Obroty najemców w obiektach handlowych należących do EPP, właściciela centrów handlowych w Polsce, w maju 2021 r., czyli w pierwszym miesiącu po czwartym lockdownie, osiągnęły poziom o 13 proc. wyższy w porównaniu do maja 2019 r. Jednocześnie odwiedzalność wyniosła 82 proc. wartości z maja 2019 r. i była o 50 proc. wyższa niż wiosną 2020 r.
Dla porównania w lutym bieżącego roku obroty najemców były wyższe o 5 proc. w porównaniu do lutego 2019 r., przy odwiedzalności na poziomie 74 proc. Dane te, jak informuje spółka, są odzwierciedleniem optymistycznych nastrojów konsumenckich w okresach następujących po zniesieniu ograniczeń oraz przywiązania do zakupów stacjonarnych w centrach handlowych. Pokazują jednocześnie, że pandemia zmieniła zachowania kupujących. W dobie zwiększonej ostrożności klientów rzadsze i krótsze zakupy oraz przemyślane wizyty w obiektach handlowych skutkują wyższymi paragonami.
Stabilny najem i nowi najemcy w projektach EPP
Jak informuje EPP, wskaźnik najmu powierzchni w centrach handlowych spółki utrzymuje się na stabilnym poziomie 95,5 proc., a blisko 100 proc. najemców może obecnie funkcjonować w wysokim standardzie sanitarnym. Dzięki temu, centra mogą zaoferować szeroką i stale rozwijaną ofertę handlowo-usługową, gastronomiczną i rozrywkową powracającym klientom.
W całym portfelu EPP w pierwszym półroczu 2021 r. najwięcej nowych najemców przybyło w kategorii wyposażenia domu, mody i elektroniki. W szczecińskim Galaxy ruszył pierwszy w regionie zachodniopomorskim salon HalfPrice – nowej sieci handlowej z najlepszymi markami i cenami w koncepcie off-price. Centrum powitało również trzy kolejne debiuty – marek bieliźniarskich Tezenis (pierwszy w regionie) i Intimissimi oraz autoryzowanego salonu iSpot. Pierwsza w Bełchatowie drogeria Hebe została otwarta w Galerii Olimpia, a oferta poznańskiego centrum King Cross Marcelin powiększyła się o nowy salon optyczny Kodano. Nowy najemca – Big Star – dołączył do oferty Parku Handlowego Zakopianka w Krakowie. W Galerii Veneda w Łomży ruszyły powiększone sklepy z markami modowymi Sinsay i Reserved. Większy salon otworzył również Sinsay w Galerii Olimpia w Bełchatowie. Mimo trudnego okresu dla usług gastronomicznych, nowe lokale uruchomili także najemcy z tego sektora, m.in. autorski koncept Planeta Burgera (Galeria Sudecka), Soya Sushi (Galeria Amber w Kaliszu), Tigon Asian Cuisine (Park Handlowy Zakopianka w Krakowie), jak również Stacja Chleba (Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu).
PARTNER PORTALU
EPP: po każdym lockdownie szybszy powrót większej liczby klientów do centrów handlowych
Dane z obiektów EPP pokazują, że po każdym kolejnym lockdownie Polacy chętniej wracają do zakupów stacjonarnych w centrach handlowych. Wskazują na to wyniki odwiedzalności, które po okresach ograniczeń w handlu osiągają coraz wyższe poziomy, a także rosnące obroty najemców. W lutym br., pomimo niższej odwiedzalności niż w 2019 r. (74 proc.), obroty kształtowały się na poziomie 105 proc. wyniku z 2019 r. Natomiast już w maju przy również niższej odwiedzalności (82 proc.), obroty były wyższe o 13 proc. niż w maju 2019 r., czyli przed pandemią. Najwyższe wzrosty obrotów w maju w porównaniu do 2019 r. odnotowano w kategoriach: odzież i akcesoria (26 proc.), wyposażenie i akcesoria domowe (21 proc.) oraz artykuły specjalistyczne, takie jak biżuteria, artykuły dla zwierząt czy sprzęt sportowy (9 proc.). Wysoka odwiedzalność i obroty w maju, po czwartym lockdownie, dowodzą, że klienci chętnie powracają do centrów handlowych, czują się tam bezpiecznie i realizują odkładane decyzje zakupowe w preferowanym kanale sprzedaży. Postępujący program masowych szczepień wpływa na decyzje kolejnych klientów o powrocie do normalnego życia sprzed epidemii, którego zakupy są nieodzownym elementem.
