Focus Park przystosował strefę restauracyjną do nowych warunków

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 roku, w ramach trzeciego etapu planu odmrażania gospodarki, z dniem 18 maja, w pełnym zakresie, przy stosowaniu ścisłych reguł sanitarnych, działać będą restauracje i kawiarnie. Klienci będą mogli skorzystać z oferty gastronomicznej centrum na miejscu w lokalach i w strefie foodcourt.

Zarówno lokale i punkty gastronomiczne, działać będą zgodnie z wytycznymi sanitarnymi opracowanymi dla każdego z tych sektorów przez Ministerstwo Rozwoju i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Nowe zasady w strefie restauracyjnej

W restauracjach i kawiarniach zmianie ulegnie układ przestrzeni – stoliki zostaną rozsunięte na odległość 2 metrów od siebie, między gośćmi obowiązywać będzie dystans 1,5 m. Ograniczeniu ulega również liczba osób mogących przebywać jednocześnie w lokalu (1 osoba na 4 m2). Obsługa lokali przestrzegać będzie ścisłych norm sanitarnych, dezynfekując stoliki po każdym kliencie oraz stosując środki ochrony osobistej – maseczkę lub przyłbicę oraz rękawiczki.

W strefie gastronomicznej – foodcourt usunięta została część stolików i miejsc siedzących, tak aby zachować wymagane 2-metrowe odległości pomiędzy nimi. Dystans 2 metrów obowiązuje również osoby stojące w kolejce do poszczególnych punktów gastronomicznych. Dla ułatwienia na podłodze wyklejono specjalne oznaczenia regulujące odległości pomiędzy oczekującymi. Przy wejściu do strefy gastronomicznej ustawiony został dozownik z płynem dezynfekującym oraz informacje z zaleceniami przestrzegania zasad sanitarnych. Pamiętać należy, że zasłanianie nosa i ust obowiązuje podczas oczekiwania przy stoliku.

Punkty gastronomiczne stanowią bardzo istotny element oferty centrum. Ich powrót do funkcjonowania, nie tylko w trybie „na wynos”, zdecydowanie poprawi komfort wizyt klientów.

– Strefa restauracyjna to ważny element centrum Focus Park i bardzo się cieszymy z jej uruchomienia. Bezpośrednie wizyty Klientów i spotkania przy dobrym posiłku czy kawie są istotą punktów i lokali gastronomicznych w naszym centrum. Obsługa w poszczególnych lokalach oraz w otwartej strefie foodcourt skrupulatnie stosuje się do wszystkich przepisów i wymogów sanitarnych, by nasi Klienci z pełnym poczuciem bezpieczeństwa mogli znowu cieszyć się swoimi ulubionymi daniami i dobrą atmosferą – mówi Sonia Kostecka, Dyrektor Centrum Handlowego Focus Park.

Bezpieczeństwo wciąż na pierwszym miejscu

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo klientów, personelu sklepów oraz obsługi Centrum Focus Park nadal funkcjonuje w ścisłym reżimie sanitarnym. Na terenie centrum – przy wejściach głównych oraz w toaletach – rozstawione są dozowniki z płynem do dezynfekcji. Klienci informowani są o możliwości zakupu maseczki w wybranych punktach handlowych i w automatach samoobsługowych.

Regularnie odkażane są wszystkie elementy w pasażach – podłogi, kosze na śmieci, donice, klamki, balustrady, poręcze, schody ruchome, windy, a także podłogi korytarzy wiodących do toalet. Dokładnej dezynfekcji poddawane są urządzenia i wyposażenie toalet. Ponadto pomieszczenia toalet oraz przestrzeni specjalnych, takich jak pokój matki z dzieckiem, poddawane są regularnemu ozonowaniu. Wentylacja na terenie obiektu jest prowadzona w 100 proc. przy użyciu świeżego powietrza, bez rekuperacji.

W celu minimalizacji ryzyka zakażenia i aby przestrzegać zasad dystansu społecznego, z pasaży zniknęły ławki, a bezpłatna strefa zabaw jest nadal wyłączona z użytkowania.

Większość sklepów w Centrum Handlowym Focus Park zostało ponownie otwartych już 4 maja. Po udostępnieniu klientom lokali gastronomicznych i strefy foodcourt, nieczynne wciąż pozostaną biura podróży oraz kino Multikino.