Polska Rada Centrów Handlowych wspólnie z Polską Izbą Nieruchomości Komercyjnych przygotowały dla swoich członków poradnik opisujący możliwości i sposoby redukcji zużycia energii i innych mediów w obiektach komercyjnych. Obejmuje on rekomendacje dla wszystkich systemów, w które wyposażone są tego typu obiekty, kwestie operacyjne, działania w relacjach z najemcami oraz rozwiązania ekologiczne.
Zarządcy obiektów komercyjnych od dawna dokładają starań, by ograniczać koszty ich eksploatacji, redukować zużycie mediów oraz dążyć do zero emisyjności budynków. Strategie i plany związane ze zrównoważonym rozwojem oraz modernizacjami budynków poszczególne firmy i obiekty mają rozpisane na najbliższe lata, jednak w obecnej sytuacji muszą one przyspieszyć i ulec modyfikacji.
– Wraz z PRCH opracowaliśmy plan działania dla centrów handlowych, biur i magazynów z uwagi na rozporządzenie dotyczące ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii oraz inflację, a tym samym duże podwyżki cen energii elektrycznej. Poradnik jest zestawem praktycznych wskazówek, jakie procedury wdrożyć, by oszczędzać prąd i mądrze eksploatować budynki. Nasza publikacja jest stanowiskiem przedstawicieli sektora nieruchomości komercyjnych w Polsce, którzy chcą działać – stawić czoła wyzwaniom, jakie nakłada na nich sytuacja w kraju oraz obecne warunki geopolityczne i gospodarcze. Dążą też do tego, by zmniejszać ślad węglowy w ramach swoich strategii ESG, a nasz poradnik jest listą rozwiązań gotowych do zastosowania od zaraz – komentuje Agnieszka Jachowicz, dyrektor operacyjna, członkini zarządu Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych.
– Wzrost cen energii oraz zagrożenia wynikające z ograniczeń poboru mocy branża nieruchomości komercyjnych przyjmuje, co oczywiste, z niepokojem. Jednocześnie, od dawna aktywnie działa na rzecz ochrony środowiska, zmniejszenia emisyjności i wypracowania metod racjonalnych oszczędności. Dziś oddajemy w ręce naszych firm członkowskich dodatkowe narzędzie, które jest efektem sprawdzonych i wdrażanych przez branżę rozwiązań – tłumaczy Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych.
Obiekty komercyjne w Polsce znacznie różnią się między sobą. Zaliczają się do nich centra i parki handlowe, budynki biurowe i magazynowe – odmienne pod względem funkcjonowania i zapotrzebowania na energię. Każdy ma własną specyfikę, historię oraz listę przewag i ograniczeń.
To dlatego na poradnik należy patrzeć jak na źródło inspiracji dotyczących wielu obszarów, nie zaś listę niezmiennych wektorów, która nie liczy się z uwarunkowaniami konkretnych budynków.
Eksperci i decydenci branżowi zapewniają, że – mimo wprowadzonych oszczędności – komfort pracowników i klientów oraz funkcjonowanie obiektów nie będą zagrożone. Granicą oszczędności musi być zawsze bezpieczeństwo, a także przewidywalność i zdrowy rozsądek oraz uwarunkowania techniczne każdej nieruchomości.