NEPI Rockcastle stawia (na) ule w centrach handlowych

Spółka NEPI Rockcastle, właściciel, m.in. Galerii Tomaszów i Focus Mall Piotrków Trybunalski, pozyskał dla wspomnianych obiektów nowych najemców. Nowi partnerzy biznesowi na swoje potrzeby wynajęli łącznie 10 uli, w których pracuje blisko ćwierć miliona pszczół! Inicjatywa jest częścią kampanii, „Ratujemy pszczoły. Razem”.

Zanim nowi lokatorzy wprowadzili się na teren obu galerii, niezbędne były, wbrew pozorom, nie łatwe negocjacje. Nowy najemca, ze względu na swoją specyfikę, wymagał spełnienia szeregu procedur, standardów bezpieczeństwa i jakości, które mają zapewnić efektywną pracę pszczół przy produkcji miodu. W jakim celu? Od prawie 20 lat hodowcy pszczół alarmują, że wspomniane owady znikają z uli. Wylatują z nich i już nie wracają. Naukowcy tłumaczą to działaniem pestycydów, przez które owady tracą orientację w terenie. Jakie to może mieć konsekwencje dla człowieka? Bardzo poważne. Pszczoły odpowiedzialne są za ¾ roślin, które służą człowiekowi za pożywanie. Bez pszczół nie będziemy mieli większości warzyw, owoców, a także oleju rzepakowego i wielu innych produktów żywnościowych. Na szczęście pojawia się coraz więcej akcji, które uświadamiają ludziom, jak ważne są dla nas pszczoły i jak możemy się przyczynić do ochrony tych owadów. W miastach coraz częściej buduje się pasieki dla pszczół, które utraciły swoje naturalne siedliska. Z początkiem czerwca takie skupiska uli pojawiły się na terenie obiektów handlowych w Piotrowie Trybunalskim i Tomaszowie Mazowieckim.

W efekcie działań, zarówno Galeria Tomaszów, jak i CH Focus Mall Piotrków Trybunalski, wzbogaciły się  po 5 wielkopolskich uli drewnianych. Każdy zasiedlony jest przez około 50 tysięcy popularnych i łagodnych pszczół  z gatunku Krainka. Dla nowych lokatorów, kluczowe jest by w okolicy było odpowiednio dużo terenów z roślinami, z których pszczoły zbierają nektar i pyłki. W naszym klimacie występuje około 3 tysięcy roślin, które są dobrym źródłem pożytków dla tych owadów, w tym drzewa i krzewy. Pszczoły, które zamieszkały w galeriach w promieniu 3 km, (czyli zasięgu działania pszczół) znajdą idealne źródła pożytku. Pasiekom zostanie nadany numer weterynaryjny i będą pod opieką Rejonowego Koła Pszczelarzy w Piotrkowie Trybunalskim. Jedyne, co różni oba skupiska uli, to ich lokalizacja i nie chodzi wyłącznie o miasto.

Ule na dachu Focus Mall Piotrków Trybunalski

Pasieka w piotrkowskim Focus Mall umiejscowiona jest na dachu galerii, 18 metrów nad ziemią! Dlaczego? Powierzchnia biologicznie czynna na poziomie gruntu w obrębie centrum handlowego wynosi 8827,5 mkw., co stanowi 65 proc. wymaganych prawem terenów zielonych, dlatego brakującą powierzchnię zrealizowano na dachu. W efekcie wygospodarowano blisko aż 9,5 tys. mkw. powierzchni stropodachu, gdzie posadzono kilkanaście odmian rozchodników. Kilka tysięcy nasadzeń tworzy odporny na suszę, nasłonecznienie i dostosowany do małej ilości podłoża zielony dywan. Lokalizacja pasieki na dachu spełnia wymogi bezpieczeństwa, zarówno dla pszczół, jak i dla ludzi. Tym samym, 5 czerwca 2019 roku, nowi najemcy zajęli ule na dachu piotrkowskiego Focus Mall.