– Wyniki odwiedzalności centrów potwierdzają, że klienci chętnie wracają do zakupów stacjonarnych w swoich ulubionych sklepach od razu po uruchomieniu szerokiej oferty centrów handlowych. Potrzeba fizycznego kontaktu z produktem i fachowej porady personelu, a także rosnąca liczba osób zaszczepionych, ponowne otwarcie szkół, przywrócenie imprez oraz powrót do kontaktów społecznych to czynniki, które obecnie napędzają footfall w centrach handlowych. O skali uwolnionego popytu świadczą też obroty w maju, które znacząco przekroczyły poziom z 2019 r., czyli sprzed pandemii, informacje od operatorów kart płatniczych oraz badania, które wskazują, że kupujący czekali na możliwość ponownych zakupów w sklepach stacjonarnych. Wszystko to pozwala z ostrożnym optymizmem spodziewać się szybkiej odbudowy wyników sieci i firm handlowych do poziomów sprzed pandemii. Niestety właściciele centrów handlowych nie są w podobnie dobrej sytuacji – planowane zmiany artykułu 15ze ustawy covidowej odbiorą jeszcze więcej przychodu centrom i spowodują, że ich sytuacja będzie jeszcze cięższa – mówi Tomasz Trzósło, prezes EPP.
Newsletter SCF News
Obserwuj rynek centrów handlowych
Dołącz do ponad 7000 czytelników i otrzymuj codzienny, bezpłatny newsletter
EPP blisko lokalnych społeczności
EPP aktywnie wspiera lokalne społeczności poprzez inicjatywy CSR oparte na czterech filarach: edukacji, ekologii, zdrowiu oraz potrzebach osób żyjących w sąsiedztwie obiektów należących do firmy. Przykładem prospołecznej filozofii działania EPP jest program „5 dobrych uczynków na 5-lecie EPP” realizowany z okazji przypadającej w tym roku piątej rocznicy powstania firmy. Inicjatywa ta obejmuje aż 120 akcji skierowanych do lokalnych społeczności i realizowanych przez zespoły pracowników EPP w różnych miastach Polski.
W maju 2021 r. EPP wdrożyło na stałe w swoich centrach handlowych „Godziny ciszy”. W wybrane dni tygodnia w obiektach firmy na kilka godzin cichnie muzyka, a światła zostają przygaszone. Udogodnienie ma podnieść komfort robienia zakupów dla osób o wysokiej wrażliwości na bodźce takie jak światło czy dźwięki. W odpowiedzi na potrzeby kolejnej grupy społecznej – właścicieli zwierząt – do wszystkich obiektów zarządzanych przez EPP można wprowadzać domowe zwierzęta pod warunkiem stosowania się do zasad zawartych w regulaminach centrów oraz zadbania o komfort i bezpieczeństwo zwierząt oraz innych odwiedzających. Te z pozoru niezwiązane ze sobą zmiany prowadzą do zwiększania wrażliwości na różne potrzeby klientów odwiedzających centra EPP oraz stworzenia zróżnicowanym grupom odwiedzających jak najbardziej przyjaznych warunków do komfortowych zakupów i spędzenia czasu.
EPP jest największym w Polsce właścicielem centrów handlowych pod względem posiadanej powierzchni najmu brutto (GLA). Portfel firmy obejmuje 36 projektów (29 handlowych, 6 biurowych oraz jeden wielofunkcyjny w trakcie planowania) o łącznej wartości około 2 mld euro i powierzchni najmu wynoszącej ponad milion mkw. Nieruchomości EPP są zlokalizowane w najbardziej atrakcyjnych polskich miastach o największym popycie konsumenckim i potencjale wzrostu.
EPP dąży do zapewnienia jak najwyższych stop zwrotów dla swoich udziałowców poprzez dostarczanie konsumentom unikalnych doświadczeń zakupowych, a najemcom atrakcyjnej powierzchni i innowacyjnych rozwiązań, które pomagają rozwijać ich biznes. Spółka, która działa według formuły REIT, notowana jest na giełdach w Johannesburgu (JSE) w Republice Południowej Afryki i Luksemburgu (LuxSE Euro MTF).