Rząd przyjął nowelizację, zgodnie z którą w okresie obowiązywania zakazu działalności galerii handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. mkw. czynsz dla najemców zostanie obniżony o 80 proc., natomiast przez 3 miesiące po zniesieniu zakazu prowadzenia działalności będzie to 50 proc.
W ramach nowelizacji pojawiła się „furtka”, która może otworzyć drogę do innych rozwiązań. Wynajmujący i najemcy będą bowiem mieli prawo skorzystania z kontroli sądowej i ustalenia innej wartości czynszu, niż wynikająca z przepisu o obniżce. Będzie to możliwe w przypadku wykazania, że skala obniżki jest nieuzasadniona.
Przewidziana w nowelizacji pomoc dla najemców będzie przyznawana także we wszystkich kolejnych okresach ewentualnego obowiązywania zakazu handlu oraz ma dotyczyć umów najmu zawieranych przed dniem wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego, tj. 14 marca 2020 r.
– Przygotowaliśmy wsparcie dla przedsiębiorców, którzy w wyniku zamknięcia galerii handlowych, mieli znacznie ograniczoną możliwość prowadzenia działalności, a mimo to nie korzystali z dotychczasowych rozwiązań pomocowych, gdyż nie obejmuje ich system kodów PKD opisujących charakter działalności – powiedział wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
Zarys rozwiązań, które znalazły się w przyjętej we wtorek nowelizacji, po raz pierwszy pojawił się już 1 kwietnia, w wystąpieniu premiera Mateusza Morawickiego. Przedstawiciele najemców, zrzeszeni w Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług, uznali, że jest to krok w dobrą stronę. Według wynajmujących jest to kolejny przykład rozwiązań, które są nieadekwatne i niedopasowane do indywidualnych sytuacji uczestników wolnego rynku.
PARTNER PORTALU
– Ogłoszone zmiany dotyczące ustawowego regulowania sposobu kształtowania umów najmu między dwoma niezależnymi podmiotami są zaskakującym rozwiązaniem niezgodnym z prawem. Pogłębiają nierówność stron i antagonizują uczestników rynku – stwierdziła Polska Rada Centrów Handlowych, bezpośrednio po pierwszej zapowiedzi obecnej nowelizacji.