[KOMENTARZ] Bartosz Górecki, merce.com: zniesienie zakazu handlu w niedzielę - plusy i minusy

Ruch w galeriach handlowych osiągnął już prawie poziom z zeszłego roku, a ponowne otwarcie sklepów w niedziele powinno dodatkowo pomóc w wygenerowaniu większego ruchu – uważa Bartosz Górecki, Brand Manager w merce.com. W swoim komentarzu odnosi się do doniesień dotyczących przygotowanego przez pracodawców projektu ustawy znoszącej zakaz handlu w niedzielę. Handlowe niedziele miałyby wrócić na czas epidemii i przez pół roku po jej ustąpieniu.

Pytanie, ile osób wróciło do galerii ze względu na sentyment i jest to tylko chwilowy entuzjazm, a ile faktycznie zostawia tam pieniądze. Mimo dostosowania się galerii do wymogów prawnych i dbania o bezpieczeństwo kupujących, nie mogą oni liczyć na taką samą swobodę zakupów, jak jeszcze na początku roku.

Czynniki makroekonomiczne

Wiele sklepów, zwłaszcza działających w galeriach handlowych, przez dwa miesiące ponosiło wysokie straty, więc dodatkowy dzień pracy pozwoliłby im podreperować wyniki finansowe. Długoterminowo jednak nie będzie to rozwojowe dla branży handlowej, gdyż makrotrendy, takie jak choćby rosnące koszty pracy, skłaniają sprzedawców do przesuwania dystrybucji do internetu.

Już pierwotne zamknięcie sklepów w niedziele przełożyło się na większy ruch w sklepach online w tych dniach i na pewno duża część kupujących zostanie już w tym kanale. Teraz okazuje się, że zakupy w internecie są nie tylko bezpieczniejsze, ale również coraz wygodniejsze, a usługi takie jak darmowy zwrot czy dostawa następnego dnia sprawiają, że różnice na niekorzyść internetu zacierają się coraz szybciej.

Autorem komentarza jest Bartosz Górecki, Brand Manager w merce.com.