Rejestracja na SCF 2023 Fall!
Dołącz do 1200 uczestników

PARTNERZY PORTALU

Metro Properties
Metro Properties

PARTNERZY PORTALU

Metro Properties
Metro Properties

Wielka inwestycja fotowoltaiczna IKEA Industry Zbąszynek

IKEA Industry Zbąszynek oficjalnie rozpoczyna budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych na użytek własny w Polsce i w Europie. Panele słoneczne o łącznej mocy 19 MW staną na terenie zakładów IKEA Industry w Babimoście i Zbąszynku. Inwestycja przyniesie oszczędności w kosztach energii i obniży ślad klimatyczny. Przyczyni się w ten sposób do realizacji celu IKEA jakim jest stanie się biznesem pozytywnym dla klimatu do 2030 r.

Na gruntach w Babimoście i Zbąszynku należących do IKEA Industry (będącej częścią grupy Inter IKEA) stanie 37 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 19 MW i powierzchni odpowiadającej wielkości 6 sklepów IKEA. Będzie to nie tylko jedna z największych farm fotowoltaicznych na użytek własny w Polsce, ale też jedna z największych tego typu instalacji na terenie fabryki w Europie.

„Jest to ważny kamień milowy w planie inwestycji IKEA Industry w energię odnawialną w Polsce. Po blisko dwóch latach od ogłoszenia planu, po uzyskaniu wszystkich formalnych zezwoleń, 20 maja 2022 r. rozpoczęliśmy proces budowy instalacji fotowoltaicznej w Babimoście. Mamy nadzieję, że analogiczne prace będą mogły się rozpocząć już wkrótce w Zbąszynku i innych fabrykach IKEA w Polsce, ale tempo tych inwestycji jest zależne od procedur i czasu oczekiwania na  zezwolenia” – mówi Małgorzata Dobies-Turulska, Prezeska IKEA Industry Poland.

IKEA Industry w istotny sposób przyczynia się do realizacji celu IKEA jakim jest stanie się biznesem pozytywnym dla klimatu do 2030 r. Fabryki IKEA Industry są w czołówce redukcji emisji CO2 i wyznaczają sobie cel redukcji o 80% do 2025 r. (podczas gdy celem całej produkcji IKEA jest zmniejszenie śladu klimatycznego o 80% do 2030 r.).
Polska ma szczególne miejsce na globalnej mapie IKEA, będąc drugim co do wielkości krajem produkcyjnym dla marki. Rocznie prawie 20% światowej produkcji dla IKEA pochodzi z Polski. W przypadku mebli drewnianych produkowanych przez IKEA Industry, proporcja ta wynosi do 50% światowej produkcji.

Ważnym elementem realizacji celów klimatycznych IKEA są inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE). Dotychczas Grupa Ingka, odpowiadająca za sklepy IKEA, zainwestowała globalnie blisko 2,5 mld euro w zieloną energię. W 2021 r. grupa wydała ważne ogłoszenia o chęci przeznaczenia dodatkowych 4 mld euro na inwestycje w odnawialne źródeł energii na całym świecie.
Polska jest krajem, w którym IKEA w latach 2011-2016 zainwestowała blisko 1 mld złotych, stając się posiadaczem drugiego co do wielkości portfela OZE w IKEA na świecie, zaraz po rynku amerykańskim. Łączna zainstalowana moc wiatraków IKEA w Polsce to prawie 178 MW. 80 wiatraków na 6 farmach wiatrowych, należących do IKEA Retail Polska (część Grupy Ingka) produkuje około 400 GWh energii elektrycznej rocznie. To znacznie więcej niż zużycie energii IKEA w sklepach, magazynach i centrach dystrybucyjnych w Polsce.

IKEA nadal inwestuje w OZE w Polsce czego przykładem jest rozpoczęta inwestycja IKEA Industry Zbąszynek, jak i inwestycje IKEA Retail na dachach sklepów lub centrów dystrybucyjnych.
Znacznym utrudnieniem w procesie inwestycyjnym są skomplikowane regulacje i długi czas oczekiwania na pozyskiwanie zezwoleń i decyzji administracyjnych pozwalających budować i przyłączać do sieci duże instalacje fotowoltaiczne. Zapewnienie odpowiednich warunków do rozwoju odnawialnych źródeł energii zaowocowałoby inwestycjami w łańcuchu dostaw IKEA w Polsce.

SCF MAGAZINE

Czasopismo rynku retail

Zobacz

Codzienny newsletter

Rejestracja

Targi centrów handlowych

Weź udział