Wkrótce SCF 2024 Fall
Leasing, inwestycje, zarządzanie. Trwa rejestracja uczestników na najważniejsze spotkanie decydentów rynku centrów handlowych. 1400 uczestników. 25-26.09.24, Warszawa, Expo XXI.
Leasing, inwestycje, zarządzanie. Trwa rejestracja uczestników na najważniejsze spotkanie decydentów rynku centrów handlowych. 1400 uczestników. 25-26.09.24, Warszawa, Expo XXI.
Kwestia ograniczania wydatków na produkty spożywcze przed Bożym Narodzeniem wyraźnie dzieli Polaków. 45% konsumentów, odpowiadających za codzienne zakupy w swoich domach, zamierza oszczędzać. Natomiast niewiele mniej, bo 40% badanych, nie ma zamiaru z niczego rezygnować. Do tego dla 8% ankietowanych perspektywa ewentualnego zaciskania pasa nie ma żadnego znaczenia. Z kolei 7% respondentów jeszcze nie wie, co zrobi.
Platforma analityczno-badawcza UCE RESEARCH przeprowadziła dla Grupy BLIX wywiady internetowe z ponad 1,1 tys. dorosłych konsumentów odpowiedzialnych za codzienne zakupy w swoich domach. Z odpowiedzi respondentów wynika, że w sytuacji pandemii i rosnącej inflacji 45% z nich zamierza ograniczyć wydatki na zakupy spożywcze przed świętami. W tej grupie 30% badanych raczej tak postąpi. Natomiast 15% jest tego całkowicie pewnych.
– Ci, którzy zdecydowanie chcą ograniczać wydatki, mogą być do tego zwyczajnie zmuszeni, np. z powodu utraty części dochodów w czasie pandemii. Niektóre osoby, widząc rosnące ceny, obawiają się pogorszenia swojej sytuacji ekonomicznej za kilka miesięcy. Mogą więc uważać, że raczej muszą zacisnąć pasa przed świętami – mówi dr Jolanta Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego.
Z kolei 40% respondentów nie będzie oszczędzało, realizując zakupy. Wśród nich 36% raczej z niczego nie zrezygnuje, a 4% nie ma co do tego wątpliwości. Jak zauważa Marcin Lenkiewicz, współautor badania z Grupy BLIX, część konsumentów, która nie planuje ciąć wydatków, jest niewiele mniejsza od odsetka oszczędzających. Zdaniem eksperta, wynika to z tego, że święta są czasem wyjątkowych spotkań z bliskimi. Polacy chcą, żeby wyglądały one jak dawniej, nawet jeśli teraz jest trudniej.
– Respondenci są mocno podzieleni w kwestii oszczędzania w sytuacji rosnącej inflacji, która dotyka wszystkich. Jednak już od dawna mówi się o konsumentach dwóch prędkości, tj. nastawionych bardziej konsumpcyjnie i tych, którzy z różnych przyczyn starają się ograniczać to zjawisko. Polaryzacja stylów życia i dochodów nie jest wyłącznie domeną polskiego społeczeństwa. To globalny trend, który uwypuklił się w ostatnim czasie – tłumaczy ekspert z Akademii Leona Koźmińskiego.
Badanie wykazało również, że dla niewielkiej grupy ankietowanych kwestia ewentualnego oszczędzania na spożywczych produktach świątecznych w ogóle nie ma znaczenia. 8% konsumentów tak twierdzi. Natomiast 7% jeszcze nie wie, czy ograniczy swoje tegoroczne wydatki i co ostatecznie postawi na stole.
– W związku z pandemią niektórzy nie są pewni tego, z iloma osobami spotkają się fizycznie w nadchodzące święta. A przecież wiadomo, że liczba osób przy stole ma wpływ na ilość kupowanych produktów. Dlatego uważam, że Polacy mogą czekać niemal do ostatniej chwili z decyzją o tym, co kupią, a z czego ewentualnie zrezygnują, jeżeli nie dopiszą goście. Oczywiście kolejną kwestią jest też sam zakres wdrażania oszczędności, bo te tak czy inaczej rodzą się obecnie w głowie niemal każdego konsumenta – podsumowuje Marcin Lenkiewicz.