Moja wolność – wystawa Muzeum Fabryki dla Ukrainy

Muzeum Fabryki w Manufakturze zaprasza na wernisaż interwencyjnej wystawy zbiorowej „Moja wolność”. Muzeum organizuje tę wyjątkową wystawę w trybie nadzwyczajnym, jako reakcję na wybuch wojny w Ukrainie. Pracownicy chcą w ten sposób dać artystom okazję do wyrażenia emocji związanych z wojną, a jednocześnie okazać solidarność z ofiarami.
Tam, gdzie słowa nie są w stanie oddać naszych uczuć – pojawia się sztuka. Muzeum Fabryki zaprosiło artystów do wypowiedzi rozumianym przez wszystkich, niezależnie od narodowości językiem – poprzez rysunek, malarstwo, rzeźbę czy inne techniki. Wystawa jest społecznościową, spontanicznie podjętą próbą odpowiedzi na wiecznie aktualne, a w ostatnim czasie kluczowe pytanie – o zakres wolności, zarówno tej osobistej, jak i zbiorowej. Czy w dzisiejszym świecie jesteśmy skazani na niewolę? Kto i co ogranicza naszą wolność? Czy i gdzie znajduje się granica naszej swobody? Jak tej ukochanej wolności bronić? Na te pytania odpowiedzą głosy wrażliwych artystów.
W projekcie weźmie udział kilkudziesięciu artystów, m.in. profesorowie – wykładowcy łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, członkowie Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego i łódzkiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Swoje prace pokażą także artyści spoza regionu i oczywiście z Ukrainy. Na ścianach Muzeum zawisną prace m.in. Darii Solar, Doroty i Marka Herbik, Jakuba Stecyka, Jakuba Wiejackiego czy Swietłany Anoszkiny i Oleny Horhol.
Muzeum nadal przyjmuje prace zarówno na wystawę, jak i na licytację. Oba wydarzenia mają charakter progresywny, tj. organizatorzy zakładają pojawianie się nowych prac wraz z czasem trwania ekspozycji i aukcji. – Mamy nadzieję, że dzięki dodawaniu nowych dzieł zachęcimy jednorazowych widzów do częstszych odwiedzin i regularnego wspierania organizacji pomagającym obywatelom walczącej Ukrainy – mówi Anna Mokrosińska, dyrektor Muzeum.
Wystawie towarzyszy zbiórka na konta Polskiej Akcji Humanitarnej, UNICEF Polska oraz Fundacji Ocalenie, a także internetowa aukcja części prac w specjalnie utworzonej grupie facebook’owej „Moja Wolność”, z której całkowity dochód zasili wspomniane wyżej organizacje pozarządowe. Działalność organizacji partnerskich prowadzona na rzecz Ukrainy będzie prezentowana i promowana przez Muzeum podczas trwania wystawy.
Uroczyste otwarcie ekspozycji „Moja wolność” – urozmaicone setem ukraińskiej muzyki folkowo-popowej, zmiksowanym przez pochodzącą z Ukrainy didżejkę Katerinę Kruhlenko (na co dzień studentkę kulturoznawstwa) – odbędzie się w sobotę, 9 kwietnia, o godzinie 16.00. Wstęp wolny.
Wystawa odbędzie się w dniach 8 kwietnia – 3 maja