjna strategia – powiedział Łukasz Waszak, Dyrektor Inwestycyjny Penta Investments w Polsce.

Empik na dużym plusie, Dr.Max powiększa sieć

W 2018 roku Grupa Empik zdecydowanie zwiększyła tempo wzrostu, osiągając około 20 proc. wzrost obrotów. Co ważne, wzrosty zostały odnotowane we wszystkich liniach biznesowych i kanałach sprzedaży Grupy. Grupa Empik konsekwentnie realizuje strategię budowy nowoczesnego lidera na rynku rozrywki i wykorzystania czasu wolnego, poprzez m.in. inwestycje w rozwój sieci sklepów i platformy e-commerce empik.com, budowanie nowych przedsięwzięć (m.in. Empik Bilety, aplikacja Going, czyli rozwiązanie do tzw. event discovery), czy rozwijanie nowych modeli biznesowych (np. oferty abonamentowej ebooków i audiobooków EmpikGo).

W wyniku akwizycji rumuńskiej grupy A&D Pharma (sfinalizowanej w II kwartale 2018 roku), Dr.Max powiększyła sieć do ponad 2.000 aptek, z przychodami na poziomie 2,3 mld euro i osiągnęła pozycję czwartej największej sieci aptecznej w Europie. Obecnie to jedna z wiodących sieci aptecznych w Polsce, licząca aktualnie około 500 punktów aptecznych w naszym kraju.

– Polska jest jednym z kluczowych rynków dla Penty. W 2018 roku nakłady inwestycyjne w Polsce sięgnęły ponad 80 mln euro i dotyczyły głównie rozwoju organicznego spółek portfelowych. Jesteśmy zadowoleni z rozwoju portfela inwestycyjnego w Polsce tym bardziej, że dobra koniunktura stawia również wiele wyzwań. W ramach obecnych projektów inwestycyjnych, widzimy presję na niektóre koszty oraz ograniczoną dostępność zasobów, wpływającą na możliwości rozwoju spółek i realizację potencjału – dodaje Łukasz Waszak.