Wkrótce SCF 2024 Fall
Leasing, inwestycje, zarządzanie. Trwa rejestracja uczestników na najważniejsze spotkanie decydentów rynku centrów handlowych. 1400 uczestników. 25-26.09.24, Warszawa, Expo XXI.
Leasing, inwestycje, zarządzanie. Trwa rejestracja uczestników na najważniejsze spotkanie decydentów rynku centrów handlowych. 1400 uczestników. 25-26.09.24, Warszawa, Expo XXI.
Klépierre odnotował silny wzrost operacyjny w pierwszej połowie 2024 r. Podpisano o 11% więcej umów najmu. Wyceny nieruchomości wzrosły o 2%. EBITDA była wyższa o 5,4% rok do roku. Dochód netto z najmu wyniósł 520,1 mln euro, co oznacza wzrost o 4,9% rok do roku.
Proaktywne zarządzanie aktywami i inicjatywy deweloperskie Klépierre, mające na celu ciągłe dostosowywanie oferty, przełożyło się to na wzrost o 11% w podpisanych umów najmu (896) i wzrost czynszu o 3,0% w przypadku odnowień i ponownych wynajmów, podczas gdy wskaźnik obłożenia wzrósł o 50 punktów bazowych w porównaniu do 30 czerwca 2023 r. i wyniósł 96,2%.
Wskaźnik kosztów najmu spadł do 12,6% (spadek o 20 punktów bazowych w ciągu 12 miesięcy),
co świadczy o przystępnym poziomie czynszów przy wzroście sprzedaży detalicznej o 3,9% rok do roku. Footfall wzrósł o 2%.
W tym kontekście dochód netto z najmu wyniósł 520,1 mln euro, co oznacza wzrost o 4,9% rok do roku lub 6,0% w ujęciu porównywalnym, co stanowi różnicę 320 punktów bazowych w stosunku do indeksacji, spowodowaną wyższymi wskaźnikami ściągalności i obłożenia oraz 8% wzrostem dodatkowych przychodów (czynsze obrotowe, przychody z parkingów i przychody z centrów handlowych).
Dzięki silnemu wzrostowi przychodów z najmu netto, ścisłej kontroli kosztów wynagrodzeń i kosztów ogólnego zarządu oraz wyższym opłatom za zarządzanie, EBITDA wzrosła o 5,4% rok do roku. Jednocześnie bieżące przepływy pieniężne netto wzrosły o 3,3% rok do roku, do 1,25 euro na akcję.
Wycena portfela wzrosła, zwiększając się o 2% w ujęciu porównywalnym w ciągu sześciu miesięcy do 19 874 mln euro (łączna wartość akcji).
Inicjatywy w zakresie wynajmu i zarządzania aktywami, mające na celu poszerzenie oferty handlowej i spełnienie oczekiwań konsumentów sprawiają, że centra handlowe Klépierre są pożądanymi miejscami dla kupujących, bezpośrednio przyczyniły się do 3,9% wzrostu sprzedaży detalicznej
w pierwszej połowie 2024 r., podczas gdy liczba odwiedzających nadal rosła, zwiększając się o 2% rok do roku.
W podziale na obszary geograficzne, wszystkie kraje przyczyniły się do wzrostu sprzedaży najemców.
Holandia/Niemcy/Europa Środkowa (wzrost o 5,5%) były liderem, podczas gdy Francja (wzrost o 4,6%) również osiągnęła lepsze wyniki niż średnia Grupy.
Dołącz do ponad 7000 czytelników i otrzymuj codzienny, bezpłatny newsletter
Iberia i Włochy również cieszyły się solidną dynamiką, a sprzedaż detaliczna wzrosła odpowiednio o 3,4% i 3,2%.
Jeśli chodzi o segmenty, wszystkie kategorie były pozytywnie zorientowane lub stabilne, przy czym trajektoria wzrostowa była napędzana dwucyfrowym wzrostem w segmencie zdrowia i urody (wzrost o 12,2%), podczas gdy żywność i napoje wzrosły o 5,1%. Kina, centra fitness i inne kategorie również odnotowały silny wzrost (o 4,8%), a moda wzrosła o 2,1%.
W roku, w którym indeksacja była niższa, Klépierre osiągnął znaczący wzrost przychodów z najmu netto o 320 punktów bazowych oprócz indeksacji, co przełożyło się na wzrost o 6,0% w ujęciu porównywalnym w pierwszej połowie 2024 roku.
