Dekada blisko lokalnej społeczności

Community relations staje się coraz ważniejszym zagadnieniem dla zarządców centrów handlowych. Właściciele obiektów angażują się w sprawy ważne dla lokalnej społeczności pokazując tym samym, że uczestniczą czynnie w życiu miasta i nie są obojętni wobec tego, czym żyją mieszkańcy. Jednym z nich jest Dekada SA, która już w 11 miastach pracuje nad budowaniem i rozwijaniem relacji z otoczeniem.

Centra handlowe należące do sieci Dekada od lat aktywnie uczestniczą w licznych akcjach charytatywnych i społecznych.

– Centra i galerie handlowe to jedne z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście, dzięki czemu stanowią ważny element w budowaniu świadomości mieszkańców. Staramy się wykorzystać ten potencjał i wspierać inicjatywy z obszaru sztuki, kultury, sportu i wszelkie istotne społecznie projekty. Wspólnie organizujemy różnorodne wydarzenia, które mają na celu aktywizację społeczności lokalnej i motywację do dbania o swoje miasto i jego sprawy – mówi Aleksander Walczak, Prezes Zarządu Dekada SA.

W kwietniu Dekada Malbork czynnie wspierała Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. W obiekcie zawisło 2 tys. niebieskich motyli symbolizujących różne stadia zaburzenia, a teren galerii został udostępniony Ośrodkowi Rewalidacyjno-Wychowawczemu dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem i Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Autystycznym oraz Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się, które wspólnie przeprowadziły akcję zwiększającą świadomość tej problematyki i zachęcającą do wsparcia osób dotkniętym autyzmem.

– Osoby z autyzmem odbierają świat nieco inaczej, ale nie oznacza to, że powinny być z tego powodu traktowane w inny sposób, bądź eliminowane ze społeczności. Mimo, że autycy według danych szacunkowych stanowią od 1-3 proc. populacji, o samym spektrum zaburzeń wiemy stosunkowo niewiele. Chcemy mieć wpływ na zmianę tej sytuacji – większa świadomość ułatwi osobom autystycznym uczestnictwo w życiu społecznym, w tym znalezienie stałego zatrudnienia i większą samodzielność – komentuje Maciej Kwit, Dyrektor Galerii Handlowej Dekada Malbork.

W Skierniewicach Dekada zaangażowała się w pomoc dla dziesięcioletniego chłopca chorującego na ruchowo – czuciową neuropatię dziedziczną. W tym celu zorganizowany został m.in. pokazowy mecz gwiazd koszykówki, w którym można było zobaczyć byłych reprezentantów Polski. W czasie wydarzenia odbyła się zbiórka i licytacja sportowych gadżetów, a wszystkie zebrane środki zostały przeznaczone na rehabilitację chorującego chłopca.

Aktywność prospołeczna Dekady widoczna jest także tam, gdzie spółka dostrzega potrzeby lokalnej społeczności jeszcze na etapie planowania lub budowy nowych obiektów. W Koninie, w którym powstanie centrum handlowo – komunikacyjne Dekada, firma wsparła m.in. budowę sali sportowo-rehabilitacyjnej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym i znalazła się w gronie laureatów corocznych wyróżnień przyznawanych przez miasto Konin za aktywność na rzecz miasta i mieszkańców. Regularne działania wpisujące się w potrzeby mieszkańców miasta oraz wspierające lokalną przedsiębiorczość prowadzone są także w Nysie, w której trwa budowa nowoczesnej śródmiejskiej galerii handlowej Dekada. Sieć wspiera m.in. organizację corocznych Dni Nysy, Święto Powiatu Nyskiego oraz liczne inne imprezy, a aktywności z pewnością będą kontynuowane również po otwarciu obiektu, które planowane jest na 2020 rok.

Dekada bliżej kultury i sztuki

Dekada wspiera również wydarzenia, na które mieszkańcy regionu czekają przez cały rok. Tak jest w przypadku International Folk Meetings, które od 6 lat organizowane są w Myślenicach. Co roku, w lipcu do miasta przyjeżdżają zespoły pieśni i tańca z najróżniejszych zakątków świata by zaprezentować własną kulturę ludową, przy okazji obcując z tradycją i kulturą Małopolski. 10-dniowe przedsięwzięcie jest doskonałą okazją do poznania folkloru i dziedzictwa regionu.

– Zdecydowaliśmy się objąć patronatem międzynarodowe spotkania z folklorem, ponieważ wiemy jak ważna jest znajomość własnych korzeni i tradycji. Dziedzictwo regionalne to nasz skarb, powinniśmy o niego dbać i przekazywać tę wiedzę z pokolenia na pokolenie. Dlatego Dekada jest partnerem już kolejnej edycji tego wyjątkowego wydarzenia – komentuje Bartosz Soból, Dyrektor Galerii Handlowej Dekada Myślenice.

Dekada SA angażuje się także w promocję sztuki współczesnej. W tym roku firma była m.in. sponsorem wystawy pt. „Esencja Zgrzytu” olsztyńskiego artysty Piotra Nowaka, którego dzieła znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie.

– Rola zarządcy obiektów handlowych nie musi sprowadzać się tylko do prowadzenia działalności gospodarczej. Może on także stać się promotorem i mecenasem sztuki. Udowodniliśmy to już podczas projektu Figury Dekady, który zakładał umieszczenie symbolicznych figur z brązu autorstwa prof. Adama Myjaka przed galeriami i centrami handlowymi Dekada w całej Polsce. Chętnie angażujemy się w takie przedsięwzięcia i otwieramy naszą przestrzeń dla sztuki. Na takim połączeniu sztuki i biznesu zyskuje miasto i najbliższe otoczenie obiektu, ale też mamy dzięki temu swój wkład w budowanie świadomości i wrażliwości kulturalnej mieszkańców miasta i gości naszych centrów – komentuje Aleksander Walczak, Prezes Dekada SA.

Dekada jest aktywnym inwestorem i doświadczonym deweloperem nieruchomości komercyjnych. Od rozpoczęcia działalności w 2007 roku zbudowała rozpoznawalną ogólnopolską markę i stała się liderem budowy nowoczesnych centrów handlowych typu convenience oraz zintegrowanych centrów komunikacyjno-handlowych.

W portfolio Dekady znajduje się jedenaście obiektów, które pod wspólną nazwą Dekada działają w Brodnicy, Ciechanowie, Grójcu, Krakowie, Malborku, Myślenicach, Nowym Targu, Olsztynie, Sieradzu, Skierniewicach i Żyrardowie. Realizowane są także inwestycje w Nysie oraz we współpracy z PKP, centra handlowo-komunikacyjne w Koninie i Mińsku Mazowieckim.