Właściciel sieci Primark zyskuje dzięki ekspansji

Spółka AB Foods, właściciel sieci Primark, zanotowała w bieżącym roku finansowym niewielki wzrost obrotów. W dużej mierze to zasługa uruchomienia 14 nowych sklepów. W kolejnym roku powstać ma ok. 20 nowych lokalizacji, również w Polsce.

W zakończonym w połowie września roku finansowym, właściciel sieci Primark zanotował 7,79 mld funtów przychodów. To o 4,2 proc. więcej w ujęciu rok do roku (licząc po aktualnym kursie walut). Jak podkreślają władze spółki, wzrost obrotów wynika przede wszystkim z ekspansji sieci, ponieważ sprzedaż like for like spadła w tym okresie o 2 proc. Skorygowany zysk operacyjny wzrósł w ostatnim roku finansowym o 8 proc. i wyniósł 913 mln funtów.

Inwestycje nakręcają sprzedaż

W strefie euro sprzedaż sieci Primark wzrosła o 4,8 proc. w stosunku do wyników osiągniętych rok wcześniej (licząc po stałym kursie walut). Szczególnie dobrze wyglądała sprzedaż w Hiszpanii, Francji, Włoszech i Belgii.

W tym samym okresie sprzedaż like for like spadła o 2,9 proc. w ujęciu rok do roku. W dużej mierze to skutek słabych wyników osiągniętych na rynku niemieckim.

– W tym roku przeznaczyliśmy na inwestycje w rozwój naszej firmy 800 mln funtów. W przyszłym roku zamierzamy kontynuować rozwój, m.in. poprzez ekspansję sieci Primark – powiedział dyrektor zarządzający AB Foods, George Weston.

Primark rozbudowuje sieć

W bieżącym roku sieć Primark otworzyła 14 nowych sklepów: 4 w Wielkiej Brytanii, 3 w Niemczech, 2 w Hiszpanii i Francji, oraz po 1 w Belgii, Holandii i – debiutancki – w Słowenii. Na przyszły rok sieć zapowiada uruchomienie 19 nowych sklepów. Część będzie stanowiło przeniesienie lub rozbudowanie już istniejących. Łącznie przybyć ma ok. 1 mln stóp kwadratowych powierzchni handlowej. Większość zlokalizowana będzie w Hiszpanii i Francji, a także Holandii i Wielkiej Brytanii.

Już wiadomo, że pierwszy sklep w Polsce powstanie w Galerii Młociny. Nowy sklep Primark zajmie 3,660 tys. mkw. powierzchni handlowej na dwóch piętrach i będzie oferował kolekcje zgodne z najnowszymi trendami w modzie damskiej, męskiej i dziecięcej, w tym obuwie, akcesoria, a także bieliznę i wyposażenie domu.

Jak nieoficjalnie wiadomo, kolejne dwa sklepy sieci Primark w naszym kraju mają powstać w Krakowie i Warszawie.