Wpływ na te wyniki miała ciągła operacyjna umożliwiająca znaczną poprawę wskaźnika ściągalności należności (wzrost o 120 punktów bazowych rok do roku), wzrost obłożenia o 50 punktów bazowych i pozytywny wzrost czynszów (pozytywny wpływ w wysokości 4,4% w 2023 r. i 3,0% w pierwszej połowie 2024 r.) w połączeniu z dalszą poprawą marży operacyjnej oraz aktywacja przyrostowych źródeł przychodów (dodatkowe przychody oprócz minimalnych gwarantowanych czynszów) – w tym czynszów obrotowych, przychodów z parkingów i przychodów z centrów handlowych – które wzrosły o 8% w ujęciu porównywalnym. w ujęciu like-for-like, dzięki zwiększonemu podejściu do mediów i reklamy, a także dzięki wzrostowi w sprzedaży detalicznej i odwiedzalności.
W pierwszej połowie 2024 r. przychody netto z najmu wyniosły 520,1 mln euro, co oznacza wzrost o 4,9% rok do roku (w ujęciu sprawozdawczym).
Klépierre nadal utrzymuje wiodące w sektorze wskaźniki kredytowe. Zadłużenie netto do EBITDA osiągnęło historycznie niski poziom 7,3x, a wskaźnik kredytów do wartości spadł o 40 punktów bazowych w ciągu sześciu miesięcy i wyniósł 37,6%, a wskaźnik pokrycia odsetek wyniósł 8,2x.
Ostatecznie średnia zapadalność długu wyniosła 6,2 roku, a koszt długu 1,6%. Podsumowując, stworzyło to znaczną zdolność do działania jako inwestor.
Od 1 stycznia Grupa sfinalizowała przejęcia O’Parinor i RomaEst, dwóch ponadregionalnych centrów handlowych za łączną kwotę 238 mln euro o łącznej wartości 238 mln euro.
Kontynuując aktywne podejście do rotacji kapitału, Grupa zbyła aktywa niezwiązane z podstawową działalnością za łączną kwotę 106 mln euro powyżej wycenionych wartości (+16,4%).
Równolegle Klépierre kontynuował inwestycje w swoje aktywa i w lipcu oddał do użytku rozbudowę Maremagnum (Barcelona, Hiszpania) w lipcu, podczas gdy prace nad rozbudową Odysseum (Montpellier, Francja) są w toku. Rentowność tych projektów sięga odpowiednio 13,5% i 9%.
Grupa pozyskała 775 mln euro w ramach finansowania długoterminowego (w tym 600 mln euro w ramach obligacji o terminie zapadalności 9,6 lat i kuponie w wysokości 2,5 mln euro), co stanowi spread w wysokości 130 punktów bazowych w stosunku do stopy referencyjnej).
Od 1 stycznia Grupa odnowiła 625 mln euro istniejących kredytów odnawialnych na okres pięciu lat (w tym 125 mln euro w lipcu 2024 r.). Na dzień 30 czerwca 2024 r. skonsolidowane zadłużenie netto wyniosło 7 479 mln euro.
W oparciu o wyniki pierwszego półrocza i biorąc pod uwagę pozytywny wkład przejęć zamkniętych od początku roku Klépierre koryguje swoje całoroczne prognozy w górę i obecnie spodziewa się wygenerowania 5% wzrostu EBITDA i bieżących przepływów pieniężnych netto do poziomu 2,50-2,55 euro na akcję w 2024 roku.
Grupa Klépierre specjalizuje się w nieruchomościach komercyjnych o profilu handlowym, inwestując oraz realizując bezpośrednio projekty deweloperskie w wielu krajach Europy, zapewniając przy tym pełen zakres usług związanych z ich zarządzaniem. Stały i dynamiczny rozwój zapewnia dziś firmie czołową pozycję pośród największych operatorów na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie.
Profesjonalizm i zaangażowanie naszych pracowników gwarantuje indywidualne podejście do każdego z realizowanych projektów oraz prowadzonych inwestycji. Nowoczesne i stale udoskonalane metody zarządzania nieruchomościami zapewniają stabilność wyceny wartości posiadanego majątku oraz długookresową eksploatację obiektów na najwyższym poziomie.
W Polsce Klépierre jest właścicielem oraz zarządcą 6 centrów handlowych: Lublin Plaza, Poznań Plaza, Rybnik Plaza, Sosnowiec Plaza, Ruda Śląska Plaza oraz Sadyba Best Mall w Warszawie.