Pasieka w Galerii Tomaszów znajduje się na poziomie gruntu, przy parkingu od strony ul. Barlickiego. Sąsiedztwo parku oraz rzeki Wolbórki stwarzają idealne warunki do zdrowego rozwoju pszczelich rodzin. Pszczoły wprowadziły się do Galerii Tomaszów 6 czerwca 2019 roku.

Warto poznać zwyczaje nowych bywalców centrów handlowych i ich nieocenioną rolę w naszym ekosystemie. Tym samym, ten niecodzienny projekt uzupełniają aktywności informacyjno-edukacyjne realizowane na terenie centrów.

– Kampania „Ratujemy pszczoły. Razem”, ma na celu uświadomienie jak ważną rolę odgrywają pszczoły i dzikie zapylacze w naszym życiu. Nie każdy wie, że aż ¾ pożywienia zawdzięczamy tym niepozornym owadom. Co więcej, miejski miód, wbrew pozorom, jest mniej zanieczyszczony i dużo lepszy jakościowo od tego, który produkują pszczoły na terenach rolniczych. Roślinność miejska w przeciwieństwie do tej na wsi nie jest aż tak bardzo opryskiwana substancjami chemicznymi, dzięki czemu, pszczoły są bardziej bezpieczne, a miód zdrowszy. Celem akcji nie jest produkcja miodu, a ochrona pszczół i dzikich zapylaczy. Rozmieszczone w centrach pasieki, jak również, akcje informacyjno-edukacyjne realizowane na terenie obiektów mają zachęcić każdego, do włączenia się w działania na rzecz tych owadów, m.in. poprzez budowanie poidełek i hoteli dla dzikich zapylaczy czy sadzenie roślin miododajnych. Działania na rzecz środowiska oraz lokalnych społeczności, to część kampanii CSR spółki, NEPI Rockcastle, właściciela Galerii Tomaszów i Focus Mall Piotrków Trybunalski, które realizowane są po przez rozmaite inicjatywy. W naszych działaniach CSR stawiamy na aktywności wspierające, zarówno lokalne potrzeby, jaki i te o charakterze globalnym. Dlatego angażujemy się także w akcje, których celem jest ochrona środowiska czy gatunków zagrożonych wyginięciem. Chcemy przypomnieć wszystkim, że można dbać o środowisko naturalne każdego dnia, poprzez codzienne zachowania. Każdy może włączyć się w tworzenie przyjaznej przestrzeni dla owadów zapylających. Do takiej aktywności zachęcamy podsumowuje Olga Wiernicka, Regional Marketing Manager, NEPI Rockcastle.

Centra handlowe w portfelu NEPI Rockcastle

Focus Mall to galeria handlowo-rozrywkowa usytuowana w centrum Piotrkowa Trybunalskiego, działająca od 13 listopada 2009 roku. Na powierzchni 35 tys. mkw. GLA znajduje się blisko 100 sklepów renomowanych polskich i zagranicznych sieci, m.in. komplet marek z grupy LPP SA, KiK, biuro podróży TUI, market elektroniczny Media Markt, siłownia StepOne Fitness, 5-cio salowe kino Helios, a także hipermarket Carrefour. Właścicielem obiektu jest firma NEPI Rockcastle. Za zarządzanie centrum handlowym odpowiada firma Apsys Polska S.A.

Galeria Tomaszów to obiekt handlowo-rozrywkowy usytuowany w centrum Tomaszowa Mazowieckiego, działający od 27 października 2016 roku. Na powierzchni 18 tys. mkw. GLA znajduje się 70 sklepów renomowanych polskich i zagranicznych sieci, m.in. H&M, Reserved, Monnari, Medicine, House, CCC, 4F, Vistula, market elektroniczny RTV Euro AGD, siłownia Fit Fabric, 4 salowe kino Helios, a także supermarket Intermarche. Właścicielami obiektu są NEPI Rockcastle i Acteeum Group. Za zarządzanie centrum handlowym odpowiada firma CBRE Sp. z o.o.