Womak Holding: start komercjalizacji centrum handlowego Swoja Olimpia

swoja-olimpia-wizualizacja-womak

Swoja Olimpia – nowy projekt centrum handlowego Womak Holding przeszedł już kolejną turę konsultacji społecznych, podczas której omawiano z mieszkańcami nową inwestycję. Centrum handlowe zlokalizowane zostanie na wrocławskich Swojczycach, przy osiedlu jednego z największych wrocławskich deweloperów mieszkaniowych. Będzie to jedyne centrum handlowe w południowo-wschodniej części Wrocławia. Powierzchnia do wynajęcia wyniesie 10 tys. mkw. Womak jest wystawcą Shopping Center Forum 2019 CEE.

To pierwszy taki projekt we wschodniej części Wrocławia, na skrzyżowaniu ulic Swojczyckiej i Magellana, który uwzględniać będzie jednocześnie część spożywczą, usługową oraz sportową w kompaktowej, nieinwazyjnej bryle. Womak Holding postawił wielokrotnie nagradzanej pracowni PAG Architekci zadanie takiego zaprojektowania przestrzeni, by nie odstawała od istniejącej, nisko kondygnacyjnej zabudowy mieszkaniowej. Całość zostanie pokryta drewnem, w zgodzie z ekologicznymi wartościami firmy, co nada jej ciepłego klimatu oraz eleganckiego sznytu. To rozwiązanie w najbardziej naturalny sposób wpisuje się w przestrzeń i charakter okolicy i jednocześnie stanowiące jej atrakcyjne uzupełnienie.

Budynek posiadać będzie 2 kondygnacje na większości powierzchni oraz 3 kondygnacje w dominantach architektonicznej, która stanowić będą bramę wjazdową do osiedla mieszkaniowego Olimpia Port. Rozbicie inwestycji na parę budynków sprawia przytulne wrażenie, swojskiego miasteczka w mieście, gdzie mieszkańcy zawsze znajdą miejsce dla siebie. W tym celu zaprojektowano także otwarte patio, w którym znajdą się docelowo ogródki gastronomiczne i które lokalni działacze będą mogli wykorzystywać dla promowania swoich inicjatyw. – Naszą misją jest wpływanie na przestrzeń przez realizację ciekawych projektów architektonicznych – mówi Sebastian Moskal, członek zarządu Womak Holding. – Kreujemy tym samym miejsca dla ludzi, handlu i miasta – dodaje.

Dwa etapy

Swoja Olimpia zostanie podzielona na dwa etapy. W pierwszym etapie powstanie budynek, którego znaczną powierzchnię zajmie Lidl. Pozostała powierzchnia najmu będzie uzupełnieniem oferty operatora spożywczego. Planowane jest otwarcie piekarni/cukierni, sklepu mięsnego, a także saloniku prasowego. Ten etap zostanie zakończony w II Q 2021 r.

Kolejny etap rozpocznie się z półrocznym przesunięciem. Pierwszą łopatę inwestor wbije na jesieni tego roku. Planowany tenant mix zakłada m.in. powstanie drogerii, sklepu z wyposażeniem wnętrz oraz zupełnie nowego konceptu samoobsługowego centrum rekreacyjno – sportowego, które zajmie wyższe piętra. W ofercie znajdzie się również lokal do krótkiego najmu dla przedstawicieli lokalnych społeczności. Inwestor chce oddać miejscowym pasjonatom przestrzeń, w której mogliby prezentować efekty swojej pracy. Mowa tu o amatorskich projektantach ubrań, czy innego rodzaju rzemieślnikach. Stworzona została ciekawa koncepcja lokali gastronomicznych z ogródkami w części patio lub z widokiem na teren zielony ze stawem.

Swoja Olimpia osiągnie powierzchnię 10 tys. mkw GLA i będzie mieścić 30 lokali oraz parking na 220 samochodów. Nie zapomniano również o użytkownikach jednośladów, stąd stojaki na rowery i działania mające na celu otwarcie popularnej we Wrocławiu stacji roweru miejskiego.

Eko rozwiązania

Womak Holding wprowadzi w obiekcie wiele rozwiązań, które docelowo mają obniżyć koszty eksploatacyjne, co jest szczególne ważne dla najemców. Fasada została zaprojektowana w sposób zapewniający cień w lecie oraz ciepło w zimie, co obniża koszty ogrzewania oraz klimatyzacji. Na dachach zaprojektowano zielony stropodach, który będzie stanowił część rekreacyjną dla najemcy zlokalizowanego na tym poziomie. Womak Holding rozważa także montaż paneli fotowoltaicznych, które są najpopularniejszym trendem w budownictwie ekologicznym i zapewniają energię elektryczną z promieni słonecznych. Centrum rekreacyjno – sportowe będzie posiadało pompę ciepła lub solary, co również obniży koszty zużycia energii. – Nasze inwestycje zmierzają w kierunku tzw. inteligentnych budynków– tłumaczy Sebastian Moskal. – Sterowanie centralami, oświetleniem, wentylacją czy odczyt liczników odbywa się za pośrednictwem inteligentnych systemów zarządzania budynkiem. Pozwala to na optymalizację kosztów i reakcję w czasie rzeczywistym na informacje np. o zbyt dużym zużyciu wody dodaje.

Przy projektowaniu Womak Holding skupia się w szczególności na odpowiedzi na potrzeby przyszłych klientów, dlatego proces inwestycyjny został poprzedzony badaniami marketingowymi, których wyniki wskazały architektom kierunek, którym należy podążać. Mieszkańcy obawiali się wielkopowierzchniowej galerii handlowej, został więc stworzony kompleks bardziej kompaktowych i przyjaznych budynków. Z rezerwą podchodzono do utrudnień komunikacyjnych, deweloper zaangażował się więc w proces przebudowy ulic Magellana i Swojczyckiej oraz przekazał miastu teren swojej inwestycji pod budowę nowej linii tramwajowej. Co ważne, przystanki tramwajowo-autobusowe zostaną ulokowane bezpośrednio przy Swojej Olimpii.

Inwestycja wchodzi obecnie w etap komercjalizacji.

Womak Holding

Womak Holding SA stoi na czele grupy kapitałowej istniejącej na polskim rynku już od 15 lat, w której skład wchodzą m.in. spółki Womak Alfa, Womak Omega, Womak Gamma i Womak Lambda. Grupa Womak jest właścicielem i zarządcą obiektów komercyjnych w całej Polsce, m.in. w Rzeszowie, Olsztynie i Poznaniu, jednak głównym polem działalności, pozostaje Wrocław. Szeroki portfel nieruchomości zapewnia bogatą ofertę najmu, ze względu na zróżnicowanie obiektów – od 2 do 24 tysięcy mkw. Grupa specjalizuje się w realizacji procesów budowy, komercjalizacji i zarządzaniu obiektami handlowymi. Zespół młodych pracowników, ambitne projekty i skuteczne działania sprawiają, że tworzy firmę o mocnych fundamentach i stabilnym rozwoju.  Celem grupy jest kształtowanie przyjaznej i funkcjonalnej przestrzeni na miarę oczekiwań klientów oraz zapewnienie bezpiecznych i długofalowych relacji biznesowych.