PRCH apeluje do zarządzających centrami handlowymi o wsparcie gastronomii

gastronomia-przyszlosc-tarcza-restauracja

W związku z zapowiedzią rządu o możliwości konsumowania posiłków serwowanych przez firmy gastronomiczne na świeżym powietrzu od 15 maja br., zwracamy się do właścicieli i zarządców centrów handlowych z apelem i prośbą. Zachęcamy do wsparcia najemców gastronomicznych w przygotowaniu miejsc przeznaczonych do konsumpcji na zewnątrz oraz rozważenie możliwości zorganizowania nowych lub poszerzenia istniejących ogródków zewnętrznych, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – apeluje PRCH

– Na Państwa ręce przekazujemy sugestie dostarczone przez najemców z branży HoReCa, które mogą pomóc przygotować i prowadzić przestrzenie do konsumpcji na zewnątrz w najwyższym reżimie sanitarno-epidemicznym, a tym samym zadbać o zdrowie klientów i pracowników. Zostały one wzbogacone o wytyczne dla gastronomii obowiązujące po pierwszym lockdownie w 2020 roku. Gdyby rząd wprowadził nowe wytyczne, poinformujemy Państwa o nich i poprosimy o ich zastosowanie i wdrożenie – mówi Krzysztof Poznański, Dyrektor Zrządzający, Polska Rada Centrów Handlowych.

Podejmując decyzję o otwarciu ogródków restauracyjnych należy mieć na uwadze przede wszystkim możliwości techniczne obiektów oraz bezpieczeństwo klientów i pracowników.

Sugestie, wytyczne i dobre praktyki w zakresie bezpiecznej obsługi klientów ogródków restauracyjnych:

1. Najlepiej pod przestrzeń restauracyjną wybrać teren zielony lub utwardzony, a jeśli to niemożliwe, można zorganizować taką strefę na przykład na ostatnim, otwartym piętrze parkingu.

2. Dobrze jest przygotować i zapewnić równe, bezpieczne podłoże, ogrodzić przestrzeń i czytelnie ją oznakować. Pomocne będzie również oznakowanie kierunkowe, prowadzące do wydzielonej przestrzeni, tak by klienci bez trudu odnaleźli miejsce, w którym mogą zjeść posiłek.

3. Polecane jest wykorzystanie stabilnych wysokich stolików bez krzeseł dla osób, oczekujących na skorzystanie z możliwości zamówienia jedzenia. Konieczne jest zachowanie 1,5 metra odległości pomiędzy klientami.

4. Strefa gastronomiczna powinna być wyposażona w kosze na śmieci oraz płyny do dezynfekcji rąk.

5. Należy wyłączyć z użycia przestrzenie samoobsługowe, w tym bary sałatkowe, bufety oraz dozowniki do samodzielnego nalewania napojów.

6. Odległość między blatami stolików (od ich brzegów) powinna wynosić min. 1,5 metra, zaś 1 metr w przypadku oddzielenia stolików przegrodami o wysokości minimum 1 metra
ponad blat stolika.

7. Należy usunąć wszystkie dodatki (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetniki) z obszaru przestrzeni jadalnej. Dodatki mogą być podane przez obsługę bezpośrednio do
zamówienia.

8. Jeżeli wykorzystywane są tace, należy je czyścić i dezynfekować po każdym użyciu.

9. Po konsumpcji należy dezynfekować stoły i odpowiednio je oznaczyć. Pozostałe powierzchnie wspólne, z którymi stykają się klienci (z wyłączeniem podłogi) również trzeba dezynfekować minimum co 15 minut.

Facebook
LinkedIn
NAJNOWSZE INFORMACJE
REKLAMA
PARTNERZY PORTALU
SCF DATABASE

Firmy

Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) jest stowarzyszeniem not-for-profit, zrzeszającym ponad 200 firm działających w branży miejsc handlu i usług. PRCH…
Baza danych
Scroll to